Rozhovory

Autora u čtení nepotřebuji
05.10.2010

Autora u čtení nepotřebuji

MARTIN SICHINGER (1967) ve své čtvrté knížce Jediná bytost píše o četnících a parašutistech za německé okupace v jižních Čechách, v kraji kolem Veselí nad Lužnicí. Působivý příběh začíná v červnu 1937 a končí v říjnu 1949. Je to příběh lásky, věrnosti, hrdinství i zrady. Český příběh.

Mystik s rozumem v hrsti
20.09.2010

Mystik s rozumem v hrsti

Jeho první titul Život po životě vyšel v roce 1975 a způsobil u čtenářů i u odborné veřejnosti senzaci (u nás se tehdy šířil samizdatově) a dodnes se ho prodalo přes 13 milionů výtisků, celkem ve třiceti jazycích. Moody přijel do Prahy před pár týdny už podruhé na pozvání společnosti Felicius u příležitosti dalšího vydání svého bestselleru Život po životě. Knižní klub vydal v češtině také jeho knihu Život po ztrátě a chystá Doteky věčnosti (zkoumání zážitků sdílené smrti). Rozvážný, moudrý, zralý a stále usměvavý muž velkého rozhledu se novinářům svěřil, že k životu nepotřebuje nic než svou velkou knihovnu. Při soukromém rozhovoru k tomu ještě přidal svou ženu, profesí novinářku, a dvě malé adoptované děti, devítiletou CarolAnne, indiánku z kmene Černonožců a dvanáctiletého chlapce mexického původu Cartera. V jeho velké rodině jsou i dva vlastní dospělí synové a dva vnuci.

Po životě přijde život - Raymond Moody
14.09.2010

Po životě přijde život - Raymond Moody

Raymond moody popsal poprvé posmrtný život, jenž patří i bezvěrcům. Konce se podle něj bát nemusíme. Už čtyřicet let mluví o tom, „co nás čeká po smrti“. O věcech, které mnozí považují za báchorky. Když se s ním setkáte, hlasitě se směje, ale artikuluje pomalu, rozvážně, aby nepoučoval a všichni ho pochopili. Působí moudře, a své názory nikomu nevnucuje. Americký spisovatel a lékař RAYMOND MOODY (66) prostě vypadá jako pohádkový dědeček – a stejně se i chová.

Taky už jsem hleděl na druhý břeh
06.09.2010

Taky už jsem hleděl na druhý břeh

Voda teče, odteče - Sidra Noach
06.09.2010

Voda teče, odteče - Sidra Noach

Výrazů pro pohlaví existuje dost
13.08.2010

Výrazů pro pohlaví existuje dost

Norská prozaička Helene Uri přijela do Prahy představit český překlad svého úspěšného románu s názvem Ti nejlepší z nás.

Příběh Zeldy Fitzgeraldové mě pronásledoval několik let
13.08.2010

Příběh Zeldy Fitzgeraldové mě pronásledoval několik let

Francouzský spisovatel Gilles Leroy (1958) studoval literaturu, ale z univerzity zběhl a začal cestovat a pracovat jako novinář. Debutoval románem Habibi v roce 1987. Následovala desítka dalších próz, zejména Ruský milenec (L’Amant russe, 2002), Dospívání (Grandir, 2004) a Champsecret (2005). Za knihu Alabama Song dostal v roce 2007 prestižní francouzské literární ocenění – Goncourtovu cenu. Nyní vyšla i v češtině. V jeho románech nacházíme často autobiografické motivy, postavy zbožňované matky a dětinského otce, stejně jako témata související s homosexualitou, nemožností milovat či uniknout ze zoufalého vztahu.

Francouzky kalorie nepočítají
13.08.2010

Francouzky kalorie nepočítají

S MIREILLE GUILIANO, autorkou úspěšných knih o životním stylu, jsem se sešla v salonku pařížského hotelu Ritz. Povídaly jsme si o Francouzkách, tajemství jejich štíhlé postavy, eleganci i životní filozofii. Můžete se jím inspirovat i vy.

Režisérka filmu o obřezané modelce: Místní po nás házeli kamení
13.08.2010

Režisérka filmu o obřezané modelce: Místní po nás házeli kamení

Režisérka Sherry Hormanová, která na Febiofestu uvedla premiéru svého filmu Květ pouště, miluje českou fotografii. Takže kniha snímků Josefa Koudelky, kterou dostala darem, ji uvedla přímo do vytržení.

13.08.2010

Che Guevarova snacha

Když jsme si dali s kubánskou spisovatelkou Wendy Guerrou (38) na Pražském hradě svařené víno, tak se zasnila a vyprávěla, že když měla první, bolestivou menstruaci, její máma nesehnala v celé Havaně žádné léky, tak jí svařila rumunské červené víno, kterému říkala Ceauşeskova pomsta. Z dětství si prý pamatuje i Maxipsa Fíka (Fík el Maxiperro), kterého na Kubě dávali v televizi. Do Prahy přiletěla letos v květnu uvést svůj román – deník nazvaný Všichni odcházejí, který vyšel před nedávnem v češtině. Autoři: Milan Šíma, Stanislav Škoda Zdroj: Reflex str. 52 Rozhovor, 24.7.2008