Aktuality

Zemřel Stephen Hawking

Aleš Procházka (14.03.2018)
Stephen Hawking Stephen Hawking

Dnes, 14. března 2018, zemřel jeden z nejpopulárnějších vědců na světě, fyzik, astronom a kosmolog Stephen W. Hawking. Navzdory všem lékařským prognózám prožil dlouhý život a zanechal po sobě neuvěřitelné množství odborných i populárně-naučných textů. Bude nám chybět.

O Hawkingově životě, který již od mládí ovlivňovala vážná choroba, se lze dočíst i jinde než u nás (zvláště dnes). Nechce se nám proto obecně známá fakta tlumočit dále, my jsme se k Hawkingovi dostali především přes jeho literární tvorbu a právě tu bychom chtěli i připomenout. Zatímco jeho publikace z oboru astrofyziky jsou určeny přímo pro výzkumníky, Hawkingovi se také podařilo zaujmout širokou odbornou veřejnost knihami jako je Stručná historie času (nebo později vydaná zjednodušená verze, mírně sarkasticky nazvaná Stručnější historie času), Velkolepý plán nebo Vesmír v kostce. Hawking zde srozumitelně, s lehkostí a příznačným suchým humorem osvětluje svůj náhled na závažná témata, se kterými si lidstvo láme hlavu odnepaměti. V jeho stopách dnes následují moderní popularizátoři vědy jako Carl Sagan, Bill Nye nebo Neill de Grasse Tyson, kterým do značné míry připravil půdu. Hawkingova role je především v tomto směru nedocenitelná. 

V Čechách si ale paradoxně největší čtenářskou přízeň vydobyla série o Jirkovi, kterou napsal spolu se svou dcerou Lucy. Čtyřdílná knižní série dětem přibližuje leckdy náročná témata s podobnou nenuceností, s jakou psal i pro nezasvěcené dospělé.

Nezbývá nám než popřát Stephenu Hawkingovi, aby odpočíval v pokoji a aby mu byla země lehká. Ale kdo ví, kde se jeho duch bude toulat, podle nás určitě někde mezi jeho milovanými hvězdami.