Čtenářské recenze

Robert Fulghum – Drž mě pevně, miluj mě zlehka
16.03.2012

Robert Fulghum – Drž mě pevně, miluj mě zlehka

Roberta Fulghuma znají čeští čtenáři zejména jako autora krátkých esejí, příběhů, minipovídek, postřehů, zamyšlení, úvah… Už před pár lety ale zabrousil i do delšího literárního útvaru – románu. V knize Drž mě pevně, miluj mě zlehka, se k němu vrací.

Robert Fulghum – Věčná dobrodružství Kapitána Školky
16.03.2012

Robert Fulghum – Věčná dobrodružství Kapitána Školky

Když v roce 2011 vyšla nová kniha Roberta Fulghuma, uvědomila jsem si, že těchto milých knížek už mám v polici pěknou řádku. Se zakoupením nové jsem ale neváhala ani chviličku. Takovéhle pohlazení na duši si přeci nemohu nechat ujít!

Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů
16.03.2012

Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

Když jsem tuto pohádkovou knihu spatřila v knihkupectví, přímo jsem se zamilovala do jejích nádherných ilustrací. Jejich autorkou je Anastassija Archipowa a v knize není jediná dvojstrana, na níž by byl jen text, bez překrásného obrázku této ilustrátorky.

15.03.2012

Tom McCarthy - C

Tom McCarthy, spisovatel pocházející z Velké Británie, byl již nejednou označen coby nástupce autorů francouzského nového románu. Jeho kniha čtenáře zaujme snad už jen samotným názvem, velmi stručným, „C“. Nelze si pod ním téměř nic představit a teprve až po přečtení základních informací na přebalu knihy se dozvídáme, že vypráví o rozvoji technologie. Přiznám se, že onen krátký popis mě nijak zvlášť nezaujal, a že jsem si C přečetla snad jen proto, že mi Tom McCarthy a jeho kniha C byla doporučena. V žádném případě mě ale kniha nezklamala. I přes technické téma je text experimentální a humorný.

15.03.2012

Delphine de Vigan - No a já

Francouzskou spisovatelku Delphine de Vigan jsem dříve neznala a k přečtení této knihy mě inspiroval nejdříve název, pak poutavý přebal a nakonec i popis obsahu knihy. U nás už dříve vyšla kniha Ani později, ani jinde, pod kterou je tato autorka také podepsaná, a kterou jsem si přečetla záhy. Obě díla slavila úspěch nejen u široké veřejnosti, tak i u mě samotné.

15.03.2012

Lars Kepler - Paganiniho smlouva

Severské detektivní romány jakoby se staly naprostým hitem posledního roku. Naprosté nadšení vyvolal už Stieg Larsson se svým Miléniem a knihy Hypnotizér a Paganiniho smlouva jen pokračují v onom věhlasu. Četla jsem všechny jmenované detektivky (dají-li se za detektivky označit) a sama jsem jimi byla skutečně nadšená!

14.03.2012

Rachel Wardová - Čísla - Na útěku

Po přečtení prvních stránek nabyde čtenář nutně dojmu, že má v ruce další z řady knih popisujících životy (zpravidla zpackané od samého začátku) tzv. problémových dětí z nižší sociální vrstvy - sice zajímavou, ale přece jen, jednu z mnoha. Ovšem další strany příběhu nás rychle vyvedou z omylu.

14.03.2012

Kathryn Stockettová - Černobílý svět

Černobílý svět je pohledem na postavení černošských hospodyň v domácnostech bílých patricijských amerických rodin ze dvou odlišných pohledů, jednak z pohledu bělošky Skeeter a dvou černých žen mladší Minny, která byla několikrát díky své hubatosti propuštěna z práce a starší, přemýšlivé Aibileen, která si bolestně uvědomuje své postavení ve společnosti.

14.03.2012

Daniel Polansky - Dolní město 1: Léčba ostrou břitvou

Hrdinové knih bývají odvážní a urostlí muži, plní hrdosti a dobra. Nebo snad dívky či ženy silné na duchu, případně ještě se solidními mírami v těch správných místech. Ne, ani jedno v této knize nehledejte a už vůbec ne hrdinu.

14.03.2012

Jan Kotouč - Tristanská občanská válka

Tato část vesmíru nikdy nebyla příliš klidná. Prošli jsme válkou o cenné suroviny a s týmem vědců objevili slabiny jiné rasy. Jenže lidská touha po poznání je nekonečná a stejně tak touha diktátorů po moci. A proto se do tohoto sektoru galaxie vracíme znovu. Proč ? Vy to nevíte ? Občanská válka o Tristan přeci právě začala..