Recenze

Miniaturní svět

Redakce (31.10.2014)
Miniaturní svět Miniaturní svět

Když se řekne Amsterodam, většina z nás si představí – no, na každém kroku drogy a sex. Zkrátka, Amsterodam je jedním z velkých center evropského dění a každý puberťák sní o tom, že se tam s kamarády vypraví a pořádně si povyhodí z kopýtka.

To je tedy dnešní obraz Amsterodamu. Ovšem ani v historii to nebylo opomíjené město, spíš naopak. Byl to jeden z největších obchodních uzlů své doby, vlivné město bohatství a přepychu. Proto když se tam prvně objeví prostá venkovská dívka, musí si připadat podobně unešená, jako když zdejší dítko prvně ochutná tamní houbou nebo konopnou specialitu.

Je rok 1686 a osmnáctiletá Petronella Oortmanová, dívka z chudého holandského venkova, přijíždí do jednoho z nejluxusnějších domů té nejlepší amsterodamské čtvrti. Dům, na jehož prahu Nella stojí, patří jejímu novomanželi Johannesi Brandtovi, velice movitému obchodníkovi.

Johannes je ovšem toho času na cestách a tak Nellu přivítá Johannesova svobodná, velice jízlivá a odměřená sestra Marin. Nella je vystrašená a ještě ten den zjišťuje, že ne všechno bude takové, jak si ve své naivitě představovala.

Když se pak za čas Johannes vrátí, Nella doufá, že se bude moci konečně ujmout role manželky - doposud si připadala jen jako nezvaný host. Protože i když bylo celé manželství dohodnuté a láska tam nehrála roli, Nella zjišťuje, že její o dvacet let starší manžel je opravdu pohledný a asi i milý.

Ten se ovšem manželským povinnostem vyhýbá - Nella každý večer marně čeká, kdy ji navštíví - a místo toho jí jako svatební dar věnuje věrnou zmenšeninu domu, ve kterém Brandtovi žijí.

Tenhle krásný a velice drahý předmět ovšem ihned vzbudí Marininu pozornost. Vyčítá Johannesovi nákladnost a zbytečnost dárku a Nella si tak uvědomuje, že má Marin, přesto že je žena, v domácnosti - ale i v obchodních záležitostech svého bratra - hlavní slovo.

Nelle se nic z toho nelíbí, je tu moc záhad, tajemství a nesrovnalostí. A i když si pomalu zvyká na zcela jiný život a zvyky, tak si pořád připadá opuštěná a naprosto cizí. Proto se nakonec ponoří do svého domečku a začne ho plnit miniaturním nábytkem.

A právě tehdy přichází na scénu miniaturista. Podle pozdějších zjištění záhadná žena, která je nejenže neuvěřitelně zručná, ale taky až moc dobře obeznámená s Brandtovou domácností. Je až k neuvěření, jak se její výtvory shodují se skutečností. A co víc, postupně pak začne Nellina přání plnit dřív, než si o ně dívka v dopisech řekne.

Jak je možné, že toho miniaturista ví tolik? Jak může znát všechny členy domácnosti včetně černého sluhy? A jak ví, co si bude Nella přát? A taky, co je to za tajemství, která mezi sebou mají sourozenci Brandtovi?

Tolik otázek, co Nellu trápí, a žádné odpovědi. Je úplně sama v cizím městě - i cizím domě - to ji přesto neodradí od toho, aby se rozhodla zjistit, o co vlastně jde.

Vážený pane,
Viděla jsem Váš inzerát v Smitově seznamu a ráda bych vyhledala Vaši pomoc.
Mám dům o devíti místnostech, v miniaturním měřítku, což znamená, že je vystaven ve skříňce. Odvažuji se Vám předložit následující tři požadavky a očekávám Vaši odpověď. Nemohu než soudit, že jste vyučen v umění tvorby drobných předmětů. Tento seznam není zdaleka kompletní a mohu Vám bohatě zaplatit.
První položka: jedna loutna, se strunami
Druhá položka: jeden svatební pohár, plný konfet
Třetí položka: jedna bedýnka marcipánu

S vděčností
Petronella Brandtová, u znamení delfína, Herengracht