Čtenářské recenze

Miroslav Pošta - Švédské pohádky

Redakce (29.12.2014)
Miroslav Pošta - Švédské pohádky Miroslav Pošta - Švédské pohádky

Pohádky nás provázejí celým životem – napřed jsme vděčnými posluchači, bojíme se o Karkulku, o krásnou princeznu, či statečného chasníka, aby si na nich nesmlsla nějaká ta havěť, nebo aby si nevybrali špatně a neukázali na krásného koníka, když ten pravý je ta nejubožejší herka v koutku stáje, které jdou lehce spočítat žebra!

Později, když se sami staneme rodiči, postoupíme na vyšší level, čteme svým vlastním dětem a tentokrát máme potěšení dvojnásobné: děti jsou nadšené a my jsme nadšeni z jejich radosti, a samozřejmě rádi potkáváme staré známé - hloupé Honzy, moudré stařečky, či kouzelné babičky.

Ohledně potěšení prarodičovského zatím sloužit nemohu, ale myslím, že si to taktéž pěkně užiju!! S přípravou už jsem začala, shromažďuju pohádkové knížky a vybírám ty nejlepší z nejlepších.

Švédské pohádky jsou pro předčítání dětem skutečně ideální – krátké, svižného děje, plné kouzel a legrace! Jak jsem již zmínila, my máme hloupého Honzu a švédský prosťáček je prezentován následně: ..byli jednou rodiče, ti měli tři syny, nejmladší se jmenoval Lasse a nehodil se k ničemu!

Pomineme-li rozdíly ve jménech a  místních názvech, nejdeme zde švédský Kocourkov (Tälje) s jeho ctnostnými měšťany, kocoura v botách, chytráky, i hlupáky, princezny, prince a krále všeho druhu, obry, čerty a mnoho dalších bájných (a báječných) bytostí, stejně jako v našich pohádkách a stejně jako naše pohádky si je i rychle zamilujete vy, i vaše děti.

Ze stránek této krásné pohádkové knížky na vás dýchne nezaměnitelná atmosféra severu a dlouhých zimních večerů, kdy za oknem hustě sněží, ale v krásně vyhřátém pokoji je příjemně a pohádka právě začíná…..

Takže pokud chcete vědět, jak to dopadne, když se vydá Lasse do světa za dobrodružstvím, nebo když si žena a muž vymění své role, pusťte se rychle do čtení!

Autorkou recenze je Iveta Filanderová