Recenze

Smetištejn
02.02.2017

Edward Carey - Na Smetištejně straší...

Ve Filchingu, nedaleko viktoriánského Londýna, stojí uprostřed Velkého smetiště ponuré a nevlídné sídlo rodu Iremongerů, nechvalně proslulý Smetištejn. Iremongeři jsou tajnůstkářští, uzavření a nesmírně bohatí, což by jim samo o sobě zajistilo pramalou popularitu. Oni však navíc svého bohatství nabyli nejprve přebíráním odpadků, a následně lichvářstvím nebývalých rozměrů – a to se už opravdu neodpouští.

Hygge
24.01.2017

HYGGE: co musíte vědět o fenoménu, který hřeje svět

Nakladatelství Esence před pár dny vydalo knížku s velice zvláštním názvem Hygge. Co to divné slovo znamená? A proč si tuhle knihu nesmíte nechat ujít? Hygge by se dalo volně přeložit jako „pohoda“ nebo „radost“, ale Dánové jím označují taky hřejivý pocit sounáležitosti nebo prostě příjemný moment.

Eva
27.12.2016

Jak to vidí Buxmaker: Eva

Eva je nejnovějším románem Paula Younga, jehož předchozí knihy Křižovatky a Chatrč dosáhly ve světě i v Čechách široké čtenářské odezvy. V Evě Young zaujímá odlišnou vypravěčskou polohu a mísí různé žánry dohromady, přitom se však snaží se zachovat také určitý spirituální přesah, který je pro jeho tvorbu typický. Pojďme se podívat, jak se mu to podařilo.

Únava materiálu
14.12.2016

Nejočekávanější český román roku: Šindelka popisuje pohled uprchlíků na Evropu

Jak nás vidí uprchlíci, kteří přicházejí do Evropy s vidinou lepšího života, aby se pak často dočkali jenom hořké ztráty iluzí? V očekávané novince Únava materiálu spisovatel Marek Šindelka vykresluje Evropu jako chladný stroj.

Tři přání
12.12.2016

Jak to vidí Buxmaker: Tři přání

Tři sestry, tři příběhy a tři životy, které spolu mají nakonec společného víc, než by se zdálo. Knihy Liane Moriarty slaví v Čechách zasloužený úspěch, v průběhu dvou let jich bylo přeloženo a vydáno již pět.

25.11.2016

Tip na dlouhé zimní večery: Strastiplná cesta vojína Sharpa

Letos by vojín (a později seržant, poručík a tak dále až po majora) Sharpe oslavil pětatřicáté narozeniny. Právě tehdy, roku 1981, vyšla první kniha mnohadílného cyklu historických válečných románů - Sharpův orel. Příliš se to neliší od věku, ve kterém roku 1821 sám Sharpe ukončil svou neuvěřitelnou anabázi napoleonskými válkami a s vydáním poslední, čtyřiadvacáté knihy v češtině tím končí také putování českých čtenářů po jeho boku. Škoda, alespoň za sebe musím říci, že mi bude náladový, vzteklý a hrubiánský voják chybět.

22.11.2016

Před pádem

Devítimístné soukromé letadlo těsně před startem. Srpnová noc. Na palubě bohatí pasažéři, za okny hustá mlha. Dveře už se téměř zavírají a přibíhá on...

08.11.2016

Jak to vidí Buxmaker: Copatá máma

Copatá máma je knižní prvotinou zkušené blogerky Barbory Bečvářové, které zavedené nakladatelství Yoli věnovalo poměrně velkou péči. Kniha vzbudila i mou pozornost; konec konců, propsat se přes blogy k vlastní publikaci vyžaduje velkou vytrvalost a odhodlání...

5 DŮVODŮ, PROČ SI KOUPIT OBRÁZKY Z MODERNÍCH ČESKOSLOVENSKÝCH DĚJIN
20.10.2016

5 DŮVODŮ, PROČ SI KOUPIT OBRÁZKY Z MODERNÍCH ČESKOSLOVENSKÝCH DĚJIN

Jednou z nejočekávanějších knih letošního podzimu je nádherná obrázková publikace Obrázky z moderních československých dějin od Jiřího Černého a Lukáše Fibricha. My jsme z ní nadšení a vy byste měli být taky. Tady je pět důvodů, proč si knihu pořídit!

Liane Moriarty se opět překonala: TŘI PŘÁNÍ jsou asi její nejlepší kniha
20.10.2016

Liane Moriarty se opět překonala: TŘI PŘÁNÍ jsou asi její nejlepší kniha

Sympatická australská spisovatelka Liane Moriarty se během pár let stala miláčkem knihkupců i čtenářů. Její knihy jsou příjemné, čtivé a proto nesmírně oblíbené. A autorka nepřestává překvapovat: kdykoliv už si člověk myslí, že nic lepšího napsat nemůže, přijde další kniha, snad ještě lepší než předchozí…