Aktuality

21.03.2013

Spalovač se vrací

Na třetí pokus to vyšlo
18.03.2013

Na třetí pokus to vyšlo

Na rozdíl od zanikající značky Československý spisovatel má nynější podoba nakladatelství ODEON smysl, i když jeho produkce je poměrně úzká. Minulý týden jsem v této rubrice psal, že zánik Československého spisovatele, který zanedlouho nastane ve firmě Levné knihy, není pro českou knižní kulturu žádnou škodou, neboť svazky s logem ČS nebyly součástí ucelené koncepce, nýbrž ad hoc uváděnými reedicemi vesměs české klasiky. Patří se ale připomenout, že existuje případ důstojného vzkříšení tradiční značky. Odeon.

15.03.2013

Britové odměňují pokleslé erotické scény a hádají se, jak je psát dobře

Držitel Man Bookerovy ceny Julian Barnes minulý týden znovu otevřel v britských novinách erotické téma. Po komerčním úspěchu románu Padesát odstínů šedi, který kritika ztrhala, není první, kdo řeší, jak vlastně psát dobře o sexu. A zdá se, že jeho rady by si měla vzít k srdci nejenom autorka erotického bestselleru E. L. Jamesová, ale třeba i J. K. Rowlingová. V Británii se totiž každoročně uděluje knižní Cena za špatný sex a Rowlingové první román pro dospělé Prázdné místo vypadl z nominací na ni až v posledním kole právě spolu s Padesáti odstíny šedi. „Ocenění“ za loňský rok nakonec získala Nancy Hustonová, jejíž jediná kniha v češtině vyšla před pěti lety v Odeonu a jmenuje se Rodová znamení.

12.03.2013

Kam se vydáte?

Do města plného památek, k romantickým rybníkům, či snad raději za relaxací? Výběr je jen na vás!

12.03.2013

Japonské sci­fi

Známý a v Česku velmi oblíbený japonský spisovatel Haruki Murakami přichází s novou knihou. Pod tajuplným názvem 1Q84 skrývá mnohovrstevný román, ve kterém se snoubí láska i věda. Představte si, že byla přehozena fiktivní výhybka a svět, jak ho známe,už není. Od jistého okamžiku je úplně jiný.

12.03.2013

Nové detektivky

08.03.2013

Spisovatel Jan Koubek, který loni debutoval v Odeonu prózou Matky, byl hostem Kateřiny Rathouské

Autor zdařilé prvotiny byl 5. března v 19 hodin hostem v pořadu Čajovna Českého rozhlasu Vltava. A vy se můžete zaposlouchat...

07.03.2013

8. dubna 2013 přijíždí irská spisovatelka LORNA BYRNEOVÁ představit svou knihu Andělské poselství naděje

Lorna Byrneová (*1955 v Dublinu) vždy vídala anděly, co její paměť sahá. Když byla ještě dítě, myslela si, že ty bytosti z jiného světa, které ji neustále provázejí, vidí každý. Ale její ne zcela normální chování bylo v očích dospělých znakem mentální zaostalosti. Dnes za ní přicházejí trpící a nešťastní lidé z celého světa pro útěchu a její léčitelské schopnosti, i teologové nejrůznějších církví se k ní utíkají o radu. Lorna má jejich plnou důvěru, pokud jde o schopnost komunikovat s duchy a anděly. V roce 2008 vyšla v Irsku a v Británii její kniha Andělé v mých vlasech, strhující kronika Lornina životního příběhu. Autorka v ní plasticky vylíčila své dětství v chudém Irsku, hledání práce v Dublinu a předčasnou smrt manžela. Její příběh se stal mezinárodním bestsellerem, byl přeložen do dvaceti šesti jazyků a vydán ve více než padesáti zemích. Lornina druhá kniha, Schody do nebe, měla obdobný úspěch. Třetí kniha, Andělské poselství naděje, je na prvním místě žebříčku bestsellerů britských nedělních novin The Sunday Times. V ČR ji v těchto dnech vydává Knižní klub.

07.03.2013

Smrt mladých? Příběh, který od čtenáře vyžaduje odvahu.

Každý z nás jednoho dne zemře. To je skutečnost, kterou si však ne vždy plně uvědomujeme. Už samo téma smrti je pro západní společnost tabu. Člověk ji, mnohdy podvědomě, vytěsňuje a zdráhá se o ní mluvit. Před utrpením, které přináší umírání, stále zavírá oči. A což teprve jde-­li o smrt dítěte nebo mladého člověka. Dospělý člověk umírající na některou z chorob je zápletkou tisíců knih. Jedna z pouček moderního spisovatelství dokonce zní, že v pořádném příběhu musí alespoň jeden člověk zemřít. Avšak téma dítěte se smrtelnou nemocí? To je v literatuře nejen pro mládež stále vzácné.

John Green:  HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY - láska ve stínu smrti
28.02.2013

John Green: HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY - láska ve stínu smrti

.....osteosarkom člověku občas sebere některou končetinu, na ochutnání. Když je spokojený, sežere ho pak celého..... 1. března 2013 vydává Knižní klub román Hvězdy nám nepřály. Je to příběh, který od čtenáře vyžaduje odvahu.