Čtenářské recenze

Radka Fleková – Elegantní brože pro každou příležitost

Redakce (11.04.2012)

Radku Flekovou jsem poprvé zahlédla v pořadu Rady ptáka Loskutáka, kde vysvětlovala divákům postup výroby obšívaných broušených krystalů. Bohužel v pořadu měla autorka jen krátký čas na ukázku postupu práce. Protože se mi tyto šperky moc líbily a chtěla jsem si je sama vyrobit, pátrala jsem, zda Radka Fleková nevydala nějakou knihu. V knihkupectví jsem objevila tři její knihy – Šité šperky z korálků, Hrátky s korálky a drátky a Elegantní brože pro každou příležitost.

Nejvíce mě oslovil titul Elegantní brože pro každou příležitost. Útlá brožovaná kniha s obálkou od Aleny Sigmundové plnou krásných barevných broží láká k nahlédnutí. Kvalitní fotografie vlastních výrobků dodala sama autorka. Obsah knížky je přehledně rozdělen.

Po úvodu nás autorka seznámí s materiály a pomůckami vhodnými k výrobě broží. Byla jsem překvapená jak je výroba broží nenáročná na materiál. Vždyť kousky lehké organzy či tylu se najdou jistě v každé domácnosti nebo se dají koupit za pár korun v obchodním domě Ikea či ve Švadlence.

Na další brože se dají použít kousky plstě nebo autorka  radí šikovně využít staré vlněné svetry, které se nám v pračce srazily. Zbytky stužek, korálků a flitrů někde v šuplíku má každý.

Tak snad jen zbývá dokoupit jen korálky a  bižuterní komponenty. Ne nelekejte se názvů jako – rokajl, TOHO, ohňovky, rivoli, hot-fix, brožové můstky, sítka, kaplíky, Nymo, extruder. Autorka v postupu výroby každé brože vše  krok za krokem popisuje a také přikládá názornou fotografii co a jak udělat.

Přečetla jsem si ještě malý přehled korálkových šitých technik, které v knize autorka využívá a pustila se do výroby broží.

Pro začátečnice je asi nejvhodnější začít od první brože – Skládaný organzový květ. Potřebujete jen organzu, čajovou svíčku ,nad kterou látku zatavíte aby se netřepila, nůžky, jehlu, nit, pár korálků  a brožové zapínání. Návod je velmi jednoduchý, přehledný.

Měla jsem radost, že se mi hned první brož  povedla a měla velký úspěch. Chystám se, že si  vyrobím všechny další brože z organzy – vrstvený květ, květ s lístky ve tvaru kapky, šitý květ ze stuhy. Láká mě i výroba broží z brokátu s krystalem či tylové brože. Brož „pětiminutovka“ bude jistě také rychle hotová a lehká. Moc se mi líbí i  veselé brože z plsti – uvítají je milovnice „retro“ oblečení.

V titulu se najdou i návody pro zkušenější čtenářky. Autorka připravila návody na brože z polymerové hmoty vyráběné pomocí extruderu či brože háčkované z drátků s korálky a návod na krásnou drátovanou sponu.

Další návody na šité korálkové sluníčko, rokajlovou brož na sítku, perleťovou brož nebo SW rivolku ve zlato-modré jsou pro mě už jen lákavou inspirací, ale kdo ví, snad se i tyto brože postupem času naučím vyrábět.

Kniha Radky Flekové je určena pro  tvořivé ženy a mohu ji jen a jen pochválit a všem doporučit.

Autorkou recenze je Iveta Šindelářová