Čtenářské recenze

Neboj se

Redakce (16.02.2015)
Neboj se Neboj se

Říká vám něco jméno Lisa Gardnerová? Mělo by! Její napínavý thriller Chyť mě je kniha, na kterou člověk jen tak nezapomene. A teď, po dlouhém čekání, vychází její další kniha, tentokrát nazvaná Neboj se.

Psycholožka Adeline Glenová má vrozenou genetickou vadu, kvůli které není schopna cítit fyzickou bolest. Je proto ironií osudu, když se v její ordinaci ocitne detektiv D. D. Warrenová, která trpí příšernými bolestmi. Po tvrdém pádu ze schodů jí totiž šlacha ulomila kus kosti v paži. A aby toho nebylo málo, ještě si ošklivě narazila hlavu, takže si nepamatuje poslední okamžiky před pádem. Spadla? Nebo D. D. někdo srazil?

Je důležité, aby se co nejdřív vrátila do práce. Vrah s růží, který stahuje mladé ženy z kůže v jejich vlastních ložnicích, je totiž stále na svobodě. D. D. si všimne, že podobným způsobem vraždil sériový vrah Harry Day před 40 lety. Harry Day po dopadení spáchal sebevraždu, ale jeho styl zabíjení někoho zřejmě inspiroval…

Policie vypátrá dceru Harryho Daye Shanu. Dnes už dospělá žena si v ženské věznici odpykává doživotní trest za to, že ve čtrnácti letech zabila chlapce ze sousedství. Zřejmě podědila geny po svém otci, ale tuto sérii vražd spáchat nemohla, ledaže by uměla procházet zdmi.

Příběh je vyprávěn ve dvou liniích. Jedna sleduje D. D. Warrenovou, druhou přímo vypráví Adeline Glenová. Díky tomu, že Adeline vypráví v ich formě, to vypadá, jako by byla pro děj mnohem důležitější než zraněná policistka D. D. Což svým způsobem doopravdy je.

V recenzi na Chyť mě jsem napsal, že „autorka umí dobře stupňovat napětí, indicie dávkuje tak, aby si čtenář mohl sám domýšlet, ale zároveň byl překvapen novými událostmi.“ Přesně tak to funguje i v knize Neboj se. Paranoidně podezíráte každého, kdo se zrovna objeví na scéně, ať už to je Adeline, její sestra Shana, která má zřejmě z vězení spojení s vnějším světem, nebo znepokojivě krásná ředitelka věznice.

Neboj se je už sedmá kniha v sérii případů bostonské vyšetřovatelky D. D. Warrenové, v Česku je to ale teprve druhá vydaná. Pevně doufám, že se brzy dočkáme i dalších knih. Knihy Lisy Gardnerové si totiž nálepku Světový bestseller zaslouží.

Autor recenze: Zdeněk Blažek

* * * * *