Rozhovory

25.11.2011

Internet měli už ve starém Řecku

Před dvaceti lety čerstvý absolvent oxfordské univerzity Tom McCarthy (*1969) přijel do Prahy a protloukal se tu následující dva roky. Pozdější spisovatel se naučil trochu česky, pracoval po barech a stal se ozdobou večírků, kde užaslé podnapilé mládeži recitovával Shakespeara. Ve své první knize Men in Space (Muži ve vesmíru) popisuje tuto hektickou porevoluční dobu, kde lze poznat některé postavy pražské kulturní obce. Jako první mu však vyšla novela Reminder (Zbytek) v malém pařížském nakladatelství – příběh o muži, který se snaží zopakovat svoje vzpomínky pomocí najatých herců a kulis, všichni ostatní nakladatelé zprvu odmítli vydat. Reminder však nadchl kritiku a stal se bestsellerem, byl přeložen do čtrnácti jazyků a připravuje se filmová verze. McCarthyho poslední kniha s názvem C byla ve finále loňské Man Booker Prize a v těchto dnech vychází v češtině.

22.11.2011

Černobílý svět Blanky Matragi

V mezipatře pražského Obecního domu stiskneme s fotografkou nenápadný zvonek a rázem se ocitneme v království vysoké světové krejčoviny – haute couture. Tahle malá módní říše patří štíhlé energické dámě, která svou invencí a nápady dobyla arabský i západní svět. Nad šálkem voňavé arabské kávy se hezky povídá, téma je nasnadě. Paní Blanka vydala novou knihu Jedu dál, v centru Prahy otevřela výstavu své životní práce a také butik a představila novou módní kolekci. Tou pomyslně otevřela další netušené světy – inspirována pražskou i světovou architekturou, hudbou a počítačovou grafi kou vytvořila jedinečnou kombinaci módních šatů a doplňků nejen do společnosti, ale i pro běžné denní nošení a přidala další bonus – bytový design, sklo, osvětlení a sochy.

14.11.2011

Werich je fenomén, jedním stoletím neskončil

Ondřej Suchý napsal s bratrem Jiřím první společnou knihu a říká:

10.11.2011

Neumím se převtělovat

Jiří Suchý - Momentálně má v repertoáru osm her a v hlavě nosí několik nových. Ve svém Semaforu vystupuje už třiapadesátou sezonu a ještě šestnáct dalších plánuje. Pokud byste chtěli vidět Jiřího Suchého, který před pár dny oslavil osmdesáté narozeniny, zahálet, museli byste se letos v létě vypravit do Florencie, kde se se svou ženou Markétou kochal památkami. Dovolené si ale dopřává až v posledních letech. „Sám z toho, že pořád pracuju, nejsem vždycky nadšenej. To se mi tak zkrátka udělalo. Já bych hrozně rád odpočíval, ale nedovedu to,“ říká o sobě.

19.10.2011

Jiří Kahoun napsal novou knihu, která patří pod stromeček

Oblíbený dětský spisovatel vydává svou novotinu pod výstižným názvem Chumelení. Spisovatel Jiří Kahoun přišel do redakce Berounského deníku, aby nám představil svou novotinu nazvanou Chumelení. I tentokrát se můžete těšit na laskavé příběhy, které jsou berounskému spisovateli vlastní. Jak nám autor vysvětlil, příběhy vycházejí právě v období Vánoc a bílé zimy, Chumelení se tak může stát nádherným dárkem pod stromeček.

Bál jsem se, že třetí světová vypukne v Praze
10.10.2011

Bál jsem se, že třetí světová vypukne v Praze

S novináři často nemluví. O sobě už vůbec ne. Jeden z nejslavnějších spisovatelů světa UMBERTO ECO teď v Miláně udělal výjimku. A bavil se o své nové knize s Prahou v názvu, o jídle a sexu, dětství s Mussolinim i o tom, proč intelektuál mluví pomalu. Zbožňuje jednoduchou pizzu a složité knihy. Alespoň ty jeho připomínají labyrinty, mívají kolem pěti set stran a jsou to tak trochu historické thrillery i filozofické traktáty v jednom.

15.09.2011

Svůj věk si nepřipouštím!

Je neuvěřitelně vitální a má ráda všechno pod kontrolou. Takový anděl s ďáblem v těle, který má ale jasné představy o tom, co chce. Teď například otevřít nový salon v Praze. Tvrdí o sobě, že je přísná a není lehké s ní pracovat. Pokud ale člověk chce něco dokázat, jinak to prý nejde. Návrhářka českého původu Blanka Matragi (58) dobře ví, o čem mluví. Už přes třicet let navrhuje šaty pro tu nejlepší klientelu po celém světě a podívala se na místa, kam se jen tak někdo nedostane. Přesto stále zůstává nohama na zemi a nic pro ni není překážkou. Diář má sice nabitý k prasknutí, ale nechala nás na chvilku nahlédnout do svého soukromí a prozradila nám, co ji přimělo přijet do České republiky, co by dělala, kdyby se nestala návrhářkou, a kolika jazyky mluví.

05.09.2011

Mnoho spisovatelů trpí nenávistí k ženám

S „pulitzerovským“ spisovatelem o psaní, které se podobá hře jazzového pianisty, nepředvídatelnosti úspěchu a o štěstí ze spolupráce s Hollywoodem. Byl by autorem jen pro pár intelektuálů, kdyby v roce 1998 nevydal román Hodiny. Z příběhu o Virginii Woolfové se stal bestseller, po kterém sáhl i Hollywood. Česky teď vyšel i zatím poslední román Michaela Cunninghama Za soumraku.

Blanka Matragi: Na tohle se mě ptají jenom v Čechách
31.08.2011

Blanka Matragi: Na tohle se mě ptají jenom v Čechách

Módní návrhářka Blanka Matragi je zosobněním originality, ženské síly, energie a nesmírné profesionality. Je to příjemná dáma, která má krásné ruce, a když s nimi při rozhovoru pohybovala, vypadaly stejně elegantně jako její motýlí křídla na šatech, které tvoří. Ukázky své tvorby jednou za pět let přiváží do Prahy, ale tentokrát své modely přivezla do Znojma.

11.05.2011

Ke Krčínovi jsem se dostal přes Mušketýry

FILMAŘ VÁCLAV KŘÍSTEK VYDAL ROMÁN PROHRÁT SLUNCE PŘED SVÍTÁNÍM A ŘÍKÁ: