Aktuality

Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím

Redakce (09.12.2011)
Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím

Dalším majitelem surrealistické Bible Dalí se stal papež Benedikt XVI. Převzal ji od generálního ředitele nakladatelství Euromedia Group Andrease Kaulfusse. Předání proběhlo 7. prosince během mše svaté ve Vatikánu.

"Svatý otec ocenil zejména dokonalou reprodukci Dalího ilustrací," uvedla mluvčí nakladatelství Denisa Novotná. Těch bible obsahuje 105. Vydání, jehož limitovaný náklad je pouhých 444 kusů, je inspirováno italskou luxusně zpracovanou pětisvazkovou Biblia Sacra (Svatou Biblí) Dalího ilustracemi z roku 1967. Více o jejím vzniku zde.

Edice je luxusní nejen kvalitou tisku, ale i použitého materiálu. Kožené desky zdobí odlitek umělcova podpisu, který je pozlacen dvoumikronovou vrstvou zlata. Podpis je dozdoben čtyřmi drahými kameny – jedním čtvrtkarátovým briliantem a třemi dalšími kameny v originálních variacích pro každý exemplář. Všechny Bible také mají v podpisu vyraženo vlastní číslo od 001 do 444. každý výtisk má zlatou ořízku.

Bible Dalí obsahuje úplné znění Starého a Nového zákona podle českého překladu Jeruzalémské bible z roku 2009, jehož autory jsou František X. a Dagmar Halasovi. Jeruzalémská bible vznikla překladem z původních jazyků do francouzštiny. Dílo má 900 stran, hmotnost knihy je 15 kg. Zájemci si mohou výtisk objednat na www.bibledali.cz za 76 tisíc Kč.

zobrazit celou fotogalerii

9.12.2012 iDNES.cz