Čtenářské recenze

Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

Redakce (16.03.2012)
Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

Když jsem tuto pohádkovou knihu spatřila v knihkupectví, přímo jsem se zamilovala do jejích nádherných ilustrací. Jejich autorkou je Anastassija Archipowa a v knize není jediná dvojstrana, na níž by byl jen text, bez překrásného obrázku této ilustrátorky.

Samotných pohádek, které nakladatelství Euromedia Group v tiráži doporučuje čtenářům od 7 let, jsem se trochu bála. Děti mám mladší sedmi let a navíc mám tak nějak zafixováno, že pohádky podle bratří Grimmů bývají pochmurné.  

Mé obavy ale byly zbytečné. Pětileté děti si s nadšením prohlížely opravdu přenádherné ilustrace a s napětím poslouchaly příběhy, které jim vždy po přečtení ještě převypravuji vlastními slovy. To je také prostor na dovysvětlení některých věcí, které by se mohly zdát pro mladší děti ještě nepochopitelné.

V knize Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů naleznete celkem 17 pohádek. Jsou to: Popelka, Lesní chaloupka, Rumpelníček, Kocour v botách, Šest služebníků, Sněhurka, Locika, Sedmero krkavců, Husopaska, Zlatá husa, Dvanáct lovců, Žabí král aneb Železný Jindřich, Brémští muzikanti, Červená karkulka, Jak Honza ke štěstí přišel, Paní Zima, Šípková Růženka.

Ve výběru pohádek se mi líbilo, že velmi známé příběhy se střídají s pohádkami pro mě téměř neznámými. Jen pozor, abyste nebyli některými Grimmovými verzemi známých pohádek trochu zaskočeni. Mě se to stalo hned u té první, u Popelky. Na samém konci, když kráčela Popelka s princem do kostela k svatebnímu obřadu, doprovázely ji její dvě zlé sestry. Každá na jedné straně. Přitom nad nimi poletovali holoubci, Popelčini kamarádi, a každé ze sester vyklovli jedno oko. Když svatební průvod z kostela vycházel, vyklovli jim i to druhé. „A tak byly za svou zlobu a faleš nadosmrti potrestány slepotou.“

Nicméně i přes tento trochu drsný závěr pohádky o Popelce, můžu všem zájemcům o krásné pohádkové knihy tento výběr pohádek bratří Grimmů s ilustracemi zmíněné Anastassiji Archipowy, navíc za příznivou cenu, vřele doporučit!

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková