Rozhovory

29.03.2012

Literatura bez čtenáře je nesmysl

S Markem Šindelkou o literárních cenách, příbězích a formě. V díle básníka a prozaika nominovaného za knihu povídek Zůstaňte s námi na Magnesii Literu se promyšleně vynořují různé formy i žánry. Podobně se v našem rozhovoru objevovala témata v nových podobách a souvislostech.

Koncentrák, komunisté a tělocvik s počítačem - rozhovor se sestrou Arnošta Lustiga
23.02.2012

Koncentrák, komunisté a tělocvik s počítačem - rozhovor se sestrou Arnošta Lustiga

O nejtěžších chvílích v Osvětimi i o nejlepších mužích svého života vypráví SESTRA ARNOŠTA LUSTIGA. A taky o tom, jak se učí rozumět počítači a zjišťuje, co je to Google.

30.01.2012

Další díl Básníků? Ledaže by to byl film o důchodcích!

O psaní knih a scénářů i životě v Pardubicích vypráví spisovatel Ladislav Pecháček. Mimo jiné autor série o básnících. Podle jeho předlohy vznikla slavná pentalogie o básnících, mezi klasiku se zařadil román i film Dobří holubi se vracejí. K tomu napsal spisovatel Ladislav Pecháček řadu dalších knih a scénářů. „Svých pět minut slávy mám už za sebou," říká jedenasedmdesátiletý autor, který se narodil v Litomyšli, vystudoval medicínu a žije v Pardubicích. Přesto psát nepřestává a plánuje další knihu.

Před 150 lety zemřela Božena Němcová. Z dopisů víme, proč se nechtěla rozvést
23.01.2012

Před 150 lety zemřela Božena Němcová. Z dopisů víme, proč se nechtěla rozvést

Pronikání do ložnic privilegovaných přiživuje naše mindráky, říká o koketování některých badatelů s urozeným původem Boženy Němcové literární historička Jaroslava Janáčková. Sama přitom stojí za vydáním kompletní korespondence největší české spisovatelky. Co vlastně víme o Boženě Němcové, spisovatelce, od jejíž smrti nás už dělí sto padesát let? Na jedné straně nám symbolizuje školní disciplínu „povinné četby“, zaprášený stereotyp české vlastenky oslavující ve svém nejvýznamnějším díle idylické dětství a život na vesnici. Na stranu druhou nás nepřestává vzrušovat otázka jejího narození, koketování s možným urozeným původem. Fascinují nás její nešťastné rodinné poměry, intimní život, v němž podléhala svodům nemanželských vztahů. Těžká nemoc, která jí nevyměřila víc než dvaačtyřicet let pozemského bytí.

16.01.2012

Kluk by byl senzační

Říká, že se cítí skvěle a vůbec mu nevadí, že bude v sedmdesáti letech znovu tátou. Teprve teď má prý pocit, že může dát svému dítěti všechno. Zatímco většina jeho kolegů si nadšeně užívá pokojný život v důchodu, zpěvák Petr Janda (69) je aktivní víc než kdykoli dřív. V hlavě má desítky plánů, které by rád realizoval, zatím ovšem neví, jak se mu to podaří. V květnu na jeho sedmdesáté narozeniny se mu totiž narodí potomek, a tak se kromě Anežky (2,5) bude muset s manželkou Alicí postarat ještě o nové miminko.

Opravdoví muži jsou ohrožený druh
21.12.2011

Opravdoví muži jsou ohrožený druh

Žádný důchod, papuče a pletací jehlice. Slavná režisérka si ve svých sedmdesáti letech užívá lásku i spoustu práce. Na starosti s věkem ani na předvánoční stres nemá čas.

Rozhovor s Markem Šindelkou
15.12.2011

Rozhovor s Markem Šindelkou

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.

08.12.2011

Jak se píše zlo

Začal strhujícím románem Dva proti Říši, na který byl sám, aby podle svého vymodeloval figury v kauze atentát na Heydricha. Domyslel v Operaci Bruneval charaktery britských výsadkářů, jejichž úkol měl v roce 1942 jasný cíl: obsadit, rozmontovat a odvézt zpět do Británie německý protiletadlový radar. Byl a nebyl s našimi letci nad Atlantikem, když se německé námořnictvo snažilo prorazit spojeneckou námořní blokádu nazvanou Stonewall. Operace Stonewall je zatím posledním dílem mladého spisovatele Jiřího Šulce. „Chci se ještě chvíli držet historie, máme těch hrdinů opravdu hodně,“ řekl s přesvědčením člověka, který jako by se narodil velmi dávno.

30.11.2011

Vážím si každé hodiny i dne

Je jí osmadvacet a na svém kontě má již osm knih. V těchto dnech vydává tu poslední. Klára Janečková je nejen úspěšná spisovatelka a psycholožka, ale také máma. Ve svém věku byla dokonce nominována na Osobnost Zlínského kraje roku 2010. V rozhovoru pro Deník vypráví nejen o své nové knize a práci psychologa v základní škole, ale také o tom, jak přežila vlastní únos.

28.11.2011

Klaus: Vládne nám Sarkozy a Merkelová

Ve středu se už ani Německu nepodařilo prodat na trzích všechny své nové dluhopisy a množí se hlasy, že eurozóna je před rozpadem. Václav Klaus ale dál tipuje vznik fiskální unie řízené z Berlína a Paříže. Sám navrhuje větší rozvolnění EU.