Aktuality

25.09.2014

Dřív než půjdu spát

Představte si, že se ráno vzbudíte a vedle sebe v posteli najdete úplně cizího člověka, který vám oznámí, že je váš muž či žena. Kolem krku vám padnou děti, jež jste nikdy neviděli, a dožadují se snídaně, kterou jim máte připravit v kuchyni cizího domu v neznámém městě. Do takové noční můry se probudí Nicole Kidman jako Christine v novém mysteriózním thrilleru Dřív než půjdu spát.

17.09.2014

Zavěšená kniha má teď dvě verze a nové tváře

V útrobách budovy zpravodajství České televize na Kavčích horách si moderátorka Karolína Kočí nahlas přeříkává úryvek z knihy Alexandry Berkové. Za několik málo minut jej bude číst v prvním poprázdninovém dílu literárního pořadu ČT art U zavěšené knihy. Pro mladou profesionálku, která má zkušenosti se zpravodajskými reportážemi, ale i s moderováním v regionální televizní stanici, je to však premiéra. Těch „poprvé“ je tento den víc.

16.09.2014

Poirot se vrací

Po téměř 40 letech se ke čtenářům vrací legendární belgický detektiv Hercule Poirot, slavná postava spisovatelky Agathy Christieové. V češtině vyšel 9. září jeho zcela nový příběh s názvem Vraždy s monogramem, který napsala uznávaná autorka psychothrillerů Sophie Hannahová.

15.09.2014

V čase ubývajícího světla

Eugen Ruge se narodil roku 1954 v SSSR, v uralském městečku Sosvě, kde byl jeho otec, komunistický emigrant z nacistického Německa, v „doživotním vyhnanství“, jež naštěstí skončilo po XX. sjezdu KSSS, takže se rodina roku 1958 vrátila do Německé demokratické republiky. I když Eugen vystudoval matematiku, ještě před pádem berlínské zdi se začal věnovat hlavně literatuře, divadlu a filmu. Svůj první román V čase ubývajícího světla vydal v roce 2011 a kniha se stala německým bestsellerem.

Cena pro Červenobílou
12.09.2014

Cena pro Červenobílou

Tuzemský literární podzim, který přináší nové tituly pro předvánoční trh, symbolicky na počátku září otevírá udílení Literární ceny Knižního klubu, nakladatelství, jež je součástí skupiny Euromedia. V letošním, 19. ročníku o prvenství usilovalo sto šestnáct rukopisů. Vítězství připadlo prozaické prvotině Dalibora Váchy Červenobílá, která se vrací k působení československých legií na Rusi v letech 1914 až 1920.

11.09.2014

Divoká jízda

Urodilo se toho za poslední dobu přemnoho, takže je až jednomu líto, co všechno musí padnout pod stůl. Chtěl-li by si někdo postavit svůj čtenářský program na non-fiction, určitě mu český knižní trh má co nabídnout. Číst je co... a stále...a věru pěkné kousky!

11.09.2014

LABYRINT: ÚTĚK

Fanoušci Hunger Games a Divergence se můžou těšit na nový sci-fi film o mladých lidech, žijících v poněkud neutěšené budoucnosti. V hlavní roli ovšem tentokrát nebude neohrožená hrdinka, ale poněkud zmatený dospívající kluk jménem Thomas.

Favoritem na Nobelovu cenu je podle sázkařů Murakami
08.09.2014

Favoritem na Nobelovu cenu je podle sázkařů Murakami

Haruki Murakami byl jasným favoritem pro sázkaře už loni, kdy cenu získala Kanaďanka Alice Munro. Měsíc před udílením letošních Nobelových cen za literaturu už sázkaři opět tipují své favority pro zisk ocenění za literaturu a v jejich očích má stejně jako loni největší šance japonský romanopisec Haruki Murakami.

04.09.2014

Od nevěry ke krizi. Znovu vyjde deset knih Ernesta Hemingwaye

Poslední souborné vydání díla slavného držitele Pulitzerovy i Nobelovy ceny je třicet let staré. V následujících dvou letech se objeví uceleně jeho nejpodstatnější romány, novely, memoáry i povídky. Velikán světové prózy, jeden z nejprodávanějších autorů, přestože je už přes padesát let mrtvý, přední jméno na seznamech povinné četby i stále fascinující osud válečného veterána zahalený tajemstvím smrti. To je Ernest Hemingway. Nakladatelství Odeon se k jeho dílu začne vracet, v následujících dvou letech vydá deset stěžejních Hemingwayových děl.

03.09.2014

Cenu Knižního klubu dostal román o legiích v Rusku

Vítězem Literární ceny Knižního klubu se stal mladý historik Dalibor Vácha s románem o československých legiích v Rusku. Za rozsáhlý text nazvaný Červenobílá, který porota letošního ročníku vybrala ze 116 zaslaných prací, dostane prémii 100.000 korun. Knižní klub zároveň jako odměnu v soutěži knihu vydává.