Aktuality

Sáhněte po knize - Přečtěte si A NEBUDETE LITOVAT
01.10.2014

Sáhněte po knize - Přečtěte si A NEBUDETE LITOVAT

SOPHIE HANNAH Vraždy s monogramem Slavného belgického puntičkářského detektiva nechala jeho autorka Agatha Christie zemřít v roce 1975, přesto teď řeší zbrusu nový případ. Jak je to možné? Spisovatelčina rodina dala po čtyřiceti letech konečně souhlas k pokračování, které svěřila do rukou Sarah Hannah. Nový příběh se odehrává v Londýně koncem dvacátých let, kde v luxusním hotelu dojde k trojnásobné vraždě.

01.10.2014

KLUB RVÁČŮ PRO ŽENY

Tylera Durdena nechal v Klubu rváčů vařit mýdlo z tuku po liposukci ze stehen těch samých dam, kterým jej následně prodával. Představa, že David Fincher, režisérský misantrop, natočí „ženský“ snímek vhodný na rande, by donedávna zněla absurdně. Stejně jako představa, že tvůrce považovaný za jednoho z mála současných amerických autorů zručně zkombinuje Alfreda Hitchcocka, seriál Zoufalé manželky a reality show ze života celebrit. Jeho nejnovější film Zmizelá podle novely a scénáře Gillian Flynnové mění absurdní v reálné.

Kniha o zločinných lékařích dál varuje: Nezapomínejme!
01.10.2014

Kniha o zločinných lékařích dál varuje: Nezapomínejme!

Děsivý příběh „Ženy z bloku 10“ (Ikar) je výsledkem několikaletého detektivního pátrání německého novináře Hanse­Joachima Langa. Hans­Joachim Lang (1950), muž, který se cítí spíše Evropanem, se pustil před lety do detektivního pátrání. Zajímali ho lidé, kteří byli za války oběťmi bizarního nacistického zločinu... Lékař August Hirt se ve spolupráci s výzkumným ústavem Ahnenerbe (Dědictví předků) rozhodl vybavit svoji antropologickou sbírku typicky židovskými kostrami. Se svými pochopy v Osvětimi navštívil blok 10, vybrali a zavraždili 29 žen a 57 mužů. Jejich ostatky skončily v hromadném hrobě ve Štrasburku.

Filmová Zmizelá knize ostudu nedělá
30.09.2014

Filmová Zmizelá knize ostudu nedělá

Zmizelá je příklad knihy, na kterou nelze zapomenout. Možná ji milujete, možná nenávidíte, ale z paměti vám dozajista nevymizí.

PRÁCE VŠEHO DRUHU Ondřej Sekora
29.09.2014

PRÁCE VŠEHO DRUHU Ondřej Sekora

I kdyby stvořil jen onoho všeuměla s puntíkovaným šátkem, vstoupil by navždy do dějin dětské literatury. Méně se už ví, že psal reportáže z olympiády a přinesl do Československa ragby. Před válkou se svými kresbami vysmíval Hitlerovi, v nacistickém lágru pak s Oldřichem Novým secvičili divadélko s maňásky z brambor. Od jeho narození uplyne tento týden 115 let. Kreslil karikatury i vtipy, veršoval a psal knihy. Za války si v pracovním táboře vedl malovaný deník a hrál maňáskové divadlo. Sportoval, propagoval a trénoval ragby, animoval i agitoval, vytvořil ilustrace k desítkám knih včetně Broučků, Kubuly a Kuby Kubikuly, Malého Bobše či Lovců mamutů.

29.09.2014

Poutník je thriller

Já poutník, knižní debut hollywoodského scénáristy Terryho Hayese, je dle světových kritiků nejlepším thrillerem roku 2014. Také na sever Čech ho přiváží Nakladatelství Knižní klub. Román má (v českém překladu Pavla Medka) 760 stran. Kombinuje špionážní i krimi thriller, vypráví sugestivní příběh dvou mužů, stojících na opačném konci dobra a zla. Kniha vyšla ve více než 20 zemích, bude zfilmována. Poutník je přezdívka muže, který neexistuje.

Láďa Hruška má pokřtěno! Pro podpis si přišly davy lidí!
29.09.2014

Láďa Hruška má pokřtěno! Pro podpis si přišly davy lidí!

Kuchařka Ládi Hrušky slaví obrovský úspěch! A úspěšný byl i její křest a autogramiáda. A kdo se stal kmotry kuchařky? Ruda z Ostravy, Petr Suchoň a Pavel Novotný. Křest proběhl na Václavském náměstí v Paláci knih Luxor, kam si pro knihu i podpis gurmánského experimentátora přišly desítky lidí.

25.09.2014

KNIŽNÍ HIT: Kuchařka Ládi Hrušky už je v prodeji!

Recepty gurmánského experimentátora Ládi Hrušky mají nyní i knižní podobu. Nakladatelství Ikar ve spolupráci s televizí Nova uvede v pondělí na trh knihu „Vaříme s Láďou Hruškou“ a zájem o ni je už nyní velký. Kniha aspiruje na to stát se bestsellerem. Populární potravinový inspektor a reportér TV Nova Láďa Hruška vstoupil do povědomí českých diváků také jako kuchař. V televizi a nyní i ve své kuchařce „Vaříme s Láďou Hruškou“ dokazuje, že vařit se dá levně a přitom chutně.

25.09.2014

Vrah, nebo jen nevinná oběť?

V detektivce Zmizelá se Ben Affleck pokouší zjistit, co se stalo s jeho manželkou. Hollywood miluje knižní bestsellery, obvykle jsou totiž zárukou toho, že čtenáři vyrazí i do kina. V případě detektivky Zmizelá by ale nemělo jít o zbytečnou adaptaci, která se chce přiživit na úspěšném románu. Na hrané verzi totiž pracovala absolutní hollywoodská špička, která by měla být zárukou toho, že film neudělá knize ostudu. (PREMIÉRA S BENEM AFFLECKEM 2. 10.)

V magickém labyrintu Jennifer Eganové
25.09.2014

V magickém labyrintu Jennifer Eganové

Další román Jennifer Eganové nazvaný Hrad vydalo nedávno nakladatelství Odeon. Tuto neobyčejně zajímavou americkou autorku stejný nakladatel představil českému čtenáři již před dvěma roky, když vydal zatím její poslední román, Návštěvu bandy rváčů z roku 2010. Kniha oceněná Pulitzerovou cenou i Cenou kritiků je velmi zvláštní sbírkou na první pohled nespojitých příběhů velkého počtu postav, které sledujeme v širokém časovém rámci od šedesátých let až do budoucnosti. Lze ji číst jako povídkovou sbírku, neboť každá z třinácti kapitol obsahuje ucelený příběh, ale též jako experimentální román, v němž je na čtenáři, aby se sám dopátral nějakého jednotícího aspektu – v mnohém tak připomene Mitchellův Atlas mraků nebo Barnesovy Dějiny světa v 10 a 1/2 kapitolách. S těmito autory má Eganová společnou i jistou žánrovou volnost, kdy jako by mimoděk přechází plynule mezi žánry.