Čtenářské recenze

05.06.2012

Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Karenina

Těžko říct, zda je Anna Karenina nejznámějším dílem Lva Nikolajeviče Tolstého či zda si toto prvenství získal titul Vojna a mír. V každém případě se v obou případech jedná o klasická díla ruské literatury, která bezpochyby zná každý, kdo absolvoval základní školu. Světoznámá literární díla vešla ve známost také díky četným filmovým adaptacím.

25.05.2012

Johan Theorin - Smršť

Švédský ostrov Öland je místo, kde spisovatel Johan Theorin (*1963) trávil své dětství. Vybral si ho rovněž za dějiště svých krimi thrillerů, které začaly knihou „Mlhy Ölandu“ (orig. Skumtimmen, 2007), jež s velkým čtenářským ohlasem vydalo loni na podzim nakl. MOBA. Na počátku letošního května pro české čtenáře nachystalo stejné nakladatelství další knihu z volné ölandské tetralogie – „Smršť“ (orig. Nattfåk, 2008).

25.05.2012

Liselotte a Soren Hammerovi - Bestie uvnitř

„Tak, kterýpak to bude? Ještě jste si nevybral?“ Několik vteřin zůstal mužův výraz bez změny, ale pak se mu tvář spokojeně rozjasnila, olízl si rty a mazlivě odpověděl: „Tak já bych si dal tady toho třetího.“ Přestože tato věta zazní až v polovině knihy, dá se vlastně považovat za nosný prvek celého příběhu. „Bestie uvnitř“ (orig. Svinehunde, 2010) je další z mnoha skandinávských krimi thrillerů, které doslova dobyly celou Evropu. Jejími autory jsou dánští sourozenci Liselotte a Soren Hammerovi, jež tímto titulem započali sérii krimi příběhů s hlavní postavou kriminálního komisaře kodaňského oddělení vražd Konrada Simonsena. Do současnosti vydali další dva příběhy - „Alting har sin pris“ a „Ensomme hjerters klub“.

09.05.2012

Roald Dahl - Prevítovi

Když v roce 1943 vydal Roald Dahl svoji první knihu pro děti (u nás zatím nepřeložený titul „The Gremlins“), určitě netušil, jak velkým pojmem se on sám stane na poli dětské literatury dvacátého století. Tituly jako „Karlík a továrna na čokoládu“, „Matylda“, či „Obr Dobr“ jsou už desítky let jedny z nejoblíbenějších knih nejen dětských čtenářů, ale vlastně všech milovníků originálních a vtipných příběhů veškerých věkových skupin, a to na celém světě. Popularitu si získal především zcela osobitým pohledem na dětské příběhy, ve kterých nenajdete tak úplně „košer“ výchovné příklady o tom, jak láska a pravda vždy zvítězí nad lží a nespravedlností. Dahl pracuje s faktem, že lidé jsou různí, že např. ne vždy je babička ta nejlaskavější bytost pod sluncem („Jirkova zázračná medicína“) atd. Ale tím nejdůležitějším prvkem je jeho obrovská imaginace, fantazie, která je geniální v tom, jak dokáže pobavit stejně dítě i dospělého čtenáře. A samozřejmě humor, inteligentní a originální, ale taková Boženka Němcová by z něho asi neskákala nadšením.

09.05.2012

Michelle Paverová - Kroky v temnotě

Anglická autorka Michelle Paver (*1960) se u nás dobře zapsala historickým cyklem „Letopisy z hlubin věků“ odehrávajícím se v době kamenné. Nyní se nám představuje románem „Kroky v temnotě – hrůzostrašný příběh“ (orig. Dark Matter: A Ghost Story, 2010), který více inklinuje do temnějších žánrů literatury. Použít v podnázvu knihy termín hrůzostrašný příběh může někomu připadat staromódní, či snad infantilní, ale nemusí to vůbec být od věci. Moderně znějící slovo horor je dneska tak zprofanované, že i světově proslulí autoři se tomuto označení snaží vyhýbat. Především díky filmovým trikům horor už nevyvolává v člověku příjemný pocit hrůzy či mrazení v zádech, jako spíše žaludeční nevolnost.

09.05.2012

Kroky v temnotě

09.05.2012

Klára Janečková - Temnota

Kniha oblíbené spisovatelky Kláry Janečkové osciluje mezi detektivním thrillerem a románem, řešícím vztahy mezi mužem a ženou - v tomto případě mezi třemi muži a ženou. Začátek příběhu nás zavede do Amsterodamu, který zrovna neukazuje svou vlídnou tvář - je chladno a hustě prší, prostě pošmourné počasí stvořené spíš než pro projížďku po amsterodamských kanálech pro zločin.

09.05.2012

Michelle Paverová - Kroky v temnotě

Tato kniha mi byla doporučena důvěryhodnou osobou a byla deklarována jako super horor. Skutečně se jedná o velice zajímavou a poutavou záležitost. Autorka zvolila netypické prostředí - ledovou pustinu v opuštěné části Špicberků, kde zdánlivě není krom hrdinů příběhu vůbec nikdo.

03.05.2012

Erich Maria Remarque - Stíny v ráji

Jméno Ericha Marii Remarqua nemusím snad ani představovat. Zná ho jistě každý, a když ne jeho knihy, pak alespoň jeho jméno a postavení, jaké zaujímá v poválečné próze. V této knize se Remarque zaobírá osudy Němců, kteří po 2.světové válce emigrovali do Ameriky. I v této knize vystupuje hlavní postava, je jím novinář Robert Ross. Remarque se ve Stínech v ráji snaží ukázat, že ani v Americe není život pro emigranty růžový ani ideální.

Svobodová Martina - Smích a pláč Afriky. Cestou kolem jednoho kontinentu
03.05.2012

Svobodová Martina - Smích a pláč Afriky. Cestou kolem jednoho kontinentu

„Výlet do Afriky bych doporučila každému, kdo si myslí, že se tady má špatně.“ Řekla Marina Svobodová v jednom z rozhovorů. Svou knihu Smích a pláč Afriky připravovala už od roku 2007 a vydána byla v srpnu roku 2011. Její cesta Afrikou trvala asi rok, projela celkem 26 zemí a jako parťáka si s sebou vzala tehdejšího přítele, nynějšího manžela. A Aničku, landrovera, který nakonec cestu, i přes drobné komplikace, zdárně přežil.