Čtenářské recenze

Pekáč buchet

Redakce (24.11.2014)

Makadamové koláčky, muffiny s bílou čokoládou, pomalu pečené kuře, hráškové pyré nebo třeba svatební koláčky. Uvedené dobroty nejsou v tomto případě náhodným výčtem z kuchařky, ale ukázkou názvů kapitol nové knihy Pekáč buchet české spisovatelky Kateřiny Petrusové. Humorně laděný příběh znovu potvrzuje, že láska někdy skutečně prochází žaludkem, a stejně tak i hory přenáší…

Po třídílné sérii Bavettovi a novele S hlavou v oblacích (pejru) vydalo nakladatelství Fragment v říjnu letošního roku v pořadí pátou knihu Kateřiny Petrusové s názvem Pekáč buchet. Jak už název napovídá, v hlavní roli tu účinkují buchty, a to jak ty kynuté - plněné mákem, povidly či tvarohem, tak i ty lidské – přitažlivě vyrýsované svalové linky mužského těla.

Dvěma protiklady, které se autorka v příběhu rozhodla spojit, jsou Klára a Matouš. Klára je redaktorkou v ženském časopise, kde píše rubriku o vaření a pečení. Kromě toho má na internetu ještě svůj vlastní, velmi populární kulinářský blog. Klára přípravu i samotnou konzumaci jídla miluje a sama o sobě říká, že je gastrosexuálka. Proto, aby si mohla vybrané lahůdky pravidelně dopřávat, trpí každý týden dobrovolně – nedobrovolně v posilovně. Cvičení a jakýkoliv sport z duše nenávidí, ale vidina spálených kalorií, a tím vytvořeného prostoru na další chuťovky, za to jednoduše stojí.

Matouš je také velký jedlík, ale především vášnivý adrenalinový sportovec. Leze po horách i po zamrzlých vodopádech a díky sportu má přitažlivě vyrýsované tělo. Na nedostatek fanynek si rozhodně nemůže stěžovat.

Oba svede dohromady náhoda. Když Klářina kolegyně skončí v nemocnici s alergickou reakcí po včelím bodnutí, je to právě Klára, která musí místo ní udělat už dohodnutý rozhovor s Matoušem. Jejích setkání připomíná jeden velký trapas, a tím to rozhodně nekončí...

Za zvuku písně Klára od skupiny Chinaski a lákavých vůní nejrůznějších dobrot se tu mezi hrdiny začíná rozvíjet vztah. Počáteční silné nesympatie (z Klářiny strany) se brzy změní ve vzájemné zalíbení. Díky tomu se v příběhu postupně odehrává kolotoč střelených situací, vtipných hlášek a oboustranného škádlení.

Kateřina Petrusová se opět drží v liniích svého příjemného a nenáročného stylu, vypráví s velkým vtipem i lehkostí. Děj se příjemným tempem propracovává do finále, a celou dobu se tváří jako naprosto předvídatelný. Zdání ovšem klame. Největší překvapení si příběh schovává až téměř na samotný závěr, kdy jedna strana knihy očekávání klasického růžového happyendu zbortí jako domeček z karet.

Právě díky neočekávanému závěru posunula Kateřina Petrusová tuto knihu z „obyčejné červené knihovny“ o několik stupínků výše, a přiblížila ji mnohem více běžné a někdy nekompromisní realitě života. Zkrátka nic není jen černé nebo bílé, a platí to i koncích. (Které jsou většinou i začátky nových etap.)

Pekáč buchet je milé, vtipné, romantické a svým kouzelným způsobem i melancholické čtení, které určitě potěší nejednu ženskou duši. (A možná i nejeden mužský žaludek, protože ke všem dobrotám jsou tu uvedeny recepty i s postupem.)

Autorka recenze: Eva Šamánková

* * * * *