Recenze

Útěky před utopií
14.09.2010

Útěky před utopií

Jeden z nejvýraznějších současných britských spisovatelů Ian McEwan se v próze Černí psi, která vyšla ve Světové knihovně Odeonu po třinácti letech od prvního českého vydání v novém překladu, dotýká dvou velkých tematických celků: vedle jeho tradičně oblíbených zákrutů lidské psychiky, které v ní hloubí rodinné vztahy (nejvýraznější je v tomto směru zřejmě jeho román Betonová zahrada z roku 1978, proslavený stejnojmenným filmovým zpracováním), je to povznášející a vzápětí destruktivní moc politické ideologie, jíž bylo tak snadné propadnout za druhé světové války a těsně po ní, jako se to stalo britskému manželskému páru June a Bernardovi Tremaineovým: ideji komunismu. Českému čtenáři se tak naskýtá příležitost nahlédnout z odvráceného, západního úhlu pohledu na mocnost, která v jeho zemi nějakou dobu skutečně vládla, a na literární zpracování tohoto pohledu, velmi odlišné od toho, jemuž v české literatuře udali tón nejvýrazněji asi Ludvík Vaculík a Milan Kundera.

Tajemství starých poznámek. Kdo bude vrah?
14.09.2010

Tajemství starých poznámek. Kdo bude vrah?

Když AGATHA CHRISTIE začínala psát první kapitolu, stávalo se, že odpověď sama neznala. Ačkoli by se ve středu dožila 120 let, teprve nyní vychází najevo, jak královna detektivek psala své knihy.

Vždyť to 20. století uteklo jako voda  - Sidra Noach
14.09.2010

Vždyť to 20. století uteklo jako voda - Sidra Noach

David Jan Novotný napsal román o pražské židovské komunitě, za nějž byl oceněn Literární cenou Knižního klubu

Znáte recept na šťastný život?
14.09.2010

Znáte recept na šťastný život?

Na pultech knihkupectví najdete bestsellery, které slibují, že vás učiní šťastnými. Čtou je nadšeně lidé po celém světě. Jaké se v nich skrývá tajemství? Upřímně řečeno – žádné. Tedy tyto knihy nepřinášejí žádné nové myšlenky ani převratné objevy. Není v nich nic, co byste nevěděli už předtím. Ovšem, jak známo, opakování je matkou moudrosti a některé základní principy je nutné občas si připomenout. V dnešním hektickém světě plném starostí si sice najdeme čas na péči o svoji tělesnou schránku, ale snadno zapomínáme na to, jak pečovat o svou duši

HOMER A LANGLEY od amerického spisovatele E. L. DOCTOROWA
14.09.2010

HOMER A LANGLEY od amerického spisovatele E. L. DOCTOROWA

Romány vytvářím ze soukromých vzruchů své mysli, z obrazů, hudebních motivů, zaslechnutých poznámek, myšlenek na nápravu…,“ říká E. L. Doctorow. Jeho zatím poslední kniha s názvem Homer a Langley (2009), kterou nyní v českém překladu vydává nakladatelství Odeon, rozvíjí skutečnou událost.

Magická zaklínadla
06.09.2010

Magická zaklínadla

Proud vyprávění je nesen krásným jazykem. Svou sílu nejvíce prokazuje na živoucích poetických obrazech divoké přírody, toho neznámého Nového světa, „ téměř děsivého svou syrovostí a svůdností“.

Nebe nad totálním románem
06.09.2010

Nebe nad totálním románem

Dvacet let po vydání v jazyce, který si Harry Mulisch osvojil až jako druhý, tedy v nizozemštině, nicméně ve kterém se stal klasikem už za svého života, vychází česky jeho opus magnum, mnohasetstránkový (v češtině je těch stránek 750) román Objevení nebe.

Zeldo, náš život je Waterloo
17.08.2010

Zeldo, náš život je Waterloo

Francouzský prozaik Gilles Leroy napsal román o F. S. Fitzgeraldovi a jeho ženě Zeldě. A získal za něj Goncourtovu cenu.

Manifest vaření
13.08.2010

Manifest vaření

Kuchařem se lze vyučit. Vzácnější ale je, byl-li někdo kuchařem už stvořen.

TAJEMSTVÍ, které mění život...
13.08.2010

TAJEMSTVÍ, které mění život...

Kniha Tajemství se stala světovým bestsellerem s více než 11 miliony prodaných výtisků ve třiceti jazycích. Nyní dorazila také k nám. A jaké je tedy její tajemství, které nám údajně může změnit život?