Čtenářské recenze

Sanderson Brandon - Vyjednavač

Redakce (16.03.2012)

Pro mnoho událostí, jež nás v životě míjejí, máme různá rčení či poznámky. Známá, neznámá, často i vlastní, vytvořená našimi životními zkušenostmi. O to víc mě šokovalo, když jsem své oblíbené hlášky typu „Čas ukáže svou barvu“ nebo „Do posledního dechu“ doslovně nalezl v této knize.

Původně nebylo v mém úmyslu popisovat něco doslovného z knihy, ale upřímně, ono to nejen že nejde, ale hlavně si to rozhodně zaslouží. Ten svět má své neotřelé kouzlo. Kouzlo v pravém slova smyslu, protože bez dostatku barev v něm nezakouzlíte nic.

Můžete prožít život obklopeni šedivostí světa a všemu se vyhnout, anebo nakráčet do středu města překypujícího zářivými barvami, ale pak buďte připraveni na to, že by Vám někdo mohl jít po Vašem dechu. Ano, dechu, já to nezmínil na začátku? To je ta druhá nezbytná esence ke všemu. Dech. S jedním se rodíte, další můžete koupit, ukrást a nakonec třeba i všechny někomu darovat. Jenže bez dechu nevidíte ty zářivé barvy, jen obyčejnou šeď a co je to pak za bezvýznamný jednotvárný život.

Ó mé barvy, kdepak jste, kdepak Vás mám. Ta rovnice barev je tak jednoduchá. Čím více mám dechů, tím jasnější jsou. Vy víte, co tím chci říci že? Chci dechy, hodně dechů. Dost abych kráčel středem města a okolo mě byl kruh, ze kterého nikdo nebude chtít odejít. Kruh, kde pocity z barev světa přehluší realitu, pošlou starosti někam do ztracena a jediné, co zůstane, je touha zastavit čas a setrvat v tomto okamžiku navždy.

Jednoduché, brilantní a plné emocí života tryskajícího barvami. Pádil jsem stránkami rychleji než statný oř po dalekých rovinatých pláních s větrem v zádech. A že je listů v knize hodně. Dost na několik večerů a dostatek fantazie pro nevyplněná místa. Nevyslovená tajemství, nevyslovená jména, vše v jedné obrovské skládačce, jež Vás baví pomaličku dávat dohromady. Ne, ten závěr jsem nečekal. Tedy část z něj ano, ale dvě souvislosti mi celou dobu zůstaly skryté. O to více musím uznat, jak dobře se vše podařilo stmelit dohromady.

Skvělé, i když na dnešní dobu možná trochu dražší fantasy, než jsme zvyklí. Na druhé straně, množství stránek a plynoucí děj to budou jistě kompenzovat. Mohl bych napsat ne jen pár řádků, ale dvakrát, třikrát tolik, abych zmínil spoustu pěkných myšlenek a nápadů, jež se v tu objevují. Jenže o to asi nestojíte, protože bych jen ubral na kouzlu a tajemnosti, až knihu budete sami číst.

Autorem recenze je David Dvořák