Čtenářské recenze

Na cestách – Lenka Procházková

Redakce (08.12.2014)
Na cestách – Lenka Procházková Na cestách – Lenka Procházková

Stejně jako v knize Na Statku (také od Lenky Procházkové) najdete i v tomto leporelu to, co hlásá podtitul: Šablony a nápady pro šikovné ruce. 12 šablon dopravních prostředků, 27 výrobků pro radost a 324 možných kombinací.

Na šesti leporelových stranách se nacházejí vždy dva vylamovací dopravní prostředky. Jeden větší a druhý menší, umístěný do toho většího. Můžete tak vylomit bicykl z lokomotivy, loďku z parníku, formuli z traktoru, letadlo z létajícího balónu, náklaďáček z osobního automobilu nebo motorku z autobusu.

Všechny vylamovaní obrázky jsou z bytelného kartonu a tak vydrží nápor i několika dětí ve věku 2,5 - 7 let najednou (osobně vyzkoušeno!). Po vrácení na své místo v knize hezky zapadnou a zase drží.

Určené jsou k tomu, abyste je obkreslili nebo překreslili pomocí průsvitného papíru např. na čtvrtku či karton a vytvářeli z nich v podstatě cokoliv vás napadne. Tipy najdete samozřejmě také v knize: moře s loďmi, námořnické tričko, traktor s otáčecími koly, závodní dráhu pro formule, ozdobné ramínko na šaty, stojánek na tužky, zápichy do květináče, dekoraci na zeď, fotorámeček, balící papír, magnetky... Fantazii se meze nekladou a inspirace je v knize opravdu dost.

Navíc pokud svou knihovnu obohatíte zároveň o druhou knihu Lenky Procházkové Na statku, získáte dalších 22 tipů na tvoření. Šablony a nápady lze kombinovat dle vaší představivosti.

Vylamovaní obrázky dopravních prostředků rozhodně zaujmou děti nejen v uvedené věkové kategorií. O obkreslování se snažil už i kamarádčin dvouletý chlapeček. S pomocí maminky se mu samozřejmě dařilo lépe, ale rozhodně se mu to líbilo. Překreslování pomocí průsvitného papíru je trochu náročnější a u menších dětí bude třeba pomoc někoho staršího. Alespoň naši sedmiletí kluci dvojčata to ještě samostatně nezvládli.

K tvoření vám pro začátek postačí pomůcky, které běžně najdete v domácnosti s dětmi: čtvrtky, nůžky, lepidlo, pastelky, fixy, vodovky, tempery... Pro pokročilé se budou hodit např. barvy na textil.

Tuto knihu s šablonami ráda doporučím každému, kdo hledá inspiraci pro výtvarnou činnost s dětmi od školkového věku dál.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková