Aktuality

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova
21.12.2011

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova

Ve věku 44 let zemřela spisovatelka Hana Andronikova. Poslední knihu Nebe nemá dno vydala v roce 2010, líčí v ní svůj boj s rakovinou, který nakonec prohrála. ČTK informaci potvrdilo Divadlo Archa, se kterým autorka spolupracovala na několika představeních.

19.12.2011

Cena za špatný sex v beletrii 2011

V roce 1993 začal britský časopis Literary Review udělovat Ceny za špatný sex v beletrii. Bývalý editor časopisu Auberon Waugh byl totiž přesvědčený, že vydavatelé nutí autory k tomu, aby do svých knih přidávali sexuální scény jen kvůli tomu, aby se knihy lépe prodávaly. Waugh chtěl udělováním ceny za nejhůř popsaný sex v románu „upozornit na primitivní, nevkusné, často ledabylé užívání zbytečných sexuálních pasáží v moderním románu a eliminovat je“.

15.12.2011

Uknihovavší se

Pozítří se odhalí, kterápak kniha bude letos vyzdvižena v tradiční vánoční anketě novin, jež držíte v rukou. Opět se opakuje pravidelné trauma. Člověk s těžkým srdcem do hlasování vybere tři tituly, jenže těsně po uzávěrce se dostane k publikacím, které by taky rád jmenoval, leč dvanáctá hodina již odbila. Chci se s vámi tedy rozdělit o mé největší čtenářské zážitky roku, což laskavě berte jako tip na dárek pod stromeček v posledních hektických adventních devíti dnech.

15.12.2011

Koncem ledna se v kinech objeví film Černobílý svět

Koncem ledna nabídnou tuzemská kina divákům americký film Černobílý svět, který je příběhem z rasově rozdělené společnosti amerického státu Mississippi v polovině minulého století. Snímek vznikl podle stejnojmenného knižního bestselleru Kathryn Stockettové, který vyšel i česky. Dvouapůlhodinové drama, které natočil režisér Tate Taylor, dnes v Praze novinářům představila distribuční společnost Falcon.

15.12.2011

Ježíškovy trumfy

Zde je pár řádek o dobrých nových knihách – možná poslední takový text, který čtete a) před vánoci, b) před zvýšením DPH na knihy, c) před vypuknutím celosvětové ekonomické krize, zánikem eura a koncem nakupování. Jestli máte někdy vyrazit do knihkšeftu s nabitou šrajtofl í, učiňte tak neprodleně, okamžitě a střelhbitě.

15.12.2011

Knížky roku připlují ze zámoří

Každý rok v prosinci je to stejné, hodnotí se, sumarizuje, skládají se účty. A sestavují žebříčky, třeba ty knižní. Které romány, povídky a memoáry byly letos těmi nej? Podle amerických či britských listů je možné se orientovat na českém knižním trhu spíš do budoucna, většina knih se totiž v překladech dostane na naše pulty až za rok či dva. Takže taková rekapitulace těch nejprodávanějších či nejlepších knih vydaných v Británii nebo ve Spojených státech může být zároveň i důvodem k těšení se na nadcházející rok.

12.12.2011

Vrazi? Šílenci? Ne, slavní skladatelé

Peprné historky ze života ctihodných umělců aneb poněkud nekonvenční dějiny vážné hudby představuje zábavná kniha Tajné životy slavných skladatelů texaské novinářky Elizabeth Lundayové.

Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím
09.12.2011

Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím

Dalším majitelem surrealistické Bible Dalí se stal papež Benedikt XVI. Převzal ji od generálního ředitele nakladatelství Euromedia Group Andrease Kaulfusse. Předání proběhlo 7. prosince během mše svaté ve Vatikánu.

Ve věku 90 let zemřel český výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler.
01.12.2011

Ve věku 90 let zemřel český výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler.

"Jsem smutný, ale pan Miler se dožil krásného věku. A stejně krásná je i práce, kterou odvedl. V kontaktu už jsem s ním nebyl tak často jako dřív, ale vím, že do poslední chvíle pracoval. Měl jsem ho velmi rád. To, jak nakreslil Krtka, odráží, jaký byl člověk. Vytvořil ho srdcem," řekl iDNES.cz zakladatel Země pohádek Vlastimil Král, který disponoval právy na Milerovu slavnou postavičku.

28.11.2011

Klaus na autogramiádě své nové knihy dal zhruba tisícovku podpisů

Téměř dvě hodiny dnes podepisoval prezident Václav Klaus svou novou knihu Evropská integrace bez iluzí, v níž přináší své argumenty proti unifikaci EU. Rozdal zhruba tisícovku podpisů. Při zahájení autogramiády dvouřadá fronta zájemců o podpis hlavy státu sahala od Paláce knih Luxor až k hotelu Jalta a dlouho se nijak netenčila.