Aktuality

Novinka nakladatelství Odeon

Redakce (04.01.2012)

Román je bizarní i šokující a jistým zvráceným způsobem zábavný. Autor si pohrává s britským předválečným fašismem, současnou fascinací nacistickou mytologií, s homosexualitou a různými druhy výstřelků, postižení a úchylek. Ned Beauman se zjevně inspiroval technikami a postupy grafického románu a japonské mangy – vyprávění je místy překotné, důrazně vizuální, plné detailů a ostrých střihů.

21. století: Nenápadný sběratel nacistických kuriozit Kevin Broom, trpící vzácnou nemocí a nejraději komunikující přes chat, najde mrtvolu soukromého detektiva a dopis od Adolfa Hitlera ze 4. října 1936 adresovaný jakémusi Philipu Erskinovi...

Anglie 1934: Sledujeme podivný vztah entomologa Erskina, podivínského mladíka z vyšší společenské vrstvy, a šestnáctiletého nadějného židovského boxera Setha Hříšníka Roache, alkoholika a homosexuála se sadistickými sklony. Muži k sobě pociťují neodolatelnou přitažlivost, ale Erskine ji sublimuje do vědeckého zájmu: nabídne Hříšníkovi peníze, když mu odkáže své tělo pro posmrtný výzkum. Boxer však náhle záhadně zmizí. Erskine zároveň pokračuje v entomologickém bádání – pracuje se zvláštními brouky z Polska, kteří mají na krovkách kresbu připomínající hákový kříž.  

21. století: Kevin se stává nedobrovolným společníkem záhadného nájemného vraha zvaného Velšan, který na zakázku anonymního klienta usilovně pátrá po Hříšníkově mrtvole.

Ned Beauman (1985) se narodil v Londýně a v současnosti žije v New Yorku. Jako novinář píše pro Guardian, Financial Times, Dazed & Confused a další tiskoviny. Boxer, brouk je jeho literární debut – román se ocitl v úzkém výběru na Guardian Best First Book Award a Desmond Elliott Prize. Práva na knihu byla dosud prodána do šesti zemí. Autor dokončil svůj druhý romín, který vyjde roku 2012..