Recenze

Miniaturní svět
31.10.2014

Miniaturní svět

Když se řekne Amsterodam, většina z nás si představí – no, na každém kroku drogy a sex. Zkrátka, Amsterodam je jedním z velkých center evropského dění a každý puberťák sní o tom, že se tam s kamarády vypraví a pořádně si povyhodí z kopýtka.

Žádný život není obyčejný
27.10.2014

Žádný život není obyčejný

Jste mladí a plní ideálů, do chomoutu se ženete s nadšením. A pak, za pár let, když si pořídíte nějakého toho caparta, dům nebo byt, auto a psa, vás dožene realita. Nebo líp řečeno, dožene vás život takový, jaký je – už bez těch růžových brýlí, kdy jste věřili, že vám se to nestane.

Život a smrt v zemi žen
15.10.2014

Život a smrt v zemi žen

Mohla by to být pohádka. O hoře uprostřed džungle, v níž žije uzavřené společenství žen. Jenže na to jsou Ukradené modlitby příliš kruté. Příliš skutečné. Mladá vypravěčka to vypráví trochu jako pohádku, ale jako pohádku vyprávěnou dítětem, které zažilo věci, z nichž by se v Evropě složil každý dospělý.

Poprvé, naprosto kouzelné poprvé
14.10.2014

Poprvé, naprosto kouzelné poprvé

Střední škola. Co si z ní pamatujete? A teď není řeč o dynastiích, skloňování nebo fotosyntéze. Jenom ty pocity. Když se vám někdo vysmíval. Když jste stáli u tabule před celou třídou a neznali odpověď. Nebo naopak, když se na vás usmál spolužák či spolužačka, nečekaně a možná náhodou, a vy jste se stejně zachvěli obrovským štěstím...

Zoufalství v zákopech
07.10.2014

Zoufalství v zákopech

Po přečtení historického románu Červenobílá není těžké stát se zarytým pacifistou. Boj československých legionářských jednotek v Rusku přibližuje až s děsivou věrohodností. Českoslovenští vojenští dobrovolníci bojovali na ruském území v letech 1914-1920 nejprve proti rakousko-uherské armádě v rámci světové války a později proti Rudé armádě. Zpočátku se jen chtěli probít domů, později se v pevném přesvědčení zapojili do probíhající občanské války. Bojovali proti „rudým" na straně těch, kteří se označovali červenobílými „lentočkami".

Vítejte v dívčí džungli
06.10.2014

Vítejte v dívčí džungli

Střední škola. Pro dospělé to je jen další část cesty, kterou jejich ratolesti musí projít, aby dosáhly vzdělání. Pro samotné studenty to je ale džungle, v níž přežije jen nejsilnější. Nejmazanější. Nejoblíbenější. Nejvlivnější.

Jak dobře znáte své děti?
02.10.2014

Jak dobře znáte své děti?

Sebevražda? Amelia byla bezproblémové dítě, studentka s výborným prospěchem a několika zájmovými kroužky, mezi spolužáky nijak zvlášť oblíbená, ale taky proti ní nikdo nic neměl. Podle všeho s nikým nechodila a zatím ji víc než kluci zajímaly knihy. Proč by se zabíjela?

Budoucnost? Víme, jaká bude.
26.09.2014

Budoucnost? Víme, jaká bude.

Dovedete si představit, že vaše auto řídí samo? Nebo že se přesouváte třeba z Brna do Prahy autobusem bez řidiče? Nebo že máte k nedělnímu obědu grilované šváby a dokonce si na nich opravdu pochutnáváte, nebo že se vás lékař zeptá, zda byste radši zplodili holku nebo kluka a zda radši modré oči nebo zelené? Nebo že máte na krku žalobu za porušování práv vašeho psa?

Zpívej, holčičko, zpívej, o bolesti i o lásce
23.09.2014

Zpívej, holčičko, zpívej, o bolesti i o lásce

Mexiko. Co si pod tím představíte? Divokou přírodu, krásu žen, historické památky, nebo se vám jako první vybaví drogové kartely a násilí?

Volání třetího hlasu
23.09.2014

Volání třetího hlasu

Když se objevil Skočný příliv, u fanoušků severského krimi to vyvolalo rozruch – v tom nejlepším slova smyslu. Dnes manželské duo Börjlindových přichází se svým pokračováním, jehož název možná není tak matoucí, ale který stejně jako titul předchozí knihy vyvolává to napjaté mrazení na zátylku. To vám totiž na krk dýchl třetí hlas!