Čtenářské recenze

Stop rodičům! Paříž – vše co chceš vědět

Redakce (07.03.2012)

Cestovatelský průvodce pro teenagery. Nejzajímavější průvodce po metropolích světa ze série Lonely Planet nás zavede tentokrát do Paříže a provede nás tím nejzajímavějším, co se dá v Paříži najít a objevit.

Skutečně to není turistický průvodce pro rodiče – je to totiž třeskuplné, ale zasvěcené vyprávění, kde se teens dozví fascinující příběhy o příšerných kamenných chrličích, strašidelných stanicích metra, obrovských hradech a neskutečně rozmazlovaných psích miláčcích, o hromadách kostí uvnitř katakomb a vraždící gilotině, prostě o Paříži, o které nemají rodiče ani tušení!

Najdete zde zajímavosti:

  • o Louvru – je úsměv Mony Lisy šťastný nebo smutný?
  • o psích miláčcích (každý 6. obyvatel paříže vlastní psa, žije zde nejspíš více pejsků než dětí)
  • o Eiffelovce – každou zimu se v mřížoví věže bruslí pod otevřeným nebem – na led se vejde asi 80 bruslařů
  • o náměstí Place de la Concorde – popravišti Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty, ale i dalších více než 40.000 lidí
  • o Asterixovi a Obelixovi – hrdinech z území starověké Galie, ale i o zábavním parku Asterix
  • o historii jedním tahem – tedy historii pro začátečníky
  • o muzeum naruby – Centru Pompidou – bláznivé stavbě – centru moderního umění
  • o Paříži jako městu zamilovaných
  • o šnecích na jídelním lístku, ale i o žabích stehýnkách, croissantech, bagetách, palačinkách, Tříkrálovém koláči nebo čokoládové pěně

Ale i o katakombách, Pantheonu a kyvadlu, o strašidelných chrličích na katedrále Notre-Dame, o preparování zvířat a Kabinetu kuriozit, o dětech za 2. světové války, o kolotoči, o Vítězném oblouku a věčném ohni a také největším kruháči na světě – Etoile, o městské kanalizaci, o Versailles a Marii Antoinettě, o Seině a vojáku na stráži – hlídajícímu hladinu vody, o Tour de France, o zámku Chantilly, o stovkách fontán pana Wallace, o impresionistech z muzea Orsay, o vetešnících, o zvláštních názvech některých ulic, o opuštěných stanicích metra, o multikultuře, nákupech na Champs-Elysées, samočisticí bazilice Sacré-Couer, o soše Svobody, o hřbitovu Pere Lachaise, o Louvru a poničené Venuši Milóské, prvním mostě přes Seinu,o Francouzské revoluci, Napoleonovi, městu hudebníků, pravé písečné pláži, o baronu Haussmannovi a jeho velkolepém systému velkorysých čtvrtí a širokých ulic a bulvárů, o Montmartru – srdci umění, o Invalidovně – domovu pro válečné veterány. 

Nechybí abecední rejstřík a odkazy na webové stránky, které jsou uvedeny u každé kapitolky.

Témata jsou vybraná tak, aby zaujaly teenagery a vzbudily jejich zájem o historii a o cestování a poznávání vůbec. Zabaví a poučí zároveň – průvodce je psaný srozumitelným jazykem, je v něm spousta ilustrací, fotografií, plánků a návodů, které přiblíží jednotlivá témata.

Cestuje-li vaše dítě do Paříže, je tento průvodce pro něj to pravé! Udělat z toho referát nebo přednášku je pak hračka – tento průvodce zaujme každého! Je vtipný, moderní a dost cool a crazy, aby bylo vaše dítě IN!

V této edici vyšly ještě průvodce po těchto světových metropolích – Řím, Londýn a New York.