Rozhovory

Vyrostl jsem v továrně na příběhy
02.08.2012

Vyrostl jsem v továrně na příběhy

Od sedmdesátých let si mezi českými čtenáři získávali stále větší oblibu detektivní knihy anglického autora Dicka Francise. Někdy kolem roku 2000 se ale objevily zprávy, že s psaním končí. Brzy se ovšem na knižních pultech objevily další jeho knihy, na jejichž přebalech stálo ale rovněž jméno spisovatelova mladšího syna – Felix Francis. Po otcově smrti se syn rozhodl v literární dráze pokračovat i samostatně. Jeho první kniha – Hazard – se na českém trhu objevila spolu s několika reedicemi starších „francisovek“, tentokrát ovšem vydaných už novým majitelem vydavatelských práv, Knižním klubem ze skupiny Euromedia Group. S někdejšími stotisícovými náklady se sice dvacet tisíc prodaných výtisků českého překladu Hazardu nemůže porovnávat, ovšem ve vydavatelských poměrech posledních let je to značný úspěch. Sázka na „hazard“ psaní tedy Felixi Francisovi vyšla. Při jeho nedávné pražské návštěvě jsme s ním mluvili o přitažlivosti koňských dostihů, o vlivu hlasitého čtení na konečnou kvalitu knihy i o prospěšnosti psaní v županu.

30.07.2012

Taylor Stevensová: „Ještě jen začínám doopravdy žít.“

Zřídka se nám stává, že nám současné velké hvězdy světové literatury vůbec odepíšou – a častější je případ, kdy přijde odpověď od agenta a se samotným spisovatelem se vlastně mluvit ani nedá. O to příjemnějším překvapením byla Taylor Stevensová – přestože právě odjížděla mimo město a poté ji čekala jenom tvrdá práce na posledních úpravách rozepsaného textu, odpověděla téměř okamžitě a s ohromným nadšením.

25.07.2012

Jak jsem páchal detektivku Špinavé peníze

Úplně náhodou (nebo to by osud?) jsme předevčírem na jedné akci potkali pana Marka Judu a hned během prvních několika minut rozhovoru od něj slyšeli tolik zajímavých detailů kolem jeho psaní, že jsme neodolali a poprosili, zda by to pro nás nepoložil na papír - abychom se o to tady s vámi mohli podělit. Souhlasil a výsledek opravdu stojí za to. Takže teď bez dlouhých řečí přenecháváme slovo panu Judovi.

16.07.2012

Rozhovor s Gocem Smilevskim: Praha je zázrak

Vychází Freudova sestra. Český čtenář se tak poprvé setkává s makedonským autorem Gocem Smilevskim, ve světě již známým a uznávaným. To je nepochybně dobrá příležitost představit si ho trochu blíže, a tak jsme mu napsali a požádali ho o rozhovor. Odepsal téměř okamžitě – a dokonce v češtině. Jelikož nějaký čas žil a studoval v Praze, trochu česky umí a k městu má rovněž velmi vroucný vztah. A tak byl také velmi potěšen, že tady jeho knížka vyjde – a ještě k tomu v Odeonu!

Lukáš Novák - Letos čekáme skokový nárůst prodejů e-knih
26.06.2012

Lukáš Novák - Letos čekáme skokový nárůst prodejů e-knih

Prodeje elektronických knih ve světě trhají rekordy. Na světě není jen Amazon, i když to tak v Česku někdy vypadá. Hráčů je více a velmi silný je třeba Kobo, působící v Kanadě a v Austrálii, nebo Barnes & Noble, který je silný v USA. Podobným lokálním hráčem se chce v Česku a Slovensku stát společnost Wooky, která nabízí vlastní čtečky a největší knihovnu e-knih v češtině. Navíc právě vstupuje na burzu, kde by prodejem 11 procent akcií chtěla získat 50 milionů korun. Předsedou představenstva společnosti Wooky je Lukáš Novák.

Dáme Čechům e-pivo a e-kuchařky
12.06.2012

Dáme Čechům e-pivo a e-kuchařky

I když loni vyšel v Česku rekordní počet papírových knih, celkový prodej klesá. Ke slovu se ale stále více dostávají elektronické knihy. Právě ty by nakonec mohly nakladatelům pomoci. „Digitální knihy jsou do budoucna šancí pro to, aby si nakladatelé přilepšili,“ říká Andreas Kaulfuss, šéf jednoho z největších českých nakladatelských domů Euromedia Group.

07.06.2012

Pššt, o věku dam se nemluví!

Patří mezi nejpracovitější hvězdy českého showbyznysu. A dokazuje to i letos. Zpěvačka Helena Vondráčková, která oslaví v červnu 65. narozeniny, právě vyrazila na turné. Také o ní vychází nová kniha a brzy se v televizi objeví nový videoklip, který na konci května natáčela v italském Turíně – a to v době, kdy zemi postihlo tragické zemětřesení.

05.06.2012

Píšeme tři. Já, manželka a lahev vína

Léta pracoval pro svého otce Dicka Francise jako manažer, nakonec se stal i spoluautorem jeho posledních knih. Po otcově smrti před dvěma lety převzal FELIX FRANCIS psaní bestsellerů z dostihového prostředí zcela. Dick Francis psal jednu knihu ročně, je autorem téměř pěti desítek thrillerů a detektivních románů o dostizích a žokejích. Nejprve pracoval společně s manželkou, po její smrti se stal spoluautorem knih jejich mladší syn Francis. „I když byl mým šéfem, byl otec a zároveň i můj nejlepší přítel. Když jsem se začal starat o jeho věci, bylo mu kolem sedmdesátky, a jak dál stárnul, dělal jsem toho pro něj víc a víc. Organizoval jsem jeho cesty, všechno se to odehrávalo s cílem usnadnit mu život. Hodně na mě spoléhal a mně se to velmi líbilo,“ vzpomíná.

01.06.2012

Andrea Cremerová: Co je pod skořápkou něžného snílka

V naší anketě na bux.cz o nejoblíbenější sérii vítězí díky vám Cremerové Smečka téměř dvojnásobným náskokem oproti ostatním. Řekli jsme si tedy, že bychom pro vás o autorce mohli něco zjistit. Na své stránce má adresu, tak jsme jí rovnou napsali. Kupodivu už do dvou dnů přišla moc kamarádská odpověď – zaneprázdněná je, ale na pár otázek nám odpoví... Tak teď rychle něco k našim vlastním průzkumům a pak má slovo Andrea :)

18.05.2012

U snídaně jsme běžně řešili kulku v břiše

Rozhovor se spisovatelem Felixem Francisem, synem slavného autora detektivek, o rodinné vášni pro krimi i psaní v županu: Felix Francis. Brit, který po slavném otci Dicku Francisovi podědil lásku ke knihám, detektivnímu žánru i dostihům. Na jeho posledních čtyřech knihách se autorsky podílel. Od včerejška je Francis junior v Praze,kam přiletěl i s manželkou na veletrh Svět knihy, kde představí svou vlastní knihu Hazard (Knižní klub).