Aktuality

13.08.2010

Rok kohouta by v lékárně měli dostávat na předpis

Jsi nesnášenlivá, věčně podrážděná, hysterická kráva!“ Tohle řval na Terezu Boučkovou její muž, můžeme-li považovat deníkovou prózu Rok kohouta za zcela autentickou. A podobné lichotky na ni bude ještě nějakou dobu řvát i spousta čtenářů on-line diskusí u článků a rozhovorů, v nichž je nemilosrdně roztínán gordický uzel na životě dcery komunisty-nekomunisty, spisovatele a dramatika Pavla Kohouta. O jejím novém autobiografi ckém románu se bude dlouho mluvit nejen v kulturních kruzích – nehledě na to, že Rok kohouta je výborně napsaný příběh plný vnitřní dynamiky, vášní a lákavých detektivních pátraček pro zasvěcené, jde v něm navíc o politická a společenská tabu. Autor: Kateřina Kadlecová Zdroj: Reflex str. 61 Labyrint kultury - Do černého, 19.6.2008

Docela tvrdá holka
13.08.2010

Docela tvrdá holka

Kniha Bílej kůň, žlutej drak, se kterou v letošní soutěži Knižního klubu vyhrála autorka Lan Pham Thi, není románem, jak se tvrdí na přebalu, ale spíš úvodem k románu. Osmnáctiletá česká Vietnamka žije s rodiči na malém městě, obklopena sítí korupce a rasově motivovaného nepřátelství, na kterém se shodne policista se skinem, starostou a nakonec i s nejlepším českým „přítelem“. To je výchozí situace a my chceme vědět, co bude dál. Podaří se hrdince utkat se s drakem Temnot? Bohužel se to nedozvíme. Přesto knihu stojí za to přečíst a možná i dvakrát. Těch několik ostře nahozených momentek, proložených pohádkou o dračím králi a efektními fotografiemi skal, moře a buddhistických oltářů, tvoří kompaktní celek vypovídající o střetu dvou světů: českého maloměsta, kde se Vietnamcům tyká a lidé v nich v nejlepším případě vidí užitečné šmelináře, a niterného světa vietnamské komunity, kde mají dobro a zlo na starosti draci a moudrost se hledá u duší zemřelých.

Kdo (se) sešel?
13.08.2010

Kdo (se) sešel?

„Pokud v devatenácti spočítáte lidi, které milujete, na prstech jedné ruky, ani ve čtyřiceti nehrozí, že by vám došly prsty na té druhé.“ To je zřejmě nejpronikavější věta z románu Shledání irské autorky Anne Enrightové (1962), za nějž před dvěma lety obdržela Man Bookerovu cenu.

Na cesty s lonely planet
13.08.2010

Na cesty s lonely planet

Dobrý průvodce promění vaši fádní dovolenou v neobyčejný zážitek. Špatný vás nechá zabloudit tam, kam nestojí za to vůbec přijet. Experti na cestovní ruch Španělska, Řecka, Chorvatska a Nizozemska vybrali průvodce, na které je spolehnutí.

Literární podvod: zločin bez oběti
13.08.2010

Literární podvod: zločin bez oběti

Manipulátor, který neunesl pocit vlastní autorské bezvýznamnosti, a uchýlil se proto k podvodu. Literární mystifikátor, který nedělá nic jiného, než že pokračuje v tradici svých slavnějších předchůdců. Tak vidí hodnotitelé z protilehlých stran spisovatele Jana Cempírka, který prý ve skutečnosti napsal knihu připisovanou mladé vietnamské autorce žijící v Česku. Průšvih nastal, když kniha Bílej kůň, žlutej drak dostala Literární cenu Knižního klubu. Nakladatelství se mystifikací cítí oklamáno. Kdo má v této při pravdu?

Drsná škola života - příběhy, které se odehrávají pořád dokola
13.08.2010

Drsná škola života - příběhy, které se odehrávají pořád dokola

Knihy, které by neměly chybět ve Vaší knihovně...

Grishamův Společník zaujme napětím, ale i právnickým prostředím
13.08.2010

Grishamův Společník zaujme napětím, ale i právnickým prostředím

Ještě než americký bestsellerista John Grisham zveřejní všech svých třiadvacet knih v elektronické podobě, což oznámil v půli března jeho vydavatel, můžeme si na papíru přečíst jeho Společníka. Stojí za to, a to nejen kvůli barvitému ději.

Bylinkář po meči
13.08.2010

Bylinkář po meči

Úkolem léčitele je lidem zmírnit utrpení mírnit utrpení a prodloužit život. O bylinky se Lubomír Kříž začal zajímat už v dětství. Léčitelství má vlastně v krvi. Už jeho dědeček sbíral bylinky a pomáhal lidem. V poslední době zaujaly jeho celoživotní poznatky publikované v knize Povídání v magických energiích .

Cenu Knižního klubu dostal román o vojenském prostoru
13.08.2010

Cenu Knižního klubu dostal román o vojenském prostoru

Druhá kniha letos jedenačtyřicetiletého Martina Sichingera, román nazvaný Cukrový klaun, zvítězila v soutěži, v níž nakladatelství Knižní klub již třináct let oceňuje nepublikované rukopisy. Podle členky poroty Terezy Brdečkové vzešel letošní vítěz z celkem 61 přihlášených prací. Zdroj: www.tyden.cz

Jaké potraviny jsou dobré?
13.08.2010

Jaké potraviny jsou dobré?

Koktejl si můžete namíchat podle svých potřeb s vlastní fantazií.