Recenze

Švédská hvězda Marklundová od začátku

Redakce (09.08.2013)
Švédská hvězda Marklundová od začátku Švédská hvězda Marklundová od začátku

Exploze se jmenuje román Lizy Marklundové (1962), označované jako švédská královna detektivky, který vyšel v edici Světový bestseller Knižního klubu. Nakladatel tak začíná pěkně po pořádku, jde totiž o prózu vydanou švédsky v roce 1998. Hrdinkou budoucí série se stala Annika Bengtzonová, tehdy čerstvá šéfka kriminálního oddělení Večerníku. Hbitá a nápaditá reportérka, jež se brzy nad ránem mezi prvními vydá k výbuchu, který poničil stadión ve Stockholmu, chystaný k olympijským hrám. A jak se ukáže, usmrtil podnikatelku Christinu Furhageovou, šéfku kanceláře zajišťující organizaci her. Annika v tu chvíli odejde od manžela Thomase, syna Kalleho a dcerky Elleny, aby zajistila pro svůj list aktuální informace.

Jde o autorčin veleúspěšný nástup. Ve Švédsku se román držel na prvním místě nejprodávanějších knih po celých sedmnáct (!) měsíců. Nyní má série s touto hrdinkou devět titulů, které vycházejí ve třiceti zemích v počtu větším než třináct miliónů výtisků.

Je to zkušenost novinářky, která pracovala deset let jako investigativní reportérka a později pět let jako editorka v novinách a televizi, která autorce umožnila sledovat poutavě probíhající vyšetřování, občas ho i popostrčit zjištěnými novinkami o kousek dál.
Umožňuje jí také ukázat pracovní styl redakce Večerníku. Konflikty, které musí řešit jako šéfka oddělení, tvoří jednu z linií autorčiny fabulace. V neposlední řadě je do příběhu organicky zapojený rodinný život.

Jsou to tři umně spletená témata, která postupně vedou děj dál včetně odhalování pravdy o údajně báječné ženě, za niž byla Christina Furhageová všeobecně pokládána. Ovšem skutečnost nabízí řadu neznámých a překvapivých svědectví.

Marklundová se nevěnuje pouze próze, už dvacet let je úspěšnou sloupkařkou, jejíž texty vycházejí v řadě novin včetně Financial Times v Británii nebo Welt am Sonntag v Německu. Angažuje se při obraně týraných žen a dětí, natáčí televizní dokumenty.

Český čtenář ji poznal v překladu jako spoluautorku loni vydaného detektivního thrilleru Pohlednice smrti o vrazích mladých dvojic po celé Evropě, který napsala s americkým autorem Jamesem Pattersonem.

Ten tehdy Právu o své volbě řekl: „Ve Švédsku je natolik oblíbenou autorkou, že jsem měl chuť skloubit naše styly. Rád spolupracuji s jinými spisovateli. Sám jsem začínal v reklamě, která je vyloženě založena na spolupráci. Jsem tedy zvyklý pracovat s lidmi. Podle mě je důležité nechat vyznít silné stránky každého z nás.“ Byla to dobrá volba.

Nyní má čtenář možnost ocenit Marklundové osobité kvality. A nebude zklamán. Jistě i díky čtivému překladu Jaroslava Bojanovského.Hodnocení 80%

9.8.2013  Právo