Aktuality

Seznamte se: Harry Mulisch
13.08.2010

Seznamte se: Harry Mulisch

Co mají společného Jablonec nad Nisou, židovská matka, otec, kolaborující za druhé světové války s okupačním režimem v Holandsku, "velká trojka" poválečných holandských spisovatelů? Jedno jméno - Harry Mulisch. Právě jemu je tento článek věnován. Proč právě jemu? Důvod je jednoduchý - v českém jazyce (poprvé) vyšlo Mulischovo nejslavnější (též zfilmované) dílo "Objevení nebe". Pojďme se s tímto zajímavým autorem seznámit blíže.

13.08.2010

Astrid Lindgrenová svými knížkami uchvátila děti po celém světě

Astrid Lindgrenová sice neměla nadpozemské schopnosti jako její slavná literární hrdinka Pipi Dlouhá punčocha, ale byla to neobyčejná žena. V psaní knih pro děti neměla konkurenci, bořila dobová tabu, bojovala za práva dětí a zvířat, ozvala se, když s něčím nesouhlasila. Doma ji lidé milovali a pro svět byla symbolem Švédska. Od narození první dámy dětské literatury uplyne 14. listopadu 100 let. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 12.11.2007

13.08.2010

Cukrářka Mirka Slavíková odhaluje "kouzlo dezertu"

Americký pekanový pie doporučuje pro slavnostní vánoční tabuli vyhlášená česká cukrářka Mirka Slavíková. Přestože si prý svátky zpestřuje zvyky z různých zemí, na domácí tradici lpí. Profesorka umělecké cukrařiny, která tituly a vyznamenání získala při svém působení v Africe, v USA, nebo Francii, si potrpí na vanilkové rohlíčky. Ve své nové knize Kouzlo dezertu ale nabízí recepty, které aspirují na výtvarné dílo. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 18.12.2008

Světový bestseller loňského roku vychází také v češtině
13.08.2010

Světový bestseller loňského roku vychází také v češtině

Nejprodávanější kniha loňského roku román britského autora Kena Folletta Na věky věků vychází také v češtině. Historický román dosud vyšel ve 30 zemích a prodalo se ho celkem přes 4,5 milionu výtisků, řekla dnes ČTK Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group. Knihu v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových vydává Knižní klub.

Christie & Lachard: Vražda Rogera Ackroyda
13.08.2010

Christie & Lachard: Vražda Rogera Ackroyda

Knižní klub už dlouho vydává romány Agathy Christie, nyní to zkouší i s jejich komiksovými verzemi, které pro francouzské nakladatelství Emmanuel Proust Editions pořizují různí výtvarníci.

Smrt Boha
13.08.2010

Smrt Boha

Je mu čtyřiašedesát a bojí se smrti. Píše o ní už třicet let a zdá se, že to dosud jako terapie příliš nezabralo. Přiznaná obava z konce života je nejen hlavním motivem jednadvacáté knihy britského prozaika Juliana Barnese, ale také tím nejlepším kořením - což zní možná cynicky, je to ale zcela v Barnesově stylu.

13.08.2010

Kubánská autorka píše o dospívání na "ostrově svobody"

Pohled na režim Fidela Castra formou deníčku mladé dívky přináší kniha kubánské autorky Wendy Guerrové Všichni odcházejí, která vychází v češtině. Básnířka a prozaička z Kuby na rozdíl od mnoha krajanů neodešla - říká, že zůstává i proto, aby mohla psát o tom, co se na ostrově děje. Tisková konference s Wendy Guerra v Institutu Cervantes, zleva Jindřich Jůzl Wendy Guerra a Denisa Novotná Autogramiáda Wendy Guerra v Luxoru Wendy Guerra

13.08.2010

Rok kohouta by v lékárně měli dostávat na předpis

Jsi nesnášenlivá, věčně podrážděná, hysterická kráva!“ Tohle řval na Terezu Boučkovou její muž, můžeme-li považovat deníkovou prózu Rok kohouta za zcela autentickou. A podobné lichotky na ni bude ještě nějakou dobu řvát i spousta čtenářů on-line diskusí u článků a rozhovorů, v nichž je nemilosrdně roztínán gordický uzel na životě dcery komunisty-nekomunisty, spisovatele a dramatika Pavla Kohouta. O jejím novém autobiografi ckém románu se bude dlouho mluvit nejen v kulturních kruzích – nehledě na to, že Rok kohouta je výborně napsaný příběh plný vnitřní dynamiky, vášní a lákavých detektivních pátraček pro zasvěcené, jde v něm navíc o politická a společenská tabu. Autor: Kateřina Kadlecová Zdroj: Reflex str. 61 Labyrint kultury - Do černého, 19.6.2008

Docela tvrdá holka
13.08.2010

Docela tvrdá holka

Kniha Bílej kůň, žlutej drak, se kterou v letošní soutěži Knižního klubu vyhrála autorka Lan Pham Thi, není románem, jak se tvrdí na přebalu, ale spíš úvodem k románu. Osmnáctiletá česká Vietnamka žije s rodiči na malém městě, obklopena sítí korupce a rasově motivovaného nepřátelství, na kterém se shodne policista se skinem, starostou a nakonec i s nejlepším českým „přítelem“. To je výchozí situace a my chceme vědět, co bude dál. Podaří se hrdince utkat se s drakem Temnot? Bohužel se to nedozvíme. Přesto knihu stojí za to přečíst a možná i dvakrát. Těch několik ostře nahozených momentek, proložených pohádkou o dračím králi a efektními fotografiemi skal, moře a buddhistických oltářů, tvoří kompaktní celek vypovídající o střetu dvou světů: českého maloměsta, kde se Vietnamcům tyká a lidé v nich v nejlepším případě vidí užitečné šmelináře, a niterného světa vietnamské komunity, kde mají dobro a zlo na starosti draci a moudrost se hledá u duší zemřelých.

Kdo (se) sešel?
13.08.2010

Kdo (se) sešel?

„Pokud v devatenácti spočítáte lidi, které milujete, na prstech jedné ruky, ani ve čtyřiceti nehrozí, že by vám došly prsty na té druhé.“ To je zřejmě nejpronikavější věta z románu Shledání irské autorky Anne Enrightové (1962), za nějž před dvěma lety obdržela Man Bookerovu cenu.