Rozhovory

07.01.2011

Ujasnila jsem si, proč žiju

„Moji milí, tohle není báchorka. v lednu mi řekli, že mám rakovinu. věřím, že nejdřív musí stonat duše, aby ochořelo tělo, takže jedu léčit duši do deštného pralesa. něco mě vede, a když se zeptám, má­li tato cesta srdce, odpovídám ano. tak jdu.“ těmito slovy se loučí hana andronikova s přáteli ve své nové knize „nebe nemá dno“ před cestou do peru. o její spisovatelské dráze i o deštném pralese jsme si povídali ve vinárně s výhledem na zamrzlé a zasněžené maltézské náměstí.

29.12.2010

Finka, jež Estoncům pere dějiny

Sofi Oksanenová se nepohodlně šťárá v estonské minulosti. Mluví o stálém ruském vlivu a píše o tamních ženách znásilňovaných vojáky a později pasáky.

Pokládám se za člena velké Michel Houellebecq: romantické rodiny…
09.12.2010

Pokládám se za člena velké Michel Houellebecq: romantické rodiny…

Michel Houellebecq, bezesporu nejslavnější a nejkontroverznější francouzský prozaik současnosti, který však žije v Irsku, se v interview pro literární čtvrtletník The Paris Review rozpovídal o možném vlivu komiksového seriálu o Pifíkovi na svou tvorbu, o sexuální frustraci jako tabuizované realitě našich milostných životů, o prostituci jako výspě civilizačního pokroku, o absenci mezigeneračního přenosu zkušeností coby živné půdě politické korektnosti a o své neotřesitelné víře ve věčné a dokonalé štěstí.

03.12.2010

Beru děti vážně

Cornelia Funkeová: Rozhovor s německou spisovatelkou o Los Angeles, dětech a knihách.

Už žádný mrtvý literát!
22.11.2010

Už žádný mrtvý literát!

MICHAEL CUNNINGHAM si zapaluje cigaretu od cigarety a vypadá jako zosobněná spokojenost. Jak by ne – AUTOR SLAVNÉHO ROMÁNU HODINY strávil půlku prvního listopadového týdne ve své oblíbené metropoli. Stejně jako před čtyřmi lety k nám zavítal na pozvání Michaela Marche, prezidenta Festivalu spisovatelů Praha, aby četl před několika přeplněnými sály ze svého nového románu Za soumraku. Navíc tenhle ostře řezaný chlapík v den našeho rozhovoru slaví osmapadesátiny – ačkoli podle něj „po dosažení určitého věku už není moc co oslavovat“.

Spisovatelka Tereza Boučková přečte v knihovně své fejetony
16.11.2010

Spisovatelka Tereza Boučková přečte v knihovně své fejetony

Boží a jiná muka (fejetony o lásce ke kolu) je název nové knihy spisovatelky Terezy Boučkové. Předčítala ní 13. listopadu v benešovské knihovně. S autorkou jsme si povídali nejen o jejích fejetonech.

09.11.2010

„Zbožňuju falešný nos Kidmanové“

Rozhovor s Michaelem Cunninghamem o jeho knihách, filmech, pro které píše scénáře, i o tom, jak se změnila Amerika od dob básníka Walta Whitmana PRAHA Pro amerického nositele Pulitzerovy ceny Michaela Cunninghama, který do Česka přijel na pozvání pražského Festivalu spisovatelů, to byly rušné dny. Nejdřív mu ztratili při letu do Prahy kufr, potom šel z rozhovoru do rozhovoru, ze čtení na autogramiádu a z autogramiády do divadla, ale stále se přitom usmíval a sršel dobrou náladou. A když se konečně posadil do taxíku a trochu vydechl, zvonil mu telefon. Když domluvil, trochu omluvně organizátorům festivalu vysvětlil: „Hollywood.“

Rozhodla jsem se sdílet něco hodně osobního, niterného...
01.11.2010

Rozhodla jsem se sdílet něco hodně osobního, niterného...

Prozaička Hana Andronikova si už své místo na české literární scéně vydobyla. Už svojí prvotinou Zvuk slunečních hodin, která vyšla před devíti lety, si zlínská rodačka získala přízeň čtenářů i kritiky. Za román byla oceněna také Literární cenou Knižního klubu a prestižní cenou Magnesia Litera za Objev roku 2002. Nyní se na pulty knihkupectví dostala její autobiografická kniha s názvem Nebe nemá dno. Tu představí čtenářům už v pondělí 1. listopadu od 17 hodin ve zlínském klubu Loft 577, kde také svoji novinku pokřtí. „Kniha vznikala dlouho. Nigerijský spisovatel Wole Soyinka v jednom rozhovoru řekl, že píše pořád, i když zrovna nepíše. To je přesné. Proces tvorby se nedá nějak ohraničit, vymezit. Takže úplný začátek knihy Nebe nemá dno by se dal vysledovat až někam do roku 2002,“ vzpomíná spisovatelka. Knihu pak v různých obdobích odkládala a zase se k ní vracela. „Fáze intenzivního psaní nastala až koncem roku 2007. Takže by se dalo říct, že čistého času jsem ji psala něco přes dva roky,“ dodává autorka.

Prales nám na naše jízdní řády kašle
26.10.2010

Prales nám na naše jízdní řády kašle

Hana Androníková vydala po osmi letech nový román NEBE NEMÁ DNO a říká:

Končí život SMRTÍ?
08.10.2010

Končí život SMRTÍ?

AUTOR SVĚTOVÉHO BESTSELLERU VĚŘÍ, ŽE NAŠE BYTÍ NA ZEMI NÁM JEDNOU BUDE PŘIPADAT JAKO SEN Kdo by se nechtěl dozvědět víc o tom, co nás čeká, až opustíme své tělo? Snad největší odborník na problematiku umírání je americký filozof a psychiatr Raymond Moody, který nedávno zavítal do České republiky a Týdeníku Květy poskytl rozhovor.