Čtenářské recenze

Miroslav Graclík, Václav Nekvapil - Třicet případů majora Zemana - Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů

Redakce (01.12.2014)
Miroslav Graclík, Václav Nekvapil - Třicet případů majora Zemana - Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů Miroslav Graclík, Václav Nekvapil - Třicet případů majora Zemana - Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů

O tomto seriálu bylo napsáno už skutečně mnoho, podle toho, jak se měnila doba, byl zprvu glorifikován, posléze dehonestován, po určitou dobu i uzamčen do pomyslného trezoru (asi aby se neztratil…), pak byl vysílán s komentářem před každým dílem (něco ve stylu nápisu na krabičkách cigaret „Kouření škodí zdraví“). V současné době je stejně jako ostatní seriály natočené před listopadem 1989 občas reprízován, nelze mu ovšem upřít, že oproti jiným seriálům má dost ostře vyznačenou hranici mezi táborem odpůrců a fanoušků.

Kniha je přirozeně určena spíš příznivcům, i když si umím představit zarytého kritika normalizační kinematografie, jak poukazuje vítězoslavě na to, či ono. Pokud se ale budeme věnovat samotné podstatě, neboli úrovni knihy, tak se jednoznačně jedná o zdařilý kousek.  

V seriálu se vystřídala celá plejáda československých herců, někteří si zahráli i opakovaně, objevili se v dvoj, či dokonce v trojroli. Výběr hlavního představitele nebyl takzvaně na první dobrou – ve hře byla taková jména jako Kvietik, Brzobohatý, či Kostka a to, že volba padla nakonec na Vladimíra Brabce, bylo ovlivněno mnoha okolnostmi typickými pro dobu vzniku, většinou různé stopky z (bráno z pohledu dnešní doby) absurdních důvodů.

Jiří Sequens patří nepochybně k nejlepším tvůrcům naší filmové scény a seriál o majoru Zemanovi natočil stejně jako všechno, co vyšlo z jeho dílny, na vysoké profesionální úrovni. V podstatě se jednalo o třicet celovečerních filmů a sebemenší drobnost byla pečlivě  dotažena do dokonalosti.

O oblibě seriálu svědčí jednak statistiky sledovanosti a jednak třeba i existence Společnosti přátel majora Zemana. Seriál přebíraly i mnohé zahraniční televize a „major“ si získal přízeň diváků i tam.

Kniha je přímo nabitá fotografiemi ze seriálu, najdeme zde obsah jednotlivých dílů, rozhovory s hlavními představiteli, nechybí ani titulní strany knih (příběhy postupně vycházely jako paperbacky).

Co jsem ocenila, byly perličky, chybky a zajímavosti z natáčení: věděli jste, že nábytková obývací stěna v bytě redaktora Holana (Svatopluk Matyáš) „hrála“ ještě ve filmu Hop, a je tu lidoop, či v panu Tau - Poplach v oblacích? A že kostým, který má na sobě v díle Bílé linky Hanka Bízová (Regina Rázlová) můžete vidět i v úvodní sekvenci filmu Trhák?

Myslím si, že pokud patříte k fandům tohoto dnes již kultovního seriálu, tak si s potěšením přečtete co kdy jak a proč se dělo, nebo nedělo a dozvíte se i leccos nového. A pokud fanda nejste, berte knihu jako možnost komfortně si zakritizovat…..


Autorkou recenze je Iveta Filanderová