Akce

Příběh Vinařů dostal knižní podobu

Redakce (11.12.2014)
Příběh Vinařů dostal knižní podobu Příběh Vinařů dostal knižní podobu

Tentokrát asi nikoho nepřekvapilo, že se do prostor pražského Paláce knih nahrnulo víc lidí, než bývá u běžných literárních akcí obvyklé. Křtila se totiž kniha napsaná podle velmi oblíbeného seriálu: Vinaři.

Herci s režisérem si museli počkat, nejdřív se totiž dostal ke slovu autor Jan Janula. Vysvětlil, že upravit filmový scénář do knižní podoby vůbec není jednoduché. Není možné všechno jednoduše přepsat – to by tam byla záplava dialogů a nic víc. A taky popsat prostředí vyžaduje hodně času, energie a představivosti, o psychologii postav ani nemluvě.

Samozřejmě, inspiraci hledal pan spisovatel i ve víně. Každopádně – s mírou!

Příběh Vinařů v televizním a nyní tedy i knižním zpracování čerpá náměty z malebného světa jihomoravských Křetic. Seriál se ze začátku potýkal i s jistou kritikou ze strany veřejnosti a některým divákům vadilo třeba i to, že se zde nedozvěděli zas tolik detailů ohledně vína... Režisér Vojtěch Moravec však říká, že neměl v plánu natočit dokument, ale obyčejný lidský příběh.

To se mu zjevně nakonec povedlo. Diváckou přízeň si záhy získal, moderátor nám připomněl i fakt, že Vinaři byli nejúspěšnějším seriálem v podzimním programovém schématu našich televizních kanálů.

Svou troškou do mlýna pak přispěli během křtu knížky i herci. Pavel Nečas stručně povyprávěl, jak se ztotožnil s rolí policajta, nebo třeba jak se popral se svým postavením podpantofláka. Tomáš Materna zas přehodnocoval svůj výkon po jazykové stránce, jelikož to měl na Moravě jako Pražák trochu těžší.

Na otázku, zda i oni hledali během natáčení inspiraci ve víně, odpověděl režisér záporně – ze začátku by to samozřejmě vždycky mohla být zábava, ale když pak máte na place dvacet příjemně „ovíněných“ lidí, asi by se už nikomu moc pracovat nechtělo.

Poslední díl seriálu je na programu TV Prima už tuto neděli. Filmoví tvůrci se rozhodli, že jej shlédnou spolu – mají v plánu odjet do míst natáčení a symbolicky se u poslední sklenky (tentokrát opravdového) vína podívat na výsledek své práce. Ačkoli... Možná se dočkáme i pokračování. Kdoví. Tato otázka pochopitelně padla mezi prvními, ale režisér se jenom tajnůstkářsky usmál.

Po závěrečných slovech moderátora se promptně objevil koštýř s rulandským šedým a mohlo se křtít.

Knihu Vinaři (mimochodem s krásnou obrazovou přílohou uprostřed) si můžete zakoupit zde.

Pak malý tip, něco, co už jste možná objevili sami – na stránkách věnovaných tomuto seriálu najdete i několik lahodných vinařských receptů, takže pokud budete příště při vaření potřebovat trochu inspirace, podívejte se.

* * * * *