Aktuality

Nositel literární ceny Pera Olova Enquista představil svůj román plný napětí a tajemství
27.03.2013

Nositel literární ceny Pera Olova Enquista představil svůj román plný napětí a tajemství

26. března 2013 v Restaurantu Evald představil dánský spisovatel Jonas T. Bengtsson a zástupci Odeonu české vydání románu Pohádka. Je mi šest let. A zrovna zastřelili Olofa Palmeho. Takovou lapidární i mrazivou poznámkou začíná příběh otce a syna. Žijí bez identity, v atmosféře neustálého napětí, v realitě nuzného bydlení a průměrného jídla. Základním pravidlem je být ostražitý. Dalším pravidlem je s nikým se moc nebavit, rozhodně ne o rodině, rozhodně ne o škole, rozhodně ne o jménech. Neustále putují, stěhují se z místa na místo, mění města jako kulisy. Otec střídá zaměstnání, chlapec střídá pokoje. Otec ho rituálně zasvěcuje – předávané životní zkušenosti nahrazují oficiální školní docházku. Porušování desatera je na denním pořádku. Proč ho však dodržovat, když s ním ostatní zacházejí jak s hadrem na nádobí? Postupně, společně s chlapcem, který by se klidně mohl jmenovat Petr, projdeme vrstvy paměti: kým doopravdy byl jeho otec, co udělal tak strašného a proč se musí skrývat?

27.03.2013

Hana Hindráková přichází s dalším africkým románem

V krátké době už druhou knihu vydává trutnovská spisovatelka, cestovatelka a humanitární pracovnice Hana Hindráková. Stejně jako v případě předešlého románu Děti nikoho i svůj další beletristický počin Karibu Keňa situovala do africké země, kterou v minulosti opakovaně navštívila.

25.03.2013

Otec a manžel Usáma bin Ládin

Když se před členy amerického komanda, kteří oné květnové noci roku 2011 stoupali po schodech vily v pákistánském Abbottábádu, aby zabili Usámu bin Ládina, krátce mihl muž s kalašnikovem, vedoucí jednotky polohlasem zavolal: „Chálide, pojď sem!“ Nevěděl s jistotou, koho má před sebou, ale strefil se. Usámův dvaadvacetiletý syn Chálid se znovu vyklonil nad schodiště, zmatený výzvou pronesenou v jeho rodné arabštině. V příštím okamžiku byl mrtev. Tak tisku dramatické okamžiky vylíčil jeden člen zasahujícího oddílu a podobně scénu zachycuje i americký film 30 minut po půlnoci. Chálid tedy padl po boku otce v jeho „svaté válce proti bezvěrcům“, co však zůstává divákům filmu skryto, je osud dalších Usámových synů, z nichž zdaleka ne všichni se vydali cestou násilného džihádu, dcer a také jeho manželek. Vůdce al-Káidy měl až 26 dětí s pěti ženami. Jejich osudy, propletené s příběhem Usámy, jsou pozoruhodnou výpovědí o fanatismu, strádání, věrnosti i rozchodu s otcovskou autoritou

21.03.2013

Nové knihy

Nakladatelství Knižní klub vydalo pod názvem Hvězdy nám nepřály román amerického spisovatele Johna Greena. Příběh začíná těmito slovy: „Když člověk čte nějakou příručku o rakovině, mezi jejími vedlejšími účinky je vždycky uvedená deprese. Jenže ve skutečnosti není deprese vedlejší účinek rakoviny. Deprese je vedlejší účinek umírání.“ Takto otevírá šestnáctiletá dívka s rakovinou v pokročilém stadiu své vyprávění. Při životě jí zprvu drží rodina a smysl pro šibeniční humor: „Jenom jedna věc je totiž horší než šinout si to v šestnácti do kytek s rakovinou, a to je mít dítě, které si to šine do kytek s rakovinou,“ říká na adresu svých rodičů.

21.03.2013

Spalovač se vrací

Na třetí pokus to vyšlo
18.03.2013

Na třetí pokus to vyšlo

Na rozdíl od zanikající značky Československý spisovatel má nynější podoba nakladatelství ODEON smysl, i když jeho produkce je poměrně úzká. Minulý týden jsem v této rubrice psal, že zánik Československého spisovatele, který zanedlouho nastane ve firmě Levné knihy, není pro českou knižní kulturu žádnou škodou, neboť svazky s logem ČS nebyly součástí ucelené koncepce, nýbrž ad hoc uváděnými reedicemi vesměs české klasiky. Patří se ale připomenout, že existuje případ důstojného vzkříšení tradiční značky. Odeon.

15.03.2013

Britové odměňují pokleslé erotické scény a hádají se, jak je psát dobře

Držitel Man Bookerovy ceny Julian Barnes minulý týden znovu otevřel v britských novinách erotické téma. Po komerčním úspěchu románu Padesát odstínů šedi, který kritika ztrhala, není první, kdo řeší, jak vlastně psát dobře o sexu. A zdá se, že jeho rady by si měla vzít k srdci nejenom autorka erotického bestselleru E. L. Jamesová, ale třeba i J. K. Rowlingová. V Británii se totiž každoročně uděluje knižní Cena za špatný sex a Rowlingové první román pro dospělé Prázdné místo vypadl z nominací na ni až v posledním kole právě spolu s Padesáti odstíny šedi. „Ocenění“ za loňský rok nakonec získala Nancy Hustonová, jejíž jediná kniha v češtině vyšla před pěti lety v Odeonu a jmenuje se Rodová znamení.

12.03.2013

Kam se vydáte?

Do města plného památek, k romantickým rybníkům, či snad raději za relaxací? Výběr je jen na vás!

12.03.2013

Japonské sci­fi

Známý a v Česku velmi oblíbený japonský spisovatel Haruki Murakami přichází s novou knihou. Pod tajuplným názvem 1Q84 skrývá mnohovrstevný román, ve kterém se snoubí láska i věda. Představte si, že byla přehozena fiktivní výhybka a svět, jak ho známe,už není. Od jistého okamžiku je úplně jiný.

12.03.2013

Nové detektivky