Rozhovory

Patnáctiletá blogerka propaguje oblíbené knihy: „Autorka byla z mé snahy nadšená!“

Redakce (30.08.2013)
Patnáctiletá blogerka propaguje oblíbené knihy: „Autorka byla z mé snahy nadšená!“ Patnáctiletá blogerka propaguje oblíbené knihy: „Autorka byla z mé snahy nadšená!“

Nedávno jsme tady narazili na zajímavý článek o blogerce, která se rozhodla bojovat za vydání posledních dílů své oblíbené Železné série od Julie Kagawy. Nejenže kontaktovala české nakladatelství, kde k proapagaci svých milovaných knih dostala pár výtisků, ale také jí pomoc přislíbila sama americká autorka! Domluvili jsme se proto s patnáctiletou blogerkou Zuzanou na krátký rozhovor.

Logická otázka na začátek: čím je Železná série výjimečná oproti milionu dalších knižních trilogií, tetralogií nebo septalogií?
Z Young Adult literatury už mám načteno docela dost a Železná série mě naprosto dostala kouzelnou atmosférou, která přímo vysílá proudy jiskření a magie. Aby kniha byla úspěšná, musí mít nějakou výjimečnost a tohle je rozhodně přednost Železné série. Dokáže nadchnout jak mladší atmosférou právě tou magií a kouzly, tak starší, protože ti mají možnost pocítit záchvěv pocitů z dětství.

Železná dceraJak ses dozvěděla o tom, že knihy od Julie Kagawy se v Česku příliš neprodávají?
To bylo vlastně hodně jednoduché. Už před pár měsíci začal můj blog spolupracovat s Knižním klubem, takže když jsem si tak jednou psala s Míšou, která u nich odpovídá na čtenářské dotazy, zeptala jsem se, zda je stále v edičním plánu vydání třetího a čtvrtého dílu Železné série, protože už jsem tehdy věděla, že to trochu drhne. Ta mi odpověděla, že se tyto dvě knihy z edičního plánu úplně vyřadily.

Pomohlo ti české nakladatelství?
Rozhodně! Míša, o které jsem se už zmiňovala, byla za můj nápad ráda a ochotně mi pomáhala. Jeden den blogtour byl dokonce zaměřený na to, jak probíhá vydávání knih v nakladatelství Knižní klub, takže měli čtenáři možnost nahlédnout do zákulisí. S tímto mi Míša a zbytek redakce hodně pomohl. I pan překladatel byl moc milý a ochotný a odpověděl mi na několik otázek. Pomohli všichni a za to bych jim chtěla ještě jednou moc poděkovat!

A teď to, co mě zajímá nejvíc... Jak ses dostala do kontaktu s autorkou?
Když mě napadlo, že uspořádám tohle blogtour, napsala jsem o tom nejprve Míše a ta když souhlasila, že to není špatné, hned jsem e-mailem zkontaktovala autorku. Popsala jsem, o co se snažím, co je v sázce, a že by její pomoc moc pomohla. Popravdě jsem vůbec nedoufala, že by autorka mohla souhlasit nebo vůbec odpovědět. Ale téměř obratem se ozvala autorčina agentka a byla z blogtour nadšená a navíc překvapená, že se někdo snaží o vydání série. Ona i autorka Julie Kagawa mi ochotně pomohly s čím mohly!

BlogJaká s ní byla domluva?
Byla to docela fuška. Ale nakonec jsme se na všem dokázaly nějak domluvit a porozumění bylo super! Myslím, že jsem se dokonce v angličtině i něčemu přiučila! Jestli tedy myslíš, jaká byla anglická konverzace.

No, myslel jsem spíš, jak ti autorka pomohla...
Autorka i agentka se hodně angažovaly a snažily se pomoct. Domluvily jsme se téměř okamžitě a později už jsme jenom dolaďovaly detaily a snažily se blogtour vymyslet, co nejlépe!

Máš nějakou odezvu, zda se Železná série začala prodávat trochu víc?
Dnes jsem po několika týdnech dojela z tábora, takže zatím vůbec nevím. Doufám ale, že nějaký efekt blogtour mít bude!

Kdy se dozvíš, jestli jsi uspěla?
To nemůžu říct přesně. Určitě nebudeme znát výsledek hned, ale stejně jako čtenáři bych chtěla vědět, zda se něco pohnulo co nejdříve!

Zuzce za rozhovor samozřejmě moc a moc děkujeme :)
A kdybyste se chtěli podívat na její blog, můžete tady.