Martin Patřičný - Čítanka

Redakce (12.06.2014)
Martin Patřičný - Čítanka Martin Patřičný - Čítanka

Martin Patřičný je pro mnohé neznámý pojem, ale kdo jednou na vlastní oči spatří jeho překrásnou tvorbu – dřevěné obrazy a plastiky, které mají „duši“, tenhle chlapík mu už v paměti zůstane. Duši umí Patřičný vdechnout nejen dřevu, ale jako citlivý výtvarník s důrazem na krásno i písemnému projevu.

Martin Patřičný miluje knihy, dřevo, hudbu a ženy. Jeho čítanka je vlastně takovým celoživotním čtenářským deníkem, který sepsal na základě svých bohatých čtenářských zkušeností.

Chce se podělit o radost a potěšení z knih, které stojí za to si přečíst, nasát je, vstřebávat... ujišťuje tradicionalisty, hledá krásu ve starých dobrých časech, podá ruku „tápajícím“ na knižním trhu a vzdává obrovský hold autorům, knihám, literatuře jako takové. Přináší úryvky a zamýšlí se nad nimi, v mnohých úvahách si s ním dozajista porozumíte. Zabrousí snad do každého žánru, velký prostor je však věnován ženám, obdivu k nim a lásce, Patřičného Múzám.

Příběh čtenáře Patřičného udává „dobrý“ tón, ale určitě rozvášní debatu o nejnapínavějším čtení či nejlepší kovbojce na světě, o nejzajímavějších postavách ženských i mužských v hlavní i vedlejší roli a rozhodně dává prostor i ostatním čtenářům, které tímto autor vyzývá k doplnění „své“ čítanky – protože  „Kdo nečte, je vůl!“

Jen namátkou – Stendhal, Kipling, Shakespeare, Hašek, Poláček, Remarque, Rabelais, London, Salinger, Twain, Foglar, Defoe, Doctorow, Shaw, Thackeray, Sládek, Zweig, Homér, Neruda, Du Maurier, Škvorecký, Pound, Amis, Čapek, Dostojevskij, Molière, May, Poe, Maupassant, Villon, Boccacio, Irving, Nezval, Austenová, Heller, Lodge, Amado, Šrámek, Atwoodová, Fowles, Seifert, Hrabal, Herriot, Durrell, Steinbeck, McDonaldová, Welzl, Fitzgerald, Swift, Kipling, Wallace...

Patřičný má vkus, tedy knižní určitě, to se musí nechat! Pro potěchu duše si přečtěte jeho Patřičnou čítanku, kterou trefně doplnil  kolážemi, pro potěchu oka pak navštivte jeho stránky www.patricny.com.

Ukázka z knihy, která mne zaujala:

W. S. Maugham píše v divadelní hře Kouzlo domova:

Muži na rozdíl od žen nejsou pro manželství dělaní. Ale když má žena trpělivost, pevnou ruku a umí mužského tu a tam hezky odměnit, dokáže chlapa vycvičit jako pejska.

A když se jí to povede, opustí ho, protože – co by dělala s pejskem?
(komentář M. P.)Autorkou recenze je Lucie Bednářová