Aktuality

21.09.2011

I bez sexu je Mapa a území jedinečnou knihou

Michel Houellebecq se změnil. K nepoznání, ale opačným způsobem, než se dalo čekat. Pořád je tu cynický kritik, depresivní snob neschopný zařadit se do společnosti a prožívat emoce. Ale zklidnil se, neprovokuje prvoplánově, spíš z deprese než z arogance. Jako když sexuálně přeaktivní mladík s věčně vybouleným poklopcem zestárne, vyčerpá se, ale nezahořkne, jen se stane méně okázalým, skromnějším.

22. září 2011 vydává Ikar knihu proslulé módní návrhářky Blanky Matragi Jedu dál
20.09.2011

22. září 2011 vydává Ikar knihu proslulé módní návrhářky Blanky Matragi Jedu dál

Proslulá česká módní návrhářka, umělkyně a designérka již třicet let obléká manželky, sestry a dcery králů, emírů, šejchů a magnátů v zemích Perského zálivu i mnohé evropské celebrity. Je držitelkou řady ocenění českých i mezinárodních. Její v pořadí již druhá kniha popisuje napínavou a dramatickou cestu z Českomoravské vrchoviny až na nejvyšší světovou úroveň módy, odhaluje všechny další podoby její tvorby a přináší autentické osobní zážitky a zkušenosti.

19.09.2011

Vychází román populárního irského prozaika Columa McCanna - Zoli

Příběh volně inspirovaný osudem polské zpěvačky a básnířky Bronislawy Wajs, známé jako Papusza (1908–1987), přináší strhující svědectví o konci jedné z kultur tvořících pestrou mozaiku předválečné a poválečné středoevropské společnosti. Zoli zosobňuje Papusziny strázně, je křižovatkou celé řady protikladů: tradice versus modernita, ústní slovesnost vedle psané literatury, kočovnický život oproti usedlému, loajalita k Romům a naproti ní touha po „gádžovském“ vzdělání i uznání. McCann je tak trochu principálem i kazatelem mravů, trochu historikem i autorem alternativní historie – jako suverénní vypravěč vytvořil prostřednictvím svých postav plastickou mapu fiktivního světa, který však dobře známe.

23. 9. 2011 jsme otevřeli novou prodejnu bux.cz v OC Novodvorská Plaza
19.09.2011

23. 9. 2011 jsme otevřeli novou prodejnu bux.cz v OC Novodvorská Plaza

V pátek 23. 9. 2011 jsme pro Vás otevřeli prodejnu bux.cz v OC Novodvorská Plaza, Praha 4. Knihy, audioknihy, výtvarné a školní potřeby, hry, dárky, filmy, hudba, časopisy. Přijďte se k nám podívat! Vaše děti si pohrají v dětském koutku nebo si můžete v klidu posedět s přáteli či s dobrou knihou u šálku horké kávy v naší kavárně.

Příběh, který inspiroval Pedra Almodóvara k filmu Kůže, kterou nosím
16.09.2011

Příběh, který inspiroval Pedra Almodóvara k filmu Kůže, kterou nosím

Plastický chirurg Richard Lafargue a jeho krásná společnice Eva, hrdinové povídky Tarantule (1984), žijí v bizarním, odcizeném vztahu, skrytém před očima veřejnosti. Podivně odtažité Lafargueovo chování naznačuje, že lékař pod maskou úspěšného specialisty tají cosi velmi znepokojivého. A pak do hry vstoupí bankovní lupič hledaný pro vraždu policisty, jenž zoufale potřebuje skrýt svou pravou totožnost, nejlépe tak, že si nechá změnit obličej…

16.09.2011

Chůze do tmy

Vitální čtyřicátnice Rebecca v úzké sukni od Prady jde bojovat za osud svého nepříliš úspěšného časopisu o umění. Její oduševnělý manžel Peter nad sklenkou vína plánuje výstavu uprostřed své newyorské galerie a ještě netuší, že je možná gay. Rebečin okouzlující třiadvacetiletý bratr, příbuznými pro své již neočekávané narození a zřejmě i pro osobnostní „kvality“ přezdívaný Omyl nebo Míla (ve významu Mýlka), lelkuje na Mercer Street s gramem bílého prášku v kapse a ďábelským plánem. Peterovi Míla připomíná Rebeku, když byla o dvacet let mladší, a zároveň ho nutí myslet na jejich dceru Beu, která se životem motá podobně zoufale, jen z dosahu svých rodičů. Ne nadarmo se velice současný příběh románu Za soumraku od Michaela Cunninghama odehrává v melancholickém dubnu, měsíci bláznů; smráká se v něm nad světovou ekonomikou, těkavou hodnotou výtvarných děl, nad osudem jednoho manželství, nad mládím, zdravím a životními iluzemi.

13.09.2011

Zmoudření Michela Houellebecqa (?): no sex, no drugs!

Odeon vydává nový román Michela Houellebecqa Mapa a území. Čtenáři, kteří mají v souvislosti s Houellebecqovou tvorbou jistá očekávání, budou překvapeni – v knize Mapa a území není například jediná sexuální scéna. Autor se evidentně rozhodl znovu šokovat, ale tím nejméně očekávaným způsobem: je „vyklidněný“ a úspěšně se snaží o poctu realistům devatenáctého století, v tomto smyslu je román tradiční.

08.09.2011

Na Man Bookerovu cenu byli nominováni dva debutanti

Anglický autor Julian Barnes, jehož román The Sense of an Ending (Pocit konce) byl dnes zařazen do užšího výběru na Man Bookerovu cenu, je podle britských kritiků a bookmakerů favoritem na zisk tohoto prestižního literárního ocenění. Do užší nominace šesti děl se dostaly také knihy dvou debutujících romanopisců a dvou Kanaďanů. Mezi nominovanými není žádný bývalý držitel této nejprestižnější ceny pro román v angličtině. Pětašedesátiletý Barnes se ale dostal v minulosti už třikrát do užší nominace. Před zveřejněním dnešního výběru mu sázková kancelář William Hill přisuzovala největší naděje s kurzem 3:1. Jeho román o ošidnosti vzpomínek se zaměřuje na hrdinu ve středním věku, který se vrací ke svým školním dnům.

05.09.2011

Kathryn Stockett - Poděkování černé chůvě

Děj románu Kathryn Stockett ČERNOBÍLÝ SVĚT (THE HELP), popisujícího život černých hospodyň a jejich bílých zaměstnavatelek, se odehrává na počátku šedesátých let minulého století v Jacksonu, hlavním městě státu Mississippi. Po jeho přečtení si člověk naplno uvědomí, jak moc se za padesát let Amerika změnila, a pochopí, co pro černochy znamenalo zvolení Baracka Obamy prezidentem.

02.09.2011

Trefa do černého

Jste přesvědčeni, že sny odhalují potlačené představy a neuvědomované problémy z minulosti nebo dokonce předpovídají budoucnost? Nebo že žaludeční vředy vznikají prvotně ze stresu? Jestli ani jedno, tak zcela určitě souhlasíte s tím, že kapacita našeho mozku je využívána z deseti procent. Vždyť je to tak zřejmé! Spolu s vámi zastává podobné pohledy mnoho dalších lidí, novinářů a koneckonců i řada renomovaných odborníků z oblasti psychologie minulosti i současnosti. A přesto tato přesvědčení mají jednu vadu, neodpovídají existujícím poznatkům vědecké psychologie.