Aktuality

19.04.2013

Detektivkám vládne Milénium

Třikrát napětí: komiksová podoba Larssona jiskří v bublinách, Jo Nesbo má drastickou následovnici, duchové pátrají po násilném žháři. Jedna dobrá detektivka, jeden duchařský thriller a hlavně dlouho očekávaný komiks podle Larssonova Milénia. Kdo touží po napětí, přijde si s novými knihami na své.

Vágner slavný jako Krokodýl Dundee!
19.04.2013

Vágner slavný jako Krokodýl Dundee!

Kousky nejlepšího českého rybáře Jakuba Vágnera brzy uvidí 1,7 miliardy diváků týdně! Na celém světě sledovaný televizní kanál Discovery se totiž rozhodl koupit od České televize dokumentární seriál Rybí legendy Jakuba Vágnera. Je to vůbec poprvé, kdy Discovery sama oslovila »čétéčko« a projevila zájem o její televizní tvorbu. Jakub přitom má už delší dobu vlastní pořad i na digitální televizi časopisu National Geographic.

17.04.2013

Pohádka, v níž dobro nezvítězí

Severská literatura je v poslední době v centru pozornosti čtenářů. Mohou za to sice většinou detektivky a jména jako Stieg Larsson či Jo Nesbo, neméně pozoruhodný a ve světě již známý ale je i dánský spisovatel Jonas T. Bengtsson. V češtině mu právě vychází jeho zvláštní románový příběh nazvaný Pohádka, a navzdory názvu jde o prózu s nejednoznačným vyzněním. Nejde tedy o nějakou novou variaci na prastaré „pohádkové" téma, v centru nestojí morální ponaučení o nezpochybnitelném vítězství dobra nad zlem. Objevující se tu však klasické pohádkové motivy, s typickým pohádkovým příběhem má kniha společný také narativní vyprávěcí styl.

15.04.2013

Člen bojového týmu popisuje, jak plakal nad tělem bin Ládina

Jsou to dva roky, co americké jednotky zabily vůdce al-Káidy. Jeden z vojáků tajného komanda napsal román Nelehký den, v němž popisuje výcvik, akci v Pákistánu i návrat s mrtvolou teroristy. Ve skutečnosti se jmenuje Matt Bissonnette, knihu No Easy Day však vydal pod pseudonymem Marck Owen. Má za sebou mise v Iráku, Afghánistánu, v Africkém rohu, bojoval proti somálským pirátům, účastnil se války v Pákistánu. No Easy Day se do češtiny překládá jako Nelehký den a u nás kniha vyjde za týden, krátce předtím, než uplynou dva roky od smrti Usámy bin Ládina. Právě o plánování akce a zastřelení nejhledanějšího muže planety Nelehký den vypráví. „Deset let po teroristických útocích a s osmiletou zkušeností, kdy jsme pronásledovali a zabíjeli vůdce al-Káidy, nás dělily minuty od spuštění na laně do bin Ládinova opevněného objektu. Ještě den předtím nikdo z nás nevěřil, že Washington misi schválí,“ popisuje autor na začátku knihy.

O půlnoci a v rouškách. Japonci stáli fronty na nového Murakamiho
15.04.2013

O půlnoci a v rouškách. Japonci stáli fronty na nového Murakamiho

V Japonsku se za značného zájmu fanoušků začal prodávat nový román spisovatele Harukiho Murakamiho. "Dneska nebudu spát, dokud to nedočtu," svěřil se dvacetiletý Kazuki Jamašita poté, co si konečně koupil výtisk v tvrdé vazbě. Novinka vychází tři roky po vydání Murakamiho posledního titulu. Nadšení "Harukisté" o nové knize nevěděli předem prakticky nic, podléhala přísnému utajení až do tamní půlnoci (čtvrtek 17 hodin SELČ). Známý byl jen název: Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování.

12.04.2013

S jídlem roste CHUŤ

NEVÍTE, CO DOMA UVAŘIT SVÝM PŘÁTELŮM VÍTE D ČI PARTNEROVI? NECHTE SE INSPIROVAT TĚMITO ORIGINÁLNÍMI I KUCHAŘKAMI!

Viewegh po operaci aorty: Nevím, kdy začnu znovu psát.
12.04.2013

Viewegh po operaci aorty: Nevím, kdy začnu znovu psát.

Do začátku prosince loňského roku si spisovatel Michal Viewegh nemohl na nic stěžovat. Trénoval na maraton, s chutí si dal skleničku vína, rozepsal několik témat. Pak mu znenadání nad ránem praskla aorta. "Nikdy jsem nezažil nic dramatičtějšího a bolestnějšího," říká v rozhovoru pro Magazín DNES. Zpráva o Vieweghově zdravotním stavu všechny překvapila. Spisovatel totiž podle vlastních slov do padesátky nikdy neležel v nemocnici. "Kdybych žil do loňska nechutně rozmařile, nevkusně zbohatlicky, tak to beru jako spravedlivý trest, že mě osud takhle sejmul, ale já dělal pro UNICEF...," nechápavě kroutí hlavou nad vlastním příběhem.

12.04.2013

Lorna Byrne překonala Karla Gotta i Roberta Fulghuma!

Autogramiáda irské mystičky Lorny Byrne byla nejúspěšnější v historii brněnského knihkupectví Dobrovský - překonala autogramiády Karla Gotta, Lucie Bílé, Roberta Fulghuma či Joy Fieldingové. Po čtyřech hodinách ji museli organizátoři utnout. Ve frontě napočítali více než 1000 zájemců o autogram. Na místě se prodalo cca 700 knih, z toho 550 kusů novinky Andělské poselství naděje a řadu knih k podpisu si lidé přinesli již z domova. Fronta zájemců o podpis a setkání s autorkou se táhla od knihkupectví Knihy Dobrovský až k Moravskému náměstí v Brně.

11.04.2013

Má akreditace? 40 let vážím stejně, říká Rajko Doleček

Legendární obezitolog Rajko Doleček oslaví 1. června už 88. narozeniny. Stále pracuje v ostravské Fakultní nemocnici, stále pomáhá lidem s jejich problémy, stále vydává knihy. Novou pokřtí v sobotu. Dnes bude také hostem iDNES.cz. Obezitologa Rajko Dolečka znal v Československu každý. Především díky televiznímu pořadu Nebezpečný svět kalorií se stal fenoménem a symbolem boje proti nadváze. Už málokdo ale ví, že s obezitou Čechů sedmaosmdesátiletý profesor v ostravské fakultní nemocnici bojuje dodnes a do důchodu se rozhodně nechystá.

Charismatická dáma zaplnila Lucernu do posledního místečka
11.04.2013

Charismatická dáma zaplnila Lucernu do posledního místečka

V úterý 9. dubna 2013 zaplnili Velký sál pražské Lucerny příznivci irské mystičky Lorny Byrne, která zde hovořila o andělech a komunikaci s nimi. 1200 míst bylo vyprodáno během jednoho dne a zdaleka se nedostalo na všechny zájemce.