Čtenářské recenze

Lenka Lanczová - Dva kroky od ráje

Redakce (06.03.2012)

Poprvé byla tato kniha u nás vydaná v roce 1998, podruhé v loňském roce, tedy v říjnu 2011. Tak jako většina románků Lenky Lanczové, pojednává i tento o náctileté dívce a všech různých problémech, které holky v tomto věku potkávají.

Hrdinka knihy Dva kroky od ráje se jmenuje Natálie. Zastihneme ji v ne moc příjemném období – prázdniny totiž právě skončily a ona nastupuje na gymnázium a musí si zvykat na nové prostředí, školu, kamarády a spolužáky. Konec prázdnin doprovází mírná melancholie z konce bezstarostného studia na základce, z prázdninových lásek a cest po Evropě. Zvykání si na gymnaziální režim je těžký a u Natálie je provázeno samým průšvihem.

Pro Natálii je hodně těžké zvyknout si na přísnější školní režim a učivo a ke všemu se jí nijak zvlášť nedaří zapadnout ani do kolektivu svých nových spolužáků. Delší dobu jí trvá, než se dá dohromady s Viky, dívkou, která jeden ročník opakuje už potřetí, nicméně stanou se  nich hodně dobré kamarádky. Chvíli jsem pak měla pocit, že se vše obrací k lepšímu, protože si Naty v hokejové třídě na sportovní škole najde kluka, ale bylo zase pouze klamné zdání…S novým objevem přijde o panenství, on se jí už ale neozve a Natálie je samozřejmě zklamaná, dokonce tak moc, že se zařekne, že už žádného kluka nechce vidět.

Čtenář „lanczovek“ ale dobře tuší, že jí tohle předsevzetí nevydrží dlouho a samozřejmě se nemýlí. Potká Aleše, který však dá přednost Viky, tak jako většina kluků. Viky totiž disponuje kouzlem, kterému neodolá snad žádný kluk, a tak není divu, že ani on. Natálie se do něj ale zblázní, zamiluje se do jeho modrých očí, nejkrásnějších, jaké dosud viděla…

Aleš si brzy uvědomí, že vztah s Viky byl jen povrchní a opouští ji kvůli Natálii. Situace se pak vyvíjí slibně: Aleš je hodný kluk, nekouří, nepije, chová se k Natálii pozorně, je romantický…

Žádný člověk ale není bezchybný a samozřejmě ani Aleš ne. Naty brzy prokoukne jeho závislost na automatech. Má ho ale hodně ráda, a tak se mu rozhodne pomoci. Zjišťuje ale, že to nebude zase až tak jednoduché, protože Aleš je až po uši zadlužený díky nesmyslným hrám a to, co by mu teď zrovna asi nejvíc pomohlo, jsou peníze. Ty se Natálie snaží shánět kde může. Sama samozřejmě ještě nepracuje, a tak se snaží něco vymoci z rodičů. Ukradne např. tátovi tisícovku, mamce taky, jindy zas poprosí otce o peníze na oblečení…Všechny peníze dává Alešovi s nadějí, že splácí dluhy – marnou nadějí. Peníze od Naty Aleš v mžiku dál utápí v automatech. Aleš se dokonce uchýlí tak daleko, že vykrade byt Natáliiných rodičů a zatkne ho policie.

Natálie se potřebuje někomu svěřit a jako nejbližší se zdá být její táta. Všechno mu poví, rozejde se s Alešem, její život se malino zklidní a ustálí. Dokonce se usmíří se svou kamarádkou Viky a začne se kamarádit i s holkami ze své třídy.

Dva kroky od ráje je rozhodně kniha, která stojí za přečtení, máte-li rádi tento styl a především Lenku Lanczovou. Sama bych ji označila za jakýsi průměr. Od Lanczové jsem už četla lepší, ale i horší knihy.

Autorkou recenze je Andrea Štyndlová