Čtenářské recenze

První encyklopedie dinosaurů - Příručka pro nejmenší čtenáře a spisovatele

Redakce (09.11.2011)
První encyklopedie dinosaurů - Příručka pro nejmenší čtenáře a spisovatele První encyklopedie dinosaurů - Příručka pro nejmenší čtenáře a spisovatele

Tak už i naše děti propadly ve čtyřech letech kouzlu dinosaurů. Obdivují tyto draky a opravdu moc rádi si je prohlížejí nejen v Dinoparku, ale také v knize na obrázcích. Když jim k tomu někdo z dospělých přečte i pár řádků o nich, jsou štěstím bez sebe.

Kniha je rozdělena do několika tematických bloků:

Věk dinosaurů nám lehce představí časové éry, v nichž dinosauři žili a nastíní nám, jak tenkrát planeta Země vypadala.

Kapitola Podívej se na dinosaury nás seznámí s obecnějšími informacemi o těchto tvorech – zmíní se o tom, jak byli pojmenováni, jaký je rozdíl mezi plazopánvým a ptakopánvým dinosaurem, který byl nejmenší a který největší a jak to bylo s rozmnožováním.

Další kapitoly nám přestavují dinosaury jednotlivých ér: Dinosauři triasu, Dinosauři jury, Dinosauři křídy. Nejsou to však jen strohé popisy zvířecích druhů, ale stránky těchto kapitol jsou plné opravdu zajímavých informací.Byli někteří z nich kanibalové? K čemu sloužil dlouhý úzký ocas? Kdy a kde vznikl Národní památník dinosaurů?

Následuje kapitola Jiné formy života, která nám připomíná, že zajímaví tvorové žili také pod mořskou hladinou nebo naopak nad korunami stromů.

Část knihy Zkameněliny nám představí vznik zkamenělin, některá ze světových nalezišť i práci paleontologů.

Na závěr připadá kapitola Konec dinosaurů. Jak také jinak. Proč vyhynuli, kdo přežil a co se vlastně stalo. Nechybí ani připojené dinosauří rekordy (víte např., kdo měl největší hlavu či nejdelší krk?).

Zcela v závěru knihy najdete Slovníček pojmů a Rejstřík.

Každá kapitola obsahuje také Kvíz pro zvídavé, který vás přiměje prostudovat každou stránku opravdu důkladně.

Myslím, že nám tato kniha vystačí ještě na dlouho. Pro naše čtyřleté kluky - dvojčata, jsou zatím velmi atraktivní opravdu povedené ilustrace a fotografie. Rádi si ale nechají z knihy předčítat a diskutují pak s námi o všem, co se v knize dozvíme. No a já doufám, že si ji za pár let budou číst i sami.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková