Aktuality

Ikar vydává biografii LINCOLN z pera Doris Kearns Goodwinové
22.01.2013

Ikar vydává biografii LINCOLN z pera Doris Kearns Goodwinové

První vydání biografie Lincoln: Tým rivalů obdrželo šest literárních cen včetně ceny kritiků, získalo americké ocenění Kniha roku a prodalo se jí přes milion výtisků. Pulitzerovou cenou vyznamenaná historička Doris Goodwinová, jež zmapovala životy Kennedyho, Roosevelta a dalších amerických prezidentů, na ní pracovala deset let. Lincolna znázorňuje jako plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce. Text získal na autentičnosti také díky výstřižkům z dobových novin, citátům kolegů a úryvkům z osobních dopisů a deníků.

10 rad, jak stát za hřích v každém věku
21.01.2013

10 rad, jak stát za hřích v každém věku

Nelámejte nad sebou hůl. Na lásku, spokojenost a šarm není nikdy pozdě. Pokud vám v životě chybí, budete muset něco změnit. STOJÍ TO ZA TO! Kolegyně přišla se zprávou, že američtí vědci zjistili, že mládí končí ve čtyřiceti. Všechny jsme začaly počítat, kolik let nám ještě zbývá, nebo dokonce jak moc jsme „za čárou“. Nakonec jsme nad statistikou mávly rukou, protože nám došlo, že cítit se mladě, skvěle vypadat a být sexy můžete prostě kdykoliv, bez ohledu na datum v občance. Jen to nesmíte nikdy vzdát.

Právě vychází knižní předloha Spielbergova Lincolna!
21.01.2013

Právě vychází knižní předloha Spielbergova Lincolna!

Životopisný film Stevena Spielberga o americkém prezidentovi Abrahamu Lincolnovi drtí v současné době oscarové nominace a příští týden vtrhne i do českých kin. V nakladatelství Ikar právě vychází kniha, která byla jeho předlohou. Nese název Lincoln: Tým rivalů.

18.01.2013

Herec Jiří Krampol: Rád bych prostřel Emanuelovi Ridimu

Rekordních patnáct lidí pokřtilo knížku Prostřeno! VIP autorky Marie Formáčkové. Ta ji sepsala podle stejnojmenného pořadu, který vysílá Prima family. Knížka, již vydal Ikar, nese podtitul Letní setkání českých celebrit u prostřeného stolu. Přináší recepty osmačtyřiceti známých osobností, které v pořadu vařily loni v létě. V Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze ji tak čtenářům podepisovali Jiří Krampol, Andrea Kalivodová, Oldřich Navrátil, Petra Černocká, Anife Ismet Vyskočilová Hassan, Pavel Trávníček, Richard Nedvěd, Heidi Janků, Michaela Dolinová, Valérie Zawadská, Lenka Kořínková, Pavel Vítek, Dáda Patrasová, režisér pořadu Jiří Mádle a autorka Marie Formáčková.

10.01.2013

Na okraj Zrádců ozbrojené

Hanebné a dnes už polozapomenuté události spojené s mnichovskou smlouvou 1938 se během let přetavily zásluhou politiků v kouzelnou formulku, kterou jde obhájit téměř vše. Od bombardování Bělehradu (prezident Havel), nápadu na preventivní vyřazení jaderných zařízení v Íránu (prezidentský kandidát Zeman) až po český postoj k Palestině v OSN, který nedávno izraelský premiér také označil za poučení z Mnichova. Spisovatel Jiří Šulc ve svém románu Zrádci, vydaném na sklonku loňského roku, s žádným poučením nepřichází. O to poctivěji se snaží z mnoha stran a úhlů evokovat obraz oněch dnů. Z politiky ústupků, appeasementu, ve které se zhlédl britský ministerský předseda Neville Chamberlain, se valí do české kotliny sklíčenost, nerozhodnost, ústupnost a zbabělost vrcholící nakonec zradou a celkovou rezignací. Do tohoto kyselého jablka dodnes málokterý z tvůrců našel chuť kousnout. Autor velmi úspěšné prvotiny Dva proti říši o atentátu na Heydricha se toho odvážil. Učinil tak stejně jako u svých předchozích próz po důkladném studiu dobových dokumentů a nejnovějších prací domácích i zahraničních historiků.

Knihám vládla erotika a krimi
08.01.2013

Knihám vládla erotika a krimi

Ještě v září nikdo netušil, jak na bestseller Padesát odstínů šedi o nevyrovnaném vztahu studentky a multimiliardáře zareagují české čtenářky. Za tři měsíce, co je kniha v obchodech, dokázala převálcovat ostatní a stala se nejprodávanějším titulem loňského roku. Podle Marcely Turečkové ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů to není překvapivé, alespoň ne v kontextu okolních zemí. Erotický hit je mezi nejprodávanějšími tituly také v Británii či ve Francii, francouzští novináři jeho autorku dokonce označili za ženu roku. V Česku podle Turečkové překvapila jiná žena, autorka románu Žítkovské bohyně. „Zjevení jménem Kateřina Tučková za sebou nechalo Halinu Pawlowskou a téměř se dotáhlo na Michala Viewegha,“ tvrdí Turečková. Naopak obliba životopisů a kuchařek trvá už několik let.

07.01.2013

Oslava viktoriánské éry

Román začíná jednoho léta v pozdní viktoriánské Anglii. Cecil a George se sejdou na víkend v honosném sídle rodičů. Cecil je zručný básník a kamarádova šestnáctiletá sestra ho přímo zbožňuje. Problém je v tom, že Cecil stojí spíše o svého spolužáka…

07.01.2013

Knihy (nejen) o vaření

Vařit chutně a nápaditě se dá nejen o Vánocích, ale po celý rok. Proto také kuchařky patří k nejvděčnějším knihám, můžete je darovat, koupit sobě pro radost či užitek, zařadit do své sbírky a chlubit se svým známým... Kuchařky se dědí a mnohdy se v nich skrývají recepty vskutku nevšední. Pokud patříte k fanynkám (nebo fanouškům, pánové!) prohlédněnte si prosím následující nabídku, možná si vyberete!

03.01.2013

Rok s třináctkou ovládne Irving, Jo Nesbo a dvakrát Murakami!

Náruživí čtenáři si letos přijdou na své. Mohou se těšit na několik literárních šperků, vyjde první Mankellova krimi s komisařem Wallanderem, povídky Terezy Boučkové a próza Karla Kryla. Zdá se, že nakladatele krize ani zvýšení daní nezastaví. V knihkupectvích se letos objeví třeba třináctý román Johna Irvinga, který se jmenuje V jedné osobě, anglicky vyšel vloni na jaře. „Román otevírá klasická irnvingovská scéna spojující potěšení a bolest, která nutí čtenáře smát se nahlas a budí okamžité sympatie ke zranitelnému Billymu Deanovi,“ napsala o knize britská spisovatelka a kritička Jeanette Winterssonová. Hlavní hrdina Billy Dean jako mnoho Irvingových postav nemá otce a jeho osudy autor spřádá od dětství v padesátých letech až do dospělosti. Irving knihu napsal pro svého nejmladšího syna, který se otevřeně přihlásil k homosexuální orientaci.

03.01.2013

Výlet na Guernsey

Vítanou záminku k výjimečné dámské jízdě přinesla audiokniha Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů. Jedná se o benefiční nahrávku zkrácené verze románu Annie Barrowsové a Mary Ann Shafferové. Knize propůjčily své hlasy členky čtenářského spolku Veselé poutnice. Zároveň se vydaly i na ostrov Guernsey, kde se příběh odehrává, a ze získaných fotografií vytvořily Rodinný kalendář na rok 2013. Tentokrát vás nemůžeme ke čtení knížky pozvat vybranou ukázkou, protože výjimečně představujeme unikátní audioknihu a kalendář z dílny Veselých poutnic.