Aktuality

Viewegh po operaci aorty: Nevím, kdy začnu znovu psát.
12.04.2013

Viewegh po operaci aorty: Nevím, kdy začnu znovu psát.

Do začátku prosince loňského roku si spisovatel Michal Viewegh nemohl na nic stěžovat. Trénoval na maraton, s chutí si dal skleničku vína, rozepsal několik témat. Pak mu znenadání nad ránem praskla aorta. "Nikdy jsem nezažil nic dramatičtějšího a bolestnějšího," říká v rozhovoru pro Magazín DNES. Zpráva o Vieweghově zdravotním stavu všechny překvapila. Spisovatel totiž podle vlastních slov do padesátky nikdy neležel v nemocnici. "Kdybych žil do loňska nechutně rozmařile, nevkusně zbohatlicky, tak to beru jako spravedlivý trest, že mě osud takhle sejmul, ale já dělal pro UNICEF...," nechápavě kroutí hlavou nad vlastním příběhem.

12.04.2013

Lorna Byrne překonala Karla Gotta i Roberta Fulghuma!

Autogramiáda irské mystičky Lorny Byrne byla nejúspěšnější v historii brněnského knihkupectví Dobrovský - překonala autogramiády Karla Gotta, Lucie Bílé, Roberta Fulghuma či Joy Fieldingové. Po čtyřech hodinách ji museli organizátoři utnout. Ve frontě napočítali více než 1000 zájemců o autogram. Na místě se prodalo cca 700 knih, z toho 550 kusů novinky Andělské poselství naděje a řadu knih k podpisu si lidé přinesli již z domova. Fronta zájemců o podpis a setkání s autorkou se táhla od knihkupectví Knihy Dobrovský až k Moravskému náměstí v Brně.

11.04.2013

Má akreditace? 40 let vážím stejně, říká Rajko Doleček

Legendární obezitolog Rajko Doleček oslaví 1. června už 88. narozeniny. Stále pracuje v ostravské Fakultní nemocnici, stále pomáhá lidem s jejich problémy, stále vydává knihy. Novou pokřtí v sobotu. Dnes bude také hostem iDNES.cz. Obezitologa Rajko Dolečka znal v Československu každý. Především díky televiznímu pořadu Nebezpečný svět kalorií se stal fenoménem a symbolem boje proti nadváze. Už málokdo ale ví, že s obezitou Čechů sedmaosmdesátiletý profesor v ostravské fakultní nemocnici bojuje dodnes a do důchodu se rozhodně nechystá.

Charismatická dáma zaplnila Lucernu do posledního místečka
11.04.2013

Charismatická dáma zaplnila Lucernu do posledního místečka

V úterý 9. dubna 2013 zaplnili Velký sál pražské Lucerny příznivci irské mystičky Lorny Byrne, která zde hovořila o andělech a komunikaci s nimi. 1200 míst bylo vyprodáno během jednoho dne a zdaleka se nedostalo na všechny zájemce.

09.04.2013

Zkrachovalá novinářka napsala thriller roku, točit ho má Fincher

Kriminálky Zmizelá se prodaly dva miliony výtisků, filmová práva už koupila společnost Twentieth Century Fox. U nás nyní vychází první kniha autorky Gillian Flynnové s názvem Ostré předměty. Americká autorka Gillian Flynnová pracovala dřív jako novinářka, než musela kvůli masivnímu propouštění způsobenému ekonomickou krizí v novinách skončit. Vyřešila to po svém: pustila se do psaní thrillerů. A sbírá jeden úspěch za druhým. Oceňuje ji i Stephen King, jejího posledního románu Zmizelá (v originále Gone Girl) se prodalo přes dva miliony výtisků, filmová práva na něj koupila Twentieth Century Fox a produkční společnost herečky Reese Witherspoonové za milion a půl dolarů, režií bude pověřený David Fincher. Čeští čtenáři to však budou muset vzít popořadě, ve středu vychází její první kniha z roku 2009 nazvaná Ostré předměty.

05.04.2013

ZA HRDINY Z KNÍŽKY na Guernsey

Napadlo by vás vyrazit stovky kilometrů od domova, jen abyste se vyfotili u majáku, který je na přebalu vaší oblíbené knihy? My jsme se spartou kamarádek vydaly na britský ostrov Guernsey, abychom si přivezly právě takovou fotku. Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů je román z doby německé okupace normandských ostrovů. Pro nás, členky čtenářského spolku Veselé poutnice, je to nejoblíbenější kniha. Toužily jsme poznat místa, o kterých jsme četly. A protože se kromě náruživého čtení snažíme i pomáhat, v loňském roce jsme na podporu hospicového sdružení Cesta domů namluvily román jako audioknihu. Na její přebal jsme chtěly podobný obrázek, jako je na titulu knížky. Tak jsme se loni v červenci vydaly na ostrov Guernsey.

28.03.2013

Čtení mezi bity a bajty

Digitální román je cosi jako spojení knihy a filmu. Děj doplňují hraná videa a efekty a první takový počin právě vychází v češtině! Elektronická kniha už dnes nikoho nepřekvapí, ale první český digiromán, který představuje určitou revoluci v četbě, určitě ano. Mysteriózní příběh Apokalypsa německého spisovatele Maria Giordana je zpracován pro mobilní telefony a tablety disponující operačními systémy iOS a Android. Animace, emotivní videa i zvukové efekty navozují iluzi reality. Stačí si do svého zařízení stáhnout free aplikaci, k níž čtenář získá první dvě epizody jako bonus. Následuje dalších jedenáct epizod, vycházejících na pokračování

28.03.2013

Štěstí je stav duše, říká Jonas Bengtsson

Pohádka. Román, který mate názvem. Jeho autor, dánský spisovatel Jonas T. Bengtsson, rozhodně nenabízí idylický příběh, ale pohled na vztah otce a syna v protivenstvích doby. Včera byl držitel několika literárních cen hostem Odeonu a zájemcům podepisoval svou knihu. „K Praze mám vřelý vztah,“ vyznal se autor, který má na kontě tři romány (podle Submarina natočil stejnojmenné drama mistr severského filmu Thomas Vinterberg), Pohádka je prvním, který vychází v češtině (Odeon). „Byl jsem tu několikrát, a když jsem zjistil, že Pohádka vyjde v češtině, měl jsem skvělý důvod k další návštěvě. Praha je ideální místo k relaxaci po práci: pestrá a, vyjde­li počasí, i slunná. To je pro nás Dány vždycky milá změna,“ usmívá se sedmatřicetiletý Bengtsson.

Nositel literární ceny Pera Olova Enquista představil svůj román plný napětí a tajemství
27.03.2013

Nositel literární ceny Pera Olova Enquista představil svůj román plný napětí a tajemství

26. března 2013 v Restaurantu Evald představil dánský spisovatel Jonas T. Bengtsson a zástupci Odeonu české vydání románu Pohádka. Je mi šest let. A zrovna zastřelili Olofa Palmeho. Takovou lapidární i mrazivou poznámkou začíná příběh otce a syna. Žijí bez identity, v atmosféře neustálého napětí, v realitě nuzného bydlení a průměrného jídla. Základním pravidlem je být ostražitý. Dalším pravidlem je s nikým se moc nebavit, rozhodně ne o rodině, rozhodně ne o škole, rozhodně ne o jménech. Neustále putují, stěhují se z místa na místo, mění města jako kulisy. Otec střídá zaměstnání, chlapec střídá pokoje. Otec ho rituálně zasvěcuje – předávané životní zkušenosti nahrazují oficiální školní docházku. Porušování desatera je na denním pořádku. Proč ho však dodržovat, když s ním ostatní zacházejí jak s hadrem na nádobí? Postupně, společně s chlapcem, který by se klidně mohl jmenovat Petr, projdeme vrstvy paměti: kým doopravdy byl jeho otec, co udělal tak strašného a proč se musí skrývat?

27.03.2013

Hana Hindráková přichází s dalším africkým románem

V krátké době už druhou knihu vydává trutnovská spisovatelka, cestovatelka a humanitární pracovnice Hana Hindráková. Stejně jako v případě předešlého románu Děti nikoho i svůj další beletristický počin Karibu Keňa situovala do africké země, kterou v minulosti opakovaně navštívila.