Aktuality

Koutek japonského komiksu 10 - Bojový anděl Alita, aneb Z robota krev neteče

Aleš Procházka (11.10.2017)
Bojový anděl Alita Bojový anděl Alita

Budoucnost v japonské manze málokdy vypadá nějak zářně a ani Alita není výjimkou. Jako by nestačilo, že ze zbytku světa zbyly pusté pláně a jediné obyvatelné město (pokud nám je tedy známo) se doslova a do písmene jmenuje Smetiště, respektive Šroťák; navíc mu ještě vládnou chamtivé korporace, policii nahradil systém lovců odměn a lidé bez kybernetických implantátů jsou v podstatě méněcenní a nemají moc šanci přežít. A přesně v tomto světě si Daisuke Ido, mechanik a příležitostný lovec odměn, přinese z hromady šrotu rezavého anděla s polámanými křídly.

První knihu z Alitiny anabáze najdete za akční cenu zde: https://www.bux.cz/comics-2/bojovy-andel-alita-1

Z Ality, jak androidí slečnu pojmenuje, zbylo v podstatě jen torzo a hlava, ale její půvabný přidrzlý ksichtík Ida očaruje natolik, že se ji rozhodne opravit. Alita samozřejmě trpí amnézií (to by v tom byl čert, aby si jednou někdo něco pamatoval), ale Idovi je vděčná a je přesně tak roztomilá, jak se na první pohled zdá. Ale když se náhodou nachomýtne k jedné z Idových výprav, kde stopuje androidího sériového vraha, ukáže se, že její minulost je možná daleko bohatší na zážitky, než se zdálo. Ať už se Alita živila čímkoliv, rozhodně to zahrnovalo pořádnou porci násilí... Její nově objevené bojové schopnosti se při střetu s vraždícím robotem hodí a souboj v ní probudí podvědomé zbytky předchozí osobnosti. Záhy poté nastoupí na dráhu profesionálního lovce odměn a, jakoby mimochodem, se pokusí odhalit zákoutí své temné minulosti. Může sahat až do horního města Tepharis, které levituje nad Smetištěm, parazituje na něm a žije v něm dekadentní patricijská kasta? 

To už se musíte dozvědět sami, dále vám mohu prozradit pouze to, že cesta po boku Ality bude pořádná jízda. Silný příběh místy zvolní a nechá postavy užívat krátkých chvil štěstí, které vzápětí vystřídá brutální krvavá akce nebo šílený nápor na emoce. Kiširova kresba je výjimečná a usvědčuje současníky i následníky z neumětelství, v podstatě jediná manga v češtině, která se Alitě kvalitou výtvarného zpracování může vyrovnat, je Crying Freeman. Nesmíme zapomenout, že první díl Ality vyšel roku 1990 a Kiširo měl hned několik dobových zdrojů inspirace. Nejvýznamněji doléhá nejspíš Ghost in the Shell od krajana Masamuneho, v podzemních tunelech poznáte vliv Gigerova Vetřelce, v pobořených exteriérech legendárního Akiry a ve šklebech záporáků třeba Sláineho v podání Simona Bisleyho nebo Dermota Powera. Alita jde ale vlastní cestou (lemovanou hromadami urvaných robotických končetin) a do překvapivě kompaktního mixu ještě přidává lehkou westernově/noirovou stylizaci, kterou můžeme najít třeba ve videoherním Falloutu.

Alita je také narvaná spirituálními a filozofickými odkazy a odbočkami (i když úrovně třeba Neon Genesis Evangelion to množství nedosahuje), těm ovšem není třeba přikládat větší váhu a do hloubky nad nimi dumat. Když Japonci v manze fušují do symboliky západních náboženství, obvykle o nich mají jen velmi povrchní povědomí a užívají ho spíš jako berličku. Trochu podobně ovšem třeba Tarantino (a přehršel režisérů osmdesátkových kung fu béček) využívá asijskou kulturu, takže jsme si nejspíš kvit.

Dokud se ale řeší individuální psychologie postav, Kiširo exceluje. Lepší mangu jsme tu dlouho neměli, tím spíš, že bude vycházet v několika málo objemných špalcích. Nebude se tedy konat vydávání na deset let… Pokud máte rádi cyberpunk a v Matrixu se na váš vkus málo šermovalo, Alita vás nadchne.

Už delší dobu se šeptá, že by se Alita mohla dočkat zfilmování v režii Jamese Camerona - ale upřímně, neškodí brát podobné informace s rezervou. Točit postapokalyptické sci-fi, kde budou zvláštní efekty v podstatě v každém záběru, je poměrně drahý špás...

Příště odlehčíme a podíváme se na nejpopulárnější mangu na světě, pirátskou dobrodružnou sérii One Piece.