Aktuality

Martin Sichinger, držitel Literární ceny Knižního klubu, přichází s napínavým románem ze Šumavy: MEYROVO SKLO

Redakce (03.12.2014)
Martin Sichinger, držitel Literární ceny Knižního klubu, přichází s napínavým románem ze Šumavy: MEYROVO SKLO Martin Sichinger, držitel Literární ceny Knižního klubu, přichází s napínavým románem ze Šumavy: MEYROVO SKLO

V nakladatelství 65. pole vychází napínavý román o hledání pokladu, který lze číst jako příběh šumavského sklářství: MEYROVO SKLO.

Martin Sichinger: MEYROVO SKLO. Kam před Rudou armádou schováte svůj poklad?

Několik dní po invazi v srpnu 1968 ohlásí sovětská vojenská delegace návštěvu ve vimperské sklárně. Důstojníci si chtějí prohlédnout vzácné sklo, které se posílalo carevně Kateřině Veliké, a navázat přátelské styky s dělníky-komunisty. V posledním okamžiku však jeden z místních sklářů pochopí, co je účelem bratrské návštěvy, a drahocenné sklo skryje na místě, kde by ho nikdo nehledal…

Příběh o hledání tohoto pokladu je možné také číst jako příběh šumavského sklářství, které od předválečných vítězství na světových výstavách došlo v důsledku socialistického hospodářství a následné privatizaci k úplnému krachu.

Svižně napsaný román Meyrovo sklo však ukazuje, že šumavské sklo po tvrdém direktu, který mu uštědřila „neviditelná ruka trhu“, nyní vstává z mrtvých. A naštěstí to není jen románová fikce.