Čtenářské recenze

Lars Kepler - Paganiniho smlouva

Redakce (15.03.2012)

Severské detektivní romány jakoby se staly naprostým hitem posledního roku. Naprosté nadšení vyvolal už Stieg Larsson se svým Miléniem a knihy Hypnotizér a Paganiniho smlouva jen pokračují v onom věhlasu. Četla jsem všechny jmenované detektivky (dají-li se za detektivky označit) a sama jsem jimi byla skutečně nadšená!

Jméno Lars Kepler je pouhým pseudonymem pro manžele Ahndorilovy, kteří Paganiniho smlouvu napsali. Jejich prvotinou byl již zmíněný Hypnotizér, který mě podle obsahu na přebalu knihy zaujal víc. Je pravdou, že samotný námět a děj se mi víc líbil u Hypnotizéra, ovšem Paganiniho smlouva je jakoby vytříbenější, má rychlejší spád a dramatičnost.

Říká se, že slavný houslista Paganini prý podepsal smlouvu se samotným ďáblem, a díky tomu vynikal tak úžasným talentem. I v této knize je podstatou smlouva, jež nelze zrušit ani smrtí. Mimo to hraje v této knize velkou roli i vážná hudba, která vede i k odhalení samotného motivu. Celou rovnici dokonalého thrilleru dotváří studené prostředí hlavního města Švédska, prostředí vysoké politiky a nelegální vývoz zbraní.

Kniha začíná v prostředí stockholmského zálivu, kde se na opuštěné lodi našla mrtvá dívka se sponkou ve vlasech ve tvaru motýla. Její tělo nenese žádné stopy po mořské vodě ani modřinách, ale podle pitvy dívka utonula. Druhého dne je nalezeno tělo muže, přičemž pitva jasně prokazuje oběšení, ovšem v pokoji, kde byl nalezen, není žádný nábytek a stropy jsou dosti vysoké. Čtenáře okamžitě napadne, že obě vraždy musí mít nějakou souvislost, ale jakou? Do vyšetřování se vloží Joona Linna, detektiv známý už z thrilleru Hypnotizér. Osobně jsem byla ráda, že se s ním setkávám i v Paganiniho smlouvě, protože se jedná o prototyp „pravého detektiva“, který má jakýsi šestý smysl, nebojí se pátrat na vlastní pěst a nikdy se nemýlí.

Vím, že to u knihy není až tak důležité, ale velmi jsem ocenila krátké kapitoly, které často dělily děj a nenechaly mě v četbě ani vydechnout. Jazyk knihy je obrovsky čtivý, postavy jsou výborně propracovány a dialogy záživné a živé. Děj se odehrává v současnosti, na téma, které je aktuální a ve spleti akčních scén si mnohdy budete připadat jako ve filmu. Příběh, který je v Paganiniho smlouvě vylíčen se klidně mohl stát, což také považuji za výhodu knihy. Lars Kepler (manželé Ahndorilovy) si pohrávají s detaily, mnoho věcí osvětlují a objasňují, ale už se tolik nevěnují minulosti postav tak, jako tomu je u Hypnotizéra. To je snad jedinou maličkostí, kterou bych knize mohla vytknout, ovšem někteří by to naopak mohli považovat za výhodu.

Drobné nedostatky určitě nepovažuji za nikterak zásadní a Paganiniho smlouvu mohu všem jen doporučit! Titul označení bestseller rozhodně nenosí nadarmo!

Autorkou recenze je Lucie Horáková