Michal Viewegh - Účastníci zájezdu

Redakce (12.10.2010)

Děj knihy se odehrává v současnosti na italském pobřeží Jadranu a je vyprávěn ve třetí osobě. Max, který má dobrý pozorovací talent a velkou fantazii, je to úspěšný spisovatel, ale kritici na něm nenechají nit suchou.

Rozhodně není žádný svatoušek a nejraději myslí na sex. Chce napsat román odehrávající se na turistickém zájezdu. Nezvyklé prostředí a vztahy různých lidí, kteří jsou dočasně nucení pobývat na společně na jednom místě – z toho by mohl být opravdu zajímavý příběh. Aby načerpal inspiraci, vydal se  na obyčejný zájezd z obyčejnými lidmi do Itálie. Objevuje se tu různorodá sorta lidí. Třicetiletá svobodná Jolana, která zájezd koupila jako dárek pro své rodiče. Mladý poslanec Hynek s manželkou Zuzanou a synem Jakubem. Dvě mladé kamarádky Denisa a Irma – studentky filozofické fakulty. Pár homosexuálů Ignác a Oskar. Dvě důchodkyně Helga a Šarlota. Ukrajinský dělník Oleg a tajemná dvojice pan Petrescu a paní Košťálová, která sice cestuje spolu, ale nikdo o nich nic neví a tak tu panují různé dohady.

Zájezdu velí atraktivní a krásná mladá aktivní sexy průvodkyně, které se neřekne jinak než Pamela. Pamela, jak se vzápětí ukáže, je také poměrně hloupá a naivní, má teměř pořád dobrou náladu, uvnitř je dětská a nedospělá, ale bohužel si to neuvědomuje. Píše hrozné pohádky, které dala posoudit odborníkovi na slovo danému Maxovi. Maxovi se krásná, ale hloupá průvodkyně velice líbila a tak její tvorbu moc nekritizuje. Pamela povzbuzena chválou, pohádky každý večer předčítala účastníkům před spaním.

Každý z účastníků řeší nějaký osobní problém

a tak si ho Max v duchu rozvíjí a připravuje pro svůj román. Hynek se Zuzanou řeší rodinou krizi. Jolanin otec byl pár let před důchodem propuštěn z práce. Celé rodině to tají – tedy myslí si to jenom on. Malý Jakub si o sobě myslí, že je homosexuál. Šarlota chce v Itálii navštívit místo, kde se seznámila se svým zesnulým manželem.

Příběhy jednotlivých účastníků zájezdu postupně gradují a v závěru se buď vyřeší a dopadnou dobře nebo vyšumí do ztracena. Hynek se sblížil s Denisou, ale manželka jeho nevěru odhalila a rozhodla se, že požádá o rozvod. Jolana se zamilovala do Ukrajince Olega a chtěla si ho vzít. Jolanina matka sepsala pro Maxe příběh svého manžela a nabídla mu ho jako námět na román. Poslední den zájezdu se Max sblížil s Pamelou, ale v tom okamžiku si uvědomí, že už po ní netouží. Ale hlavní je, že po návratu domů sepsal svůj román, který měl opravdu úspěch.

Myslím, že se Michalu Vieweghovi podařilo velmi dobře vystihnout mnoho různých lidských typů a pravdivě zachytit způsob jejich života, jejich chování i mluvu.

Můj vlastí názor je takový, že román se mi velice líbil, je neuvěřitelně čtivý, vtipný a zábavný. Naprosto skvělá oddychovka. Místy je možná až moc vulgarit, ale takhle se dnes bohužel mluví. Tuto knihu doporučuji každému. Je lepší než film podle ní natočený. Zaručuji vám, že se nepřestanete smát. Bude vás bavit od začátku do konce.

Autorka recenze: Romana Johanidesová