Aktuality

13.09.2011

Zmoudření Michela Houellebecqa (?): no sex, no drugs!

Odeon vydává nový román Michela Houellebecqa Mapa a území. Čtenáři, kteří mají v souvislosti s Houellebecqovou tvorbou jistá očekávání, budou překvapeni – v knize Mapa a území není například jediná sexuální scéna. Autor se evidentně rozhodl znovu šokovat, ale tím nejméně očekávaným způsobem: je „vyklidněný“ a úspěšně se snaží o poctu realistům devatenáctého století, v tomto smyslu je román tradiční.

08.09.2011

Na Man Bookerovu cenu byli nominováni dva debutanti

Anglický autor Julian Barnes, jehož román The Sense of an Ending (Pocit konce) byl dnes zařazen do užšího výběru na Man Bookerovu cenu, je podle britských kritiků a bookmakerů favoritem na zisk tohoto prestižního literárního ocenění. Do užší nominace šesti děl se dostaly také knihy dvou debutujících romanopisců a dvou Kanaďanů. Mezi nominovanými není žádný bývalý držitel této nejprestižnější ceny pro román v angličtině. Pětašedesátiletý Barnes se ale dostal v minulosti už třikrát do užší nominace. Před zveřejněním dnešního výběru mu sázková kancelář William Hill přisuzovala největší naděje s kurzem 3:1. Jeho román o ošidnosti vzpomínek se zaměřuje na hrdinu ve středním věku, který se vrací ke svým školním dnům.

05.09.2011

Kathryn Stockett - Poděkování černé chůvě

Děj románu Kathryn Stockett ČERNOBÍLÝ SVĚT (THE HELP), popisujícího život černých hospodyň a jejich bílých zaměstnavatelek, se odehrává na počátku šedesátých let minulého století v Jacksonu, hlavním městě státu Mississippi. Po jeho přečtení si člověk naplno uvědomí, jak moc se za padesát let Amerika změnila, a pochopí, co pro černochy znamenalo zvolení Baracka Obamy prezidentem.

02.09.2011

Trefa do černého

Jste přesvědčeni, že sny odhalují potlačené představy a neuvědomované problémy z minulosti nebo dokonce předpovídají budoucnost? Nebo že žaludeční vředy vznikají prvotně ze stresu? Jestli ani jedno, tak zcela určitě souhlasíte s tím, že kapacita našeho mozku je využívána z deseti procent. Vždyť je to tak zřejmé! Spolu s vámi zastává podobné pohledy mnoho dalších lidí, novinářů a koneckonců i řada renomovaných odborníků z oblasti psychologie minulosti i současnosti. A přesto tato přesvědčení mají jednu vadu, neodpovídají existujícím poznatkům vědecké psychologie.

18.08.2011

Fieldingová píše o ženách na rozcestí

Deštivé léto s krbem a knihou představuje nejčastější klišé příběhu, který je obvykle v tiráži charakterizován matoucím přízviskem „romantický“. Do stejné kategorie spadá i nový překlad jednoho z mnoha románů dnes již téměř klasické autorky žánrové literatury Joy Fieldingové. Joy Fieldingová (narozena v roce 1954 v Torontu), podobně jako například Danielle Steelová nebo Judith Krantzová, píše knihy, které jsou cílené primárně na ženské publikum. Vydávají se ve velkých nákladech a na žebříčcích prodeje se umisťují na vítězných pozicích.

18.08.2011

Knižní klub vydal obrazovou encyklopedii Věda

Knižní klub na český knižní trh uvádí další publikaci z řady výpravných encyklopedií - po úspěšných titulech Zvíře, Země či Vesmír se čtenáři tentokrát seznámí s vývojem vědy a techniky. Více než pětisetstránkový obrazový průvodce Věda vychází v nákladu 8000 výtisků. Na pultech knihkupců je česká verze titulu k mání od srpna. ČTK o tom za nakladatele informovala Denisa Novotná.

10.08.2011

Cunningham, autor geniálních HODIN, ve svém nejnovějším díle a v nejlepší formě!

Ve svém nejnovějším románu se americký spisovatel Michael Cunningham, autor legendárních Hodin, vrací k tradičnímu příběhu a k vykreslení geografie Manhattanu a celého New Yorku, který tak dobře zná. Novinkou, kromě toho, že se ocitáme v bezprostřední současnosti, jsou typy hlavních postav: Rebecca je editorkou „prestižního“ nezávislého časopisu (jejž nikdo nečte), Peter vlastní galerii – vyhledává talenty, které draze prodává zazobaným klientům.

V srpnu 2011 vychází unikátní obrazová encyklopedie VĚDA
10.08.2011

V srpnu 2011 vychází unikátní obrazová encyklopedie VĚDA

Knižní klub vydává českou verzi monumentální obrazové encyklopedie Věda, s předmluvou spisovatele, fotografa a uznávaného světového popularizátora vědy Adama Hart-Davise navazující na obdobné tituly z vydavatelství Dorling Kindersley Zvíře, Země, Člověk, Rostliny, Vesmír, Oceán, Ptáci, Život zvířat a Dějiny. Encyklopedie Zvíře se stala českým bestsellerem roku 2002, dosud se prodalo 112 000 výtisků, encyklopedie Země 47 000 výtisků. Encyklopedie Věda vychází v nákladu 8 000 výtisků.

09.08.2011

Za soumraku

Román Za soumraku je zatím posledním dílem Michaela Cunninghama, které se dostává k českým čtenářům: Rebecca je editorkou „prestižního“ nezávislého časopisu (který nikdo nečte), Peter vlastní galerii – vyhledává talenty, které draze prodává zazobaným klientům.

21.07.2011

Kořeny amerického thrilleru podle Levina

Dokonalý svět, ve kterém centrální vláda kontroluje každý krok obyvatel a všechno je do detailu naprogramované, patří ke klasickým obrazům vědecko-fantastické literatury dvacátého století.