Bux doporučuje

Náš tým doporučuje - 1. díl

Tým Bux.cz (02.11.2017)
Tým Buxu doporučuje Tým Buxu doporučuje

Čtete rádi, ale nemáte čas sledovat, co vychází? Nezoufejte, od toho jsme tady! Otevíráme novou rubriku, ve které vám tým Buxu doporučí největší knižní trháky i neprávem opomíjené literární klenoty. V rubrice Náš tým doporučuje najdete ob týden naše tipy na kvalitní čtivo, za které se můžeme osobně zaručit. Dnes bychom se vám rádi představili, zmínili naše oblíbené žánry a rovnou doporučili po třech výborných knížkách, se kterými určitě neuděláte chybu. Pojďme na to!

 
 
ZUZANA STEJSKALOVÁ, SPECIALISTA MARKETINGU
 
Proč čtu?
Knihy miluji od malička, ještě jako studentka jsem si neuměla představit usnutí bez přečtení aspoň pár řádků. Můj vkus se dost vyvíjel - od zamilovaných titulů jsem přes Foglara došla až k thrillerům, které mě baví dodnes.
Změna je jen v tom, že mám na čtení čím dál méně času, ale stále si píšu seznam toho, co vše si musím přečíst. Před usnutím často knihu nahrazuji audioknihou. Ale pořád to nic nemění na tom, že knihy jsou pro mě něčím, čeho bych se nevzdala za žádnou cenu.

Syndrom E - Franck Thilliez
Psychologický thriller, který opravdu není pro slabé povahy. Kniha má grády, a to hned od samého začátku. Příběh se přitom opírá o reálné vědecké poznatky a historická fakta. Pojmy, jako je podprahové vnímání, neuromarketing nebo davová hysterie, nás budou provázet celým dějem.

V hlavní roli se představí dva nesourodí policisté, Lucie Hennebelová a Franck Sharko. Vše začíná záhadným oslepnutím bývalého přítele Lucie, Ludovica. Ten je velkým fandou starých krátkometrážních filmů, a právě shlédnutí jednoho takového filmu jej stálo zrak. Tím se rozjíždí neskutečný kolotoč, který ve svém tempu nepoleví ani na malý moment. Příběh nás dostává do padesátých let, staneme se svědky hrůzných výzkumů – musím upozornit, že popis událostí a obětí je opravdu děsivý, musela jsem si dělat ve čtení pauzy na rozdýchání. Po dočtení knihy jsem byla jak paralyzovaná, přemýšlela jsem nad tím, co vše bylo v knize pravdivé a co bylo pouhou fikcí. Vrhla jsem se na Google, kde jsem sháněla informace, a snažila jsem se vše si v hlavě utřídit. I když od dočtení knihy uplynul už nějaký čas, často se k ní v myšlenkách vracím. Závěr příběhu vás dostane natolik, že vám nezbyde nic jiného, než se pustit do dalšího dílu, Smrtící DNA.
https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/syndrom-e-1
 
Zajímá vás, jaké další knížky se líbí Zuzce? Její další tipy najdete tady.
 
 
 
 
IVA PIKOLONOVÁ, BUXMAKER, SPECIALISTA DIGITÁLNÍHO ZBOŽÍ
 
Proč čtu?
Čtu ráda a často. Láska ke knihám mne provází od dětství. Zajímám se o nové spisovatele, o knížkách ráda diskutuji. Ale otázka „proč čtu“ mne vlastně zaskočila… Zřejmě proto, že na chvíli opouštím reálný svět a mohu žít chvíli v tom druhém. Obvykle se snažím ztotožnit s hlavním hrdinou, i když ne vždy je mi sympatický nebo mi nevyhovují situace, do kterých bych šla za každou cenu. Jednu dobu tedy prožívám love story, pak se ocitám v kůži hrdinky, která utíká před nacisty, příp. lechtám bránici při četbě humorného románu. Nemám problém přečíst si klasiku ani u nás dosud neobjeveného autora. Ale výběr – to je přece výsostné právo každého čtenáře. Tak všem alespoň popřeju, aby každý vždy sáhl po tom, co je jeho srdci nejbližší.

Nuly – Chuck Wendig
Na román Chucka Wendiga (u nás vyšel poprvé) jsem šla nejdříve trochu skepticky. O to větším překvapením pro mne byl. Hlavní hrdinové, pětice počítačových hackerů, byli vládní agenturou přinuceni ke spolupráci. Stali se jejími vojáky, jejím majetkem. Karty, které si zahraješ a pak spálíš… Děj se doslova řítil vpřed, byla to smršť plná dobrých nápadů a nečekaných zápletek. Bláznivý závěr jsem doslova zhltla. Celou knihu provázejí zajímavé myšlenky na téma, jak zmodernizovat svět, což čtenáře donutí se nad textem hlouběji zamyslet. Klidně si dovedu představit, že by po tématu sáhl i Hollywood. Velmi příjemná divočina!
https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/nuly
 
Zajímá vás, jaké další knížky se líbí Ivě? Její další tipy najdete tady. 
 
 

LENKA KALINOVÁ, ADMINISTRÁTORKA E-SHOPU

Proč čtu?
Už jako malá jsem měla hrozně ráda leporela a moje nejoblíbenější knížka v dětství byla 100 kapek, ke které se teď ráda vracím se svou dcerou. V době puberty jsem si zamilovala Kafku, Edgara Allana Poe, Jean-Paula Sartra… jak říkala moje maminka, prostě autory, kterým ona vůbec nerozumí. A s postupem času se můj oblíbený žánr moc nezměnil. Romantice a „sladkým“ knihám jsem nikdy na chuť nepřišla. Každý den si najdu chvilku aspoň na pár stránek. Přiznávám, knížky jsou moje malá závislost. Díky knihám objevuji rozmanité světy, poznávám nové lidi a zažívám situace, které člověka v reálném životě opravdu nepotkají.
 
Jezero - Bianca Bellová
Jezero je první kniha Bianky Bellové, kterou jsem přečetla. Sáhla jsem po ní ze zvědavosti, když získala ocenění Magnesia Litera - Kniha roku 2017. Novela líčí příběh chlapce Namiho, který dospívá v muže a pátrá po své matce. Líbí se mi, jak autorka vykreslila hlavní i vedlejší postavy, drsné prostředí, ve kterém Nami vyrůstal, a také jezero, kde žije Bůh jezera, představující neurčitou hrozbu pro všechny vesnice v okolí. Mě si Bianca získala a můžu jedině doporučit, Jezero je skvěle napsaný, čtivý, syrový příběh.
https://www.bux.cz/ceska-soucasna/jezero-3
 
Zajímá vás, jaké další knížky se líbí Lence? Její další tipy najdete tady. 
 
 
 
ALEŠ PROCHÁZKA, BUXMAKER, VEDOUCÍ OBCHODU
 
Proč čtu?
Jednodušší by bylo vysvětlovat, proč dýchám! Nepamatuji si, kdy jsem naposledy neměl žádné absenční výpůjčky v knihovně, kdy jsem s sebou na dovolenou netáhl žádnou detektivku, kdy bych neotočil ani jednu stránku a nepřečetl alespoň jednu kapitolu. Knihy jsou pro mě spíš poslání a životní úděl než práce, a jsem neskonale vděčný, že mohu pracovat ve svém oboru.

Hra o trůny – George R. R. Martin
Fantasy sága Píseň ledu a ohně je fenomén, který hýbe společností - a také moje srdeční záležitost. První české vydání se mi dostalo do rukou před čtrnácti lety a okamžitě mi učarovalo drsnou, středověkou atmosférou a výborně propracovanými postavami. Když jsem začal číst, z celkových sedmi knih měl autor napsané tři; teď jich je vydaných již pět… Snad se dokončení ságy dočkám, aniž by mi zápletku vykecal (mimochodem, nečekaně dobře zpracovaný) televizní seriál.
 
I přes své nekritické nadšení z Martinova životního díla musím uznat, že prvnímu vydání k dokonalosti ledacos chybělo. Hlavně na kráse; grafická úprava byla už tehdy zastaralá, knihy byly brožované a tištěné na levném žlutavém papíru a co je asi nejhorší - překlad místy pokulhával na obě nohy. Nyní se první díl, špalek o osmi stech stranách nazvaný Hra o trůny, dočkává nového vydání v pevné vazbě s aktualizovaným překladem. Přiznám se, že jsem zvědavý a těším se…
https://www.bux.cz/fantasy/hra-o-truny
 
Zajímá vás, jaké další knížky se líbí Alešovi? Jeho další tipy najdete tady.