Aktuality

Vrazi? Šílenci? Ne, slavní skladatelé

Redakce (12.12.2011)

Peprné historky ze života ctihodných umělců aneb poněkud nekonvenční dějiny vážné hudby představuje zábavná kniha Tajné životy slavných skladatelů texaské novinářky Elizabeth Lundayové.

Johann Sebastian Bach napsal svůj Dobře temperovaný klavír zavřený ve vězení, věčně zadlužený operní klasik Richard Wagner byl neustále na útěku před věřiteli, Hector Berlioz, autor fantastické Fantastické symfonie, se dokonce v přestrojení za ženu vydal zavraždit svou snoubenku a Richard Strauss se zase se svou snoubenkou - sopranistkou ostře hádal přímo na zkouškách orchestrů. To jsou jen některé střípky z životopisů některých velikánů.

Tajné životy jsou celý cyklus, který se pokouší zábavně - a přitom nikoli smyšleně, ale v souladu s fakty - přiblížit osobnosti, mnohým čtenářům známé především ze vzpomínek na školní léta či z encyklopedií. Od autorky skladatelů, Elizabeth Lundayové, již vyšly Tajné životy slavných umělců,, spisovatele zpracoval Robert Schnakenberg.

Pestře ilustrované knížky představují odlehčenou a mnohem zábavnější variantu naučných televizních biografických dokumentů, kterých se vysílá denně dvanáct do tuctu.

Obálka je stylizována jako pokleslý bulvární deník, a není pochyb o tom, že i v knize najdeme především honbu za senzacemi: Tajné životy si na nic nehrají a tohle zaměření, za které se ostatně vůbec není proč stydět, hrdě inzerují. Přitom ho dokážou podat vkusně a s nadsázkou.

Taková kniha jistě nepřináší nové interpretace děl autorů ani nás nenaučí jim lépe porozumět; dokonce by se dalo pochybovat, jestli by přečtení Tajných životů slavných skladatelů člověka, který dosud vážnou hudbu zcela ignoroval, přimělo k poslechu - jenomže o to nejde.

V přímém protikladu ke školské tradici, kde se memorují data narození a úmrtí, podrobné životopisy včetně povolání rodičů skladatele a seznamu škol, kam kdy který komponista chodil, a soupisu šlechtických rodin a zámeckých orchestrů, kde byl kapelníkem, spíše vypráví mnohdy naprosto neuvěřitelné historky, které dokládají, že velcí umělci často taky uměli nejen tvořit, ale i žít. Vzhledem k žánru kniha překvapivě obsahuje dokonce i rejstřík a seznam použité literatury.


12.12.2011  Týden