Čtenářské recenze

Stop rodičům! Londýn - vše, co chceš vědět

Redakce (07.03.2012)

Cestovatelský průvodce pro teenagery. Nejzajímavější průvodce po metropolích světa ze série Lonely Planet nás zavede tentokrát do Londýna a provede nás tím nejzajímavějším, co se dá v Londýně najít a objevit.

Skutečně to není turistický průvodce pro rodiče – je to totiž třeskuplné, ale zasvěcené vyprávění, kde se teens dozví fascinující příběhy o slavných i neblaze proslulých celebritách historie, místech v podsvětí, z nichž běhá člověku mráz po zádech, ale i o královských veličenstvech, pankerech, sprejerech – prostě Londýn, o kterém nemají rodiče ani tušení!

Najdete zde zajímavosti:

  • o Temži – kdysi to býval nejrušnější přístav na světě, dalo se na ní i bruslit – Londýn je dnes 100x větší než býval kdysi ten původní, opevněný přístav, jež postavili Římané, ale Temže jím protéká stále
  • o typických londýnských pokrmech (fish and chips, úhoř v aspiku apod.)
  • o cockney – speciálním nářečí z East Endu (kdo jsou ti lidé v oděvech s perleťovými knoflíky?)
  • o londýnském oku (obřím ruském kole vysokém jako šestadvacet žiraf)
  • o královské dynastii (můžeš se do ní narodit, oženit se nebo se do ní provdat – jinak fakt nemáš šanci)
  • o Windsorech – seznamte se (používají zpravidla jen křestní jména, příjmení mají Windsor)
  • o Big Benu (tikají už více než 150 let a ve skutečnosti se tak jmenuje jen zvon, nikoli celá věž)
  • o londýnském metru (víte že metro přepraví více než 3 miliony pasažérů denně?)

Ale i o dinosaurech, graffiti, pankáčích, přistěhovalcích, Trafalgarském náměstí, morové epidemii, Memory Lane, Westminsterském opatství, Shakespearovi, kanalizaci, muzeu voskových figurin Madam Tussaud, požáru Londýna, super módních stylech, o cestovateli Drakeovi, o primátorovi, Jacku Rozparovači, Harrym Potterovi, London Bridge, zámku Windsor, „Square Mile“, cestování po Londýně, mučírně v Toweru, bombardování Londýna, královských zvířatech (víte že všechny labutě vlastní královna?), o popravách, o Jindřichu VIII., Monopolech, 5. listopadu, popových hvězdách, fenoménu jménem fotbal, umění a specifickém značení londýnských ulic.

Nechybí abecední rejstřík a odkazy na webové stránky, které jsou uvedeny u každé kapitolky.

Témata jsou vybraná tak, aby zaujaly teenagery a vzbudily jejich zájem o historii a o cestování a poznávání vůbec. Zabaví a poučí zároveň – průvodce je psaný srozumitelným jazykem, je v něm spousta ilustrací, fotografií, plánků a návodů, které přiblíží jednotlivá témata.

Cestuje-li vaše dítě do Londýna, je tento průvodce pro něj to pravé! Udělat z toho referát nebo přednášku je pak hračka – tento průvodce zaujme každého! Je vtipný, moderní a dost cool a crazy, aby bylo vaše dítě IN!

V této edici vyšly ještě průvodce po těchto světových metropolích – Řím, Paříž a New York.

Autorkou recenze je Lucie Bednářová