Recenze

Recenze: Bernhard Schlink - Olga

Zuzana Stejskalová (03.04.2019)
Olga Olga

„Má vysněná sibiřská postavo, můj drahý sne i noční můro, můj bláznivý, zbloudilý, umrzlý, padlý muži (…), moje naděje navzdory veškerému rozumu, můj milovaný, nemůžu, nechci tě pustit. Zůstaň můj, jako já zůstávám…“

Knihu Olga u nás za výhodnou cenu najdete zde: https://www.mall.cz/knihy-klasicka-literatura/schlink-bernhard-olga-100003502584

Příběh začíná smrtí rodičů hlavní hrdinky Olgy Rinkeové, která je vytržená jako dítě ze svého prostředí ve slezské Vratislavi (dnešní Wroclaw) a proti své vůli se stěhuje ke své babičce z Pomořan, velmi chladné a odtažité ženě.

Olga se seznámí s Herbertem, synem bohatého statkáře a majitele cukrovaru a pivovaru. Protože oba jsou odlišní a příliš nezapadají mezi své vrstevníky, sblíží se a stanou se kamarády. Toto přátelství pozvolna přerůstá ve velkou lásku.

Olga je ctižádostivá dívka, které díky své ohromně pevné vůli stane učitelkou. V té stejné době Herbert odjíždí do gardové kadetky a propadá kouzlu cestování, objevování a bádání, chce žít pro „velké – větší“ Německo. Bojuje v koloniální Africe, touží probádat Arktidu. Ta se mu stává nakonec osudnou – Herbert na expedici beze stopy mizí.

Časté dlouhé odloučení neubralo nic jejich velké lásce. Láskou neotřásla ani naprostá rozdílnost názorů. Olga Herberta bezmezně milovala až do své smrti. V její mysli s ní byl stále. Nejen, že s ním často rozmlouvala, ale v podstatě celý svůj život mu psala dopisy. I přesto, že tyto dopisy se nikdy nedočkaly odpovědí, tvoří nejsilnější část románu a přinesou několik nečekaných odhalení, čímž dodají příběhu úplně nový rozměr.

Olga je inteligentní, ve své době velmi samostatnou až „emancipovanou“ ženou. Přežije čtyři politické režimy, dvě světové války a spoustu bolesti. V průběhu života přijde o sluch a musí opustit své milované povolání učitelky. Ale i této situaci dokáže čelit s elegancí sobě vlastní.

Autor – Berhard Schlink - pojal román originální formou, která mě přímo nadchla. Kniha je rozdělena do tří zásadních částí. První líčí Olžin život er-formou, druhá se dívá na Olgu z pohledu o dvě generace mladšího Ferdinanda, chlapce, kterého si Olga velmi oblíbila, když v jeho rodině pracovala jako švadlena. Poslední část tvoří již zmíněné dopisy.

I když je román autorovou fikcí, zajímavostí určitě je postava Herberta. Jde o skutečnou historickou postavou jménem Herbert Schrӧder (1884 -1912), německého důstojníka, který vedl arktickou expedici.

Ocenila jsem krátké kapitoly, které vyprávění dodávaly spád. Fascinovala mě lehkost a něžnost vyprávění příběhu, krásné a poutavé vykreslení postav a míst. I po přečtení mám Olgu stále v hlavě, mám pocit, že ji dobře znám, mám k ní velké sympatie a chvílemi se přistihnu, že se mi po ní stýská.