Připravujeme

Náš zářijový titul

Redakce (09.09.2015)

Po letních rozevlátých měsících se v  měsíci září  všechno navrací do stálých kolejí a všechno začíná mít nějaký řád,,, Tak Vám přejeme ať je nastolení řádu co nejúspěšnější a brzy si v něm najdete svůj správný směr a tempo. Zpříjemněte si chvíle naším titulem, který je pro nás titulem měsíce září - kniha Vedlejší pokoje spisovatele Radovana Mennšíka - vítěze jubilejního 20. ročníku Literární ceny Knižního klubu.

Osmadvacetiletý učitel Radovan Menšík je nejmladší laureát v dosavadní historii ocenění. Za magický příběh ze současnosti, který odborná porota vybrala ze 136 zaslaných prací, dostal prémii 100 tisíc korun. Knižní klub zároveň jako odměnu v soutěži knihu vydává.

Autorův kultivovaný jazyk, který se ovšem nevyhýbá ani zemitému výrazivu a erotickým aspektům lidské existence, činí umně vyklenutou a působivě vypointovanou prózu nečekaně silným čtenářským zážitkem,“ říká Jindřich Jůzl, koordinátor Literární ceny Knižní kluby a dodává, že „dílo můžeme charakterizovat jako magický příběh ze současnosti či pokus o filozofický román“.

Porota, v níž byli spisovatelé Tereza Brdečková, Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a knihkupec Jiří Seidl, vyzdvihla u románu suverénní vypravěčství a výrazný talent autora. „Některá podobenství mají až sílu krátkých próz Franze Kafky,“ uvedl předseda poroty Pavel Brycz, který také Menšíkovo dílo na cenu navrhl.

Více z předávání ceny se můžete přečíst zde

Próza Radovana Menšíka je originálně pojatou mozaikou situací, v nichž se v jednu chvíli ocitnou obyvatelé několika pokojů venkovského penzionu. Díky rafinovanému způsobu vyprávění postupně vychází najevo, že jejich příběhy spolu souvisejí mnohem víc, než by se zpočátku mohlo zdát…