Rozhovory

05.09.2013

S Valašskem mám spojené vzpomínky

Rodačka z Horní Bečvy Vladimíra Klimecká zvítězila v prestižní literární soutěži. Valašsko, Vacenovice u Kyjova – Devětačtyřicetiletá Vladimíra Klimecká, rodačka z Horní Bečvy, se stala vítězkou 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu 2013. Porota valašskou spisovatelku ocenila prvním místem za román Druhý život Marýny G., ve kterém Klimecká na příběhu čtyř ústředních hrdinek vlastním pohledem mapuje československé dějiny od války přes osvobození, normalizaci až téměř do současnosti. Podle jejích slov je hlavním tématem knihy oslava síly žen a fenoménu ženství

Patnáctiletá blogerka propaguje oblíbené knihy: „Autorka byla z mé snahy nadšená!“
30.08.2013

Patnáctiletá blogerka propaguje oblíbené knihy: „Autorka byla z mé snahy nadšená!“

29.08.2013

Dvě logiky proti sobě

Břetislav Tureček (1970) se vrátil po pětiapůlletém pobytu v Jeruzalémě, kde působil jako blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu, zpět do Prahy. Z rádia teď odchází a na podzim začne učit na Metropolitní univerzitě. Náš rozhovor se ale točil hlavně kolem jeho nové knihy Labyrintem Íránu (Knižní klub 2013).

„Někdy je to jako dobrodružná plavba v relativním pohodlí křesla...“
19.08.2013

„Někdy je to jako dobrodružná plavba v relativním pohodlí křesla...“

Jak vzniká knížka, jaké lahůdky se pro vás právě připravují v redakci, ale také třeba jaký je to pocit vidět „svou“ knihu na pultech knihkupectví nebo v rukou náhodného čtenáře v tramvaji – o tom všem jsme si povídali s redaktorkou Knižního klubu Ivou Daňkovou.

14.08.2013

Dostojevskij místo snídaně

V krátkém sledu vyšly nové překlady dvou základních děl ruské klasické literatury: Tolstého Vojny a míru (2010) a nyní Dostojevského Bratrů Karamazovových. Obě knihy vydal Odeon a přeložil Libor Dvořák.

12.08.2013

Pojmenovat chyby a omyly

Nedávno jsem se ocitl na filozofické fakultě na besedě: krátce jsme se bavili o literatuře. Studenti sice moc současnou beletrii nesledují, tu českou, zdálo se mi, už vůbec ne, ale když jsem se ptal, jestli není nějaký jejich generační autor, k mému překvapení z několika míst zaznělo jméno Marek Šindelka. Sbírka povídek Zůstaňte s námi osmadvacetiletého autora tří knih (za sbírku Strychnin a jiné básně získal v roce 2006 Cenu Jiřího Ortena) byla oceněna Magnesií Literou v kategorii česká próza.

02.08.2013

Nejhorší je, když chybí LÁSKA

POPRVÉ ZA SVOU KARIÉRU NAPSALA SPISOVATELKA TEREZA BOUČKOVÁ SOUBOR KRÁTKÝCH POVÍDEK. JSOU PLNÉ (ZTRACENÝCH) CITŮ A POCITŮ. A ZASÁHNOU VÁS JAKO ŠÍP...

Anders de la Motte - rozhovor
08.07.2013

Anders de la Motte - rozhovor

Každý máme svého ANDĚLA
08.07.2013

Každý máme svého ANDĚLA

NASLOUCHEJTE ANDĚLŮM, JSOU VŠUDE KOLEM NÁS! S TÍMTO POSELSTVÍM OBJÍŽDÍ SVĚT IRSKÁ SPISOVATELKA LORNA BYRNE, KTERÁ S NIMI PRÝ OD DĚTSTVÍ KAMARÁDÍ A MLUVÍ. Můžete jít,“ řekli mi a já vešel do hotelového pokoje v centru Prahy a uviděl jsem usmívající se ženu, která asi jako jediná na světě vidí anděly a může s nimi kdykoliv hovořit. Mystička? Vědma? Podobné pojmy se najednou nějak nehodily na tu drobnou dámu jménem Lorna Byrne. Vypadala docela obyčejně, vyrovnaně, mluvila tiše s lehkým irským přízvukem. Nikdo by do ní neřekl, že je možná nejznámější irskou spisovatelkou, přinejmenším kdybychom měřili slávu délkou fronty lidí čekajících na autogram. Objíždí svět s jednoduchým poselstvím, které je ale pro mnohé obtížné přijmout jako realitu: Naslouchejte andělům, všichni nějakého máte. A moje skepse je najednou ta tam a začíná mě opravdu zajímat, jak je to s těmi anděly kolem nás.

S vařečkou V RUCE
21.06.2013

S vařečkou V RUCE

Prof. MUDr. RAJKO DOLEČEK, DrSc. Je autorem více než 200 odborných publikací, popularizuje endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii. Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc., oslavil 1. června osmaosmdesáté narozeniny, přesto je stále zaměstnaný ve Fakultní nemocnici Ostrava. Lékařskou práci zahájil 29. října 1950, patří k nejdéle praktikujícím lékařům, léčí už 63 let. Jeho matka byla bosenská Srbka a otec Čech, studoval dva semestry medicínu na Univerzitě v Bělehradě, studia dokončil na Karlově univerzitě v Fraze. Od počátku své medicínské kariéry pracuje v Ostravě, docentem byl od roku 1965, doktorem věd je od roku 1970, profesorem od roku 1993. Je vdovec, má syna Branka a tři vnoučata. Je autorem více než 200 odborných publikací, popularizuje endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii, zejména v televizi a v populárně-naučných knižních publikacích. Od 70. let 20. století vedl v Československé televizi vzdělávací cykly zaměřené na problematiku nadváhy, cukrovky, hormonálních poruch a stárnutí. Nejznámější byl Nebezpečný svět kalorií, který se zaměřil na nadváhu a zdravou životosprávu. Na stejná témata vydal několik populárně-naučných knih, ta nejnovější vyšla letos.