Recenze

Poprvé, naprosto kouzelné poprvé
14.10.2014

Poprvé, naprosto kouzelné poprvé

Střední škola. Co si z ní pamatujete? A teď není řeč o dynastiích, skloňování nebo fotosyntéze. Jenom ty pocity. Když se vám někdo vysmíval. Když jste stáli u tabule před celou třídou a neznali odpověď. Nebo naopak, když se na vás usmál spolužák či spolužačka, nečekaně a možná náhodou, a vy jste se stejně zachvěli obrovským štěstím...

Zoufalství v zákopech
07.10.2014

Zoufalství v zákopech

Po přečtení historického románu Červenobílá není těžké stát se zarytým pacifistou. Boj československých legionářských jednotek v Rusku přibližuje až s děsivou věrohodností. Českoslovenští vojenští dobrovolníci bojovali na ruském území v letech 1914-1920 nejprve proti rakousko-uherské armádě v rámci světové války a později proti Rudé armádě. Zpočátku se jen chtěli probít domů, později se v pevném přesvědčení zapojili do probíhající občanské války. Bojovali proti „rudým" na straně těch, kteří se označovali červenobílými „lentočkami".

Vítejte v dívčí džungli
06.10.2014

Vítejte v dívčí džungli

Střední škola. Pro dospělé to je jen další část cesty, kterou jejich ratolesti musí projít, aby dosáhly vzdělání. Pro samotné studenty to je ale džungle, v níž přežije jen nejsilnější. Nejmazanější. Nejoblíbenější. Nejvlivnější.

Jak dobře znáte své děti?
02.10.2014

Jak dobře znáte své děti?

Sebevražda? Amelia byla bezproblémové dítě, studentka s výborným prospěchem a několika zájmovými kroužky, mezi spolužáky nijak zvlášť oblíbená, ale taky proti ní nikdo nic neměl. Podle všeho s nikým nechodila a zatím ji víc než kluci zajímaly knihy. Proč by se zabíjela?

Budoucnost? Víme, jaká bude.
26.09.2014

Budoucnost? Víme, jaká bude.

Dovedete si představit, že vaše auto řídí samo? Nebo že se přesouváte třeba z Brna do Prahy autobusem bez řidiče? Nebo že máte k nedělnímu obědu grilované šváby a dokonce si na nich opravdu pochutnáváte, nebo že se vás lékař zeptá, zda byste radši zplodili holku nebo kluka a zda radši modré oči nebo zelené? Nebo že máte na krku žalobu za porušování práv vašeho psa?

Zpívej, holčičko, zpívej, o bolesti i o lásce
23.09.2014

Zpívej, holčičko, zpívej, o bolesti i o lásce

Mexiko. Co si pod tím představíte? Divokou přírodu, krásu žen, historické památky, nebo se vám jako první vybaví drogové kartely a násilí?

Volání třetího hlasu
23.09.2014

Volání třetího hlasu

Když se objevil Skočný příliv, u fanoušků severského krimi to vyvolalo rozruch – v tom nejlepším slova smyslu. Dnes manželské duo Börjlindových přichází se svým pokračováním, jehož název možná není tak matoucí, ale který stejně jako titul předchozí knihy vyvolává to napjaté mrazení na zátylku. To vám totiž na krk dýchl třetí hlas!

Kde je Victorie Bergmanová?
22.09.2014

Kde je Victorie Bergmanová?

Stockholmem stále prochází strach. Jeanette Kihlbergová pokračuje v pátrání po tom, kdo brutálním způsobem vraždí děti chudých přistěhovalců, ale pořád bez úspěchu. Dokud si Vraní dívka za své oběti vybírala cizí děti, mohla komisařka Jeanette Kihlbergová jakž takž spát, ale teď byl unesen i její syn Johan.

Finské léto lásky
18.09.2014

Finské léto lásky

„Piki byla tehdy nejuznávanější lesba v celých Helsinkách.“

Vražda ve vánočním balení
16.09.2014

Vražda ve vánočním balení

Blíží se Štědrý den a kanadská vesnička Three Pines je zachumlaná do třpytivých sněhových závějí. V ulicích voní svařené víno a skořicové preclíky, lidé na poslední chvíli shánějí dárky pro své blízké a setkávají se na kus řeči. V ulicích zní smích a koledy.